Menu Zavřít

Kolik budete brát? Pozor na mzdový výměr, hraje do karet zaměstnavateli

3. 10. 2019
Autor: Profimedia.cz

Mzdu se zaměstnavatelem si můžete sjednat několika způsoby. Jednou z možností je jednostranné stanovení mzdového výměru zaměstnavatelem. Tato varianta dává výhodu zaměstnavateli v budoucnu mzdu zvyšovat či snižovat bez souhlasu zaměstnance. Tuto skutečnost tedy před podpisem dobře zvažte. Dalšími variantami ustanovení mzdy jsou pracovní či kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis zaměstnavatele, u nichž s úpravou mzdy musí souhlasit buď zaměstnanec sám, anebo odbory.

Mzdový výměr

Mzdový výměr je pak jednostranným právním krokem zaměstnavatele, kterým stanoví zaměstnanci mzdu.


NÁŠ TIP: Spočítejte si svou mzdu na kalkulačce čisté mzdy


Problematiku odměňování za práci zaměstnanců v pracovním poměru řeší zákoník práce č. 262/2006 Sb., obecně v paragrafech 109 až 112, detaily přímo ke mzdě jsou obsaženy v paragrafech 113 až 121.

Náležitosti mzdového výměru upravuje § 113 zákoníku práce. Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci nejpozději v den nástupu do práce vydat v písemné formě mzdový výměr, který obsahuje údaje o způsobu odměňování, o termínu a místě výplaty mzdy, jestliže tyto údaje neobsahuje smlouva nebo vnitřní předpis.

Změna mzdového výměru

Jednostranné určení mzdy mzdovým výměrem je výhodou pro zaměstnavatele, protože mu umožňuje mzdu jednostranně měnit, a to oběma směry, tedy snížit i zvýšit.

Dojde-li ke změně skutečností uvedených ve mzdovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost zaměstnanci písemně oznámit, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti.

Právně pak podpis zaměstnance na tomto sdělení či novém mzdovém výměru pouze stvrzuje skutečnost, že byl s informací seznámen.


Přečtěte si: Plat, nebo mzda? Víte, co berete?


Pokud s novým mzdovým výměrem zaměstnanec nesouhlasí, podepisovat ho nutně nemusí, ale to neznamená, že výměr nebude platit.

Tento zaměstnanec tak bude muset problém řešit v rámci pracovně-právních vztahů (dohodou, přeřazením na jinou práci, výpovědí apod.), vše opět v mezích platných zákonů. Například okamžitá výpověď bez vzájemné dohody nebude možná.

Pracovní smlouva je nejvýhodnější

Z hlediska případného snižování mzdy jsou nejvýhodnější možností pro zaměstnance pracovní smlouvy. Pokud se bude řešit úprava mzdy dodatkem k pracovní smlouvě, musí s ním pracovník podle zákoníku práce souhlasit.

Právo uzavřít kolektivní smlouvu za zaměstnance má odborová organizace a uzavírá je také za ty ze zaměstnanců, kteří nejsou odborově organizováni. Pokud je u jednoho zaměstnavatele více než jedna odborová organizace, zaměstnavatel je povinen jednat se všemi z nich o uzavření kolektivní smlouvy.

Ani při sjednání mzdy vnitřním předpisem zaměstnavatel nemá zcela volné ruce, musí ji projednat s odborovou organizací.


Naše rada: Jak a kdy podat výpověď


Mzdový výměr - vzor

Vzor mzdového výměru zdarma i v rámci placených služeb si můžete opatřit na internetu.

Je třeba zdůraznit, že jde v tomto případě o „kontrolní pojistku“ budoucího zaměstnance, aby dopředu věděl, že mzdový výměr od zaměstnavatele obsahuje všechny potřebné náležitosti.

Jinak je vystavení mzdového výměru, jak je uvedeno výše, jednostrannou záležitostí zaměstnavatele.

bitcoin_skoleni

Co má obsahovat mzdový výměr
základní data o zaměstnavateli
základní data o zaměstnanci
odkaz na ustanovení zákoníku práce č. 262/2006 Sb.
vlastní mzdový výměr
podmínky výplaty mzdy, termín výplaty mzdy či odkaz na předpis zaměstnavatele, ve kterém jsou tyto náležitosti upraveny
nabytí účinnosti
pokud se jedná o nový výměr u stejného zaměstnavatele, informaci o zrušení dosavadního mzdového výměru
datum vystavení
podpisy zaměstnavatele a zaměstnance

Čtěte také:

Hledáte práci a nemůžete najít? Naučte se správně napsat životopis

Co je ochranná lhůta aneb Kdy nemůžete dostat výpověď?

Jak si říct o vyšší plat: důležité je načasování a dobré argumenty

Jaká je průměrná mzda podle profese?

  • Našli jste v článku chybu?