Menu Zavřít

Náměstek na MPO Neděla: Nord Stream 2 může pomoci naplnit českou plynárenskou síť

5. 11. 2018
Autor: Profimedia.cz

Plánovaný plynovod Nord Stream 2, který spojí Rusko přímo s Německem po dně Baltského moře, může pomoci s naplněním české plynárenské sítě, řekl to náměstek ministryně průmyslu pro suroviny a energetiku René Neděla. Stavbu plynovodu dlouhodobě kritizují některé evropské státy a USA.

„Z pohledu ministerstva je názor na Nord Stream 2 jednoznačný. Končí nebo budou končit dlouhodobé kontrakty a my jsme zodpovědní za to, aby plynárenská soustava byla využívána co nejefektivněji,“ uvedl Neděla. Nový plynovod může podle něj velmi pomoci pro zachování objemu plynu, který je přes Česko přepravován.

„Z technického a ekonomického pohledu tento projekt určitě podporujeme, tak aby tranzitní kapacity byly v České republice zachovány a abychom neměli nejdražší distribuci vůbec v Evropě. Samozřejmě vnímáme tranzit přes Ukrajinu a byli bychom neradi, kdyby bylo schvalováno, že by to mělo znamenat, že přes Ukrajinu nebude žádný tranzit,“ uvedl.

Podle kritiků projektu jde stavba proti zájmům Evropské unie, zvyšuje závislost na Rusku a nese s sebou riziko další destabilizace Ukrajiny. Například polský premiér Mateusz Morawiecki označil letos v květnu projekt za novou hybridní zbraň Ruska, která ohrožuje energetickou bezpečnost a solidaritu v Evropě. Projekt několikrát ostře kritizovalo také Slovensko. Bratislava se mimo jiné v roce 2015 přidala k dopisu několika zemí proti rozšíření plynovodu. Česko se k němu tehdy nepřipojilo.


Čtěte také: Protiruské sankce ohrožují Nord Stream 2. Evropské firmy tlačí na Trumpa


Obhájci projektu mimo jiné argumentují tím, že kritizující země se pouze bojí, že přijdou o nemalé příjmy z tranzitních poplatků. Německá kancléřka Angela Merkelová v posledních měsících opakovaně zdůraznila, že není možné, aby Ukrajina kvůli plynovodu Nord Stream 2 zcela ztratila význam při transportu zemního plynu. Jak přesně to chce zabezpečit, ale neuvedla. Její vláda nový plynovod nadále považuje za rozumný projekt.

Nord Stream 2 ruského plynárenského koncernu Gazprom spočívá v rozšíření současného plynovodu Nord Stream. Na financování projektu se podílí také pět evropských firem - německé Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Společnosti, které zdůrazňují význam plynovodu, zatím do projektu investovaly kolem čtyř miliard eur (103 miliard korun).

Provozovatelem tuzemských plynovodů je skupina Net4Gas. Celkový objem zemního plynu přepraveného společností dosáhl loni 42,5 miliardy metrů krychlových, meziročně 3,2 procenta méně. Pro potřeby Česka z toho bylo 8,5 miliardy metrů krychlových. „Vnitrostátní přeprava meziročně vzrostla o 0,2 miliardy metrů krychlových, a to zejména z důvodů hospodářského oživení a chladného počasí v prvním čtvrtletí roku,“ uvedla už dříve společnost. Zbývající část celkového objemu představoval mezinárodní tranzit.

Gazela číslo dvě: Net4Gas postaví nový plynovod na západě Čech

Nový plynovod povede až na drobné výjimky souběžně s plynovodem Gazela, ilustrační foto

MM25_AI

Dále čtěte:

Trumpův zemní plyn rozděluje Evropu. Poláci a Ukrajinci po něm touží, Němci ho nepotřebují

Esej: Vysoká hra o trubky

Američané mohou vytlačit Rusko z evropského trhu s plynem. I když jsou dražší

Kontrola potrubí

  • Našli jste v článku chybu?