Menu Zavřít

Město podle Googlu: roboti a minimum aut. Začíná se v Torontu

26. 10. 2017
Autor: Sidewalk Labs

Firma Sidewalk Labs, která patří pod křídla firmy Alphabet (neboli Google), představila projekt chytrého města, založeného na robotech, autonomních vozech a organizaci odpadu pod povrchem. První projekt má vzniknout v kanadském Torontu. Čtvrť má být prošpikována senzory a kamerami.

Firma Alphabet generuje příjmy zejména z reklamy vyhledávače Google. Skupina investuje také do dalších oborů, jež jsou značně různorodé. Waymo se specializuje na vývoj autonomních vozů, Calico se zaměřuje na výzkum biotechnologií. Firma Sidewalk Labs zase plánuje chytrá města, která mohou využít služby, jež nabízejí jiné části konglomerátu Alphabet.

Jak má vypadat město budoucnosti podle Alphabet:

Nyní firma Sidewalk Labs oznámila první velký projekt. Má postavit novou čtvrť v Torontu. Vyhlášení projektu se zúčastnil i kanadský premiér Justin Trudeau. Nová digitalizovaná čtvrť má vzniknout na území bývalého přístavu na rozloze 50 tisíc metrů čtverečních. Po první fázi ale může dojít k rozšíření.


Kyberzločin na silnici: automobilky zanedbaly ochranu před hackery

Hackerský útok do automobilu, ilustrační foto


Společnost nejprve přislíbila na stavbu čtvrti nazvané Quayside 50 milionů dolarů, celkově se ale suma může přiblížit až k miliardě dolarů. V nové čtvrti mají žít a pracovat „desítky tisíc“ lidí, tvrdil kanadský premiér. Hotovo by mělo být do „několika let“.

V nové čtvrti má hrát prim autonomní přeprava od firmy Waymo včetně autonomní taxislužby. Důraz se klade také na podporu chodců a cyklistů. Počítá se naopak s omezením pro majitele soukromých automobilů. Jen asi pětina obyvatel Quayside by měla mít vlastní auto.

Reklamní video na projekt v Torontu:

Roboti mají mít svou roli nejen v ulicích města, ale také pod jeho povrchem. Budou řídit hospodářství s odpady, jež nemá překážet na povrchu nové čtvrti. Také doručování balíků má fungovat pod zemí.

Nové stavby budou dostatečně flexibilní pro to, aby nabídly prostory pro bydlení, práci i komerční prostory. Firma tvrdí, že budoucí město nebude sloužit jen bohatým lidem, okolo třetiny míst má být rezervováno pro obyvatele s nízkými příjmy.


Gang čtyř ovládá globální internet. Čtěte více:

Zapomeňte na svobodomyslnou smršť myšlenek. V Silicon Valley vládne starý známý oligopol

 Ilustrační foto


Město má být protkáno všemožnými senzory a kamerami, jež budou hlídat hladinu hluku, poskytovat informace o dopravě, kvalitě ovzduší, o spotřebě energie, produkci odpadu. Předseda představenstva Alphabet Eric Schmidt tvrdí, že koncepce města není „arogantním“ plánem softwarových inženýrů, ale promyšleným konceptem, na kterém se pracovalo skoro deset let.

„Je to vyvrcholení našeho téměř desetiletého přemýšlení o tom, jak technologie mohu zlepšit život lidí,“ zdůraznil Schmidt.

Pět největších firem podle tržní kapitalizace (v mld. USD)
Firma Tržní kapitalizace Změna za 12 měsíců
Apple 807,1 + 33,5 %
Alphabet 696,4 + 22,3 %
Microsoft 607,0 + 37,7 %
Facebook 508,2 + 34,6 %
Amazon 472,2 + 21,3 %

Stav k 20. říjnu 2017. Zdroj: dogsofthedow.com

Firma se také přihlásila do výběrového řízení výstavby dalšího chytrého města. Dějištěm bude Columbus v americkém státě Ohio.

MM25_AI

Německý deník Frankfureter Allgemeine Zeitung si klade otázku, jak to bude v tomto „googlovském“ městě vypadat s ochranou dat jeho obyvatel. Očekává se, že firma bude mít přístup k obrovskému množství informací o svých rezidentech. „Co se s daty stane a jak budou komerčně využívány?“ ptá se deník.

Přečtěte si také:

Lidově demokratická republika Google

Trumpova tajná zbraň. Ví o vás i to, co možná sami ani netušíte

Facebook a logika zákazu myšlení


  • Našli jste v článku chybu?