Menu Zavřít

Kvetoucí byznys v éře sucha: odsolenou mořskou vodu pije už 300 milionů lidí

3. 7. 2019
Autor: Profimedia.cz

Od roku 2000 se počet odsolovacích zařízení na světě zdvojnásobil. Bouřlivý rozvoj zažívá sektor například v jižní Kalifornii. Technologie se rozšiřuje i v Číně, Indii nebo Jihoafrické republice. Vodu z těchto zařízení pije po celém světě 300 milionů lidí. Provoz ale vyžaduje značné množství energie, proto mohou odsolovací továrny v regionech závislých na fosilních palivech zvyšovat produkci skleníkových plynů.

Proces odsolování mořské vody je znám několik desetiletí, dlouho šlo o velmi drahý způsob získávání pitné vody. V některých oblastech je to ale nezbytnost. Obliba odsolovacích zařízení roste například v Kalifornii v oblasti aglomerace San Diega.

Ve městě Carlsbad (jmenuje se podle Karlových Varů kvůli výskytu minerální vody stejného složení) byla postavena největší odsolovací továrna v Severní Americe. Otevřela se v roce 2015 a využívá reverzní osmózu. Denně produkuje 190 tisíc kubíků pitné vody. To v aglomeraci San Diega, kde žijí více než tři miliony obyvatel, tvoří desetinu spotřeby pitné vody. Celý projekt stál okolo jedné miliardy dolarů (22,5 miliardy korun). Získávání pitné vody z moře stojí asi dvojnásobek proti úpravě ze sladkovodních zdrojů.


Dědictví ledovců: vědci objevili moře sladké vody na dně oceánu

 Měření salinity, ilustrační foto


Kvůli častým suchům a minimu srážek se ale jedná o spolehlivý zdroj. „Sucho se zde pravidelně opakuje. Továrna snížila naši závislost na ostatních dodávkách vody, které jsou v posledních letech omezené. Je to součást spolehlivosti našeho systému,“ vysvětlil šéf úřadu pro vodní hospodářství v oblasti San Diega Jeremy Crutchfield.

Další továrna se staví ve městě Huntington Beach jižně od Los Angeles. Bude mít stejnou kapacitu jako provoz v Carlsbadu. Celkem v Kalifornii funguje 11 odsolovacích zařízení, dalších 10 se staví nebo plánuje postavit.


Izraeli dochází voda. Vysychající Galilejské jezero se má napájet z moře


Celkově se od roku 2000 počet továren na odsolování vody globálně téměř zdvojnásobil na 20 tisíc. Staví se tam, kde roste počet populace – v Číně, Indii, Jihoafrické republice. Mezi tradiční státy, které takto využívají mořskou vodu, patří Izrael, v posledních deseti letech se přidala Austrálie. Na celém světě pije odsolenou mořskou vodu 300 milionů lidí.

Jižní Kalifornie měla jako tradiční zdroj pitné vody řeku Colorado. V ní je ale v posledních letech stále méně vody, protože ve Skalnatých horách, kde pramení, každým rokem napadne méně sněhu. Změna klimatu se reálně projevuje na hospodaření s vodou v této oblasti. Náklady na odsolování vody se za posledních 30 let snížily na polovinu, náklady na produkci pitné vody z ostatních zdrojů se naopak zvyšují.

Je podle vás kohoutková voda kvalitní?

Ne všude výstavba odsolovacích zařízení dává ekonomický smysl, varuje ředitel Wheeler Water Institute na univerzitě v Berkeley Michael Kiparsky. Problémem je i to, že v zemích na Středním východě, kde jsou zdroje pitné vody velmi omezené, odsolovací zařízení využívají elektřinu vyrobenou z fosilních zdrojů. Například v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech nebo Kataru. Tím zvyšují produkci skleníkových plynů v atmosféře.

Mezi ochránci životního prostředí i vědci panují také vážné pochyby ohledně vlivu těchto továren na mořský život, protože solanka z továren se vrací do moře. To zvyšuje koncentraci solí v mořích a poškozuje mořské ekosystémy.

Mnoho přímořských měst by se mělo zaměřit spíše na lepší hospodaření s vodou a recyklaci odpadní vody, než na budování nových a drahých odsolovacích továren, varovala bioložka Heather Cooleyová z amerického Pacific Institute, který se zaměřuje na výzkum a ochranu vodních zdrojů na celém světě.

Dále čtěte:

Na krásném Modrém Nilu. Etiopie se snaží využít svůj hydroenergetický potenciál

Sucho i na sněhu. Voda schází obcím už i během zimy

Voda z řek má dobíjet elektrické taxíky ve městech. Projekt podpořil Brusel

bitcoin školení listopad 24

Dům bez inženýrských sítí? Česká firma chce uspět v éře klimatických změn

  • Našli jste v článku chybu?