Menu Zavřít

Stala se vám nehoda v zahraničí? Přečtěte si, jak ji správně řešit

7. 6. 2018
Autor: Profimedia.cz

Cestu vlastním autem na dovolenou do zahraničí v současnosti podle cestovních agentur volí minimálně čtvrtina Čechů. Možnost, že se stanete účastníky dopravní nehody, nelze nikdy vyloučit. Přečtěte si, jak v takovém případě správně postupovat.

Riziko spojené s nehodou kryje obecně pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla - tedy povinné ručení, které má ochránit oba její účastníky. Poškozený dostane odškodnění, viník nebude muset platit případnou škodu.

Zelená karta je nutnost

I v zahraničí platí povinné ručení, dokladem o jeho zaplacení a platnosti je známá zelená karta. Před cestou do zahraničí si předem zjistěte, zda v zemích, do kterých cestujete, je zelená karta uznávána.

Zelená karta platí ve všech zemích Evropského hospodářského prostoru, ale i v dalších zemích a to i mimo Evropu. Ve které zemi zelená karta platí, zjistíte nejrychleji přímo na ní, v bodu číslo 8 – Územní platnost.

Pozor, když bude na zelené kartě přeškrtnuta rozeznávací značka státu, zelená karta na jeho území neplatí. Stejně důležité je přečíst si u některých států uvedené upřesnění o platnosti karty.


NÁŠ TIP:

Kalkulačka pro výpočet nároku na dovolenou 2018


Když se stane nehoda

Pokud jste se stali účastníky dopravní nehody v zahraničí, snažte se zachovat klid a řešit ji podle konkrétní situace.

Bezprostřední postup po dopravní nehodě
Neprodleně zastavte vozidlo a zabezpečte místo nehody.
Zapněte varovná světla a umístěte výstražný trojúhelník.
Nezapomeňte při všem, co na místě dopravní nehody děláte, dbát na svou bezpečnost.
Jakmile budete vystupovat z vozu, oblečte si vestu vyrobenou z retroreflexních materiálů.
Je-li někdo zraněn, poskytněte dle svých schopností a možností první pomoc a vždy kontaktujte místní záchranou službu, hasiče či policii.
Některé země EU již sice zrušily národní čísla tísňového volání a využívají jednotné evropské číslo tísňového volání 112, ale pro vaši pohodu je důležité si před přejezdem hranic zjistit, jaká konkrétní čísla v dané zemi vlastně platí (například kontakty na policii v Německu 110, v Rakousku 133, v Itálii 113, ve Francii 112).

Pramen: Ministerstvo vnitra ČR

Musí se vždy volat policie?

Přivolání či nepřivolání policie se vždy řídí právním předpisem země, ve které k dopravní nehodě došlo.

V řadě zemí jsou však policií vyšetřovány jen vážné dopravní nehody, mezi něž patří zejména škody na zdraví, usmrcení nebo velké materiální škody. Pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze v tom případě, že zcela souhlasíte s jeho zněním.

V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě, můžete ho napsat klidně v češtině. Navíc při výslechu má cizinec právo na tlumočníka.


Plánujete dovolenou?

Nezapomeňte na Pojistné desatero před cestou do zahraničí

 ilustrační foto


Co dělat, když jsem poškozený a nehodu nezavinil?

S ostatními účastníky dopravní nehody vždy vyplňte evropský záznam o dopravní nehodě. „Pokud máte tento dokument k dispozici v češtině a ostatní účastníci nehody v jiných jazycích, vyplňte ho jak v češtině, tak i v jiném dostupném jazyku. Jde o obsahově shodné formuláře,“ radí Česká kancelář pojistitelů. Podrobnosti a formuláře k záznamu o dopravní nehodě naleznete zde.

Před oddělením originálu od kopie je důležité formulář nejen podepsat, ale také zaškrtnout vyplněné body k nehodě a uvést počet vyplněných bodů. Opatřete si plánek místa nehody a pokud možno i fotodokumentaci z místa nehody.

Údaje, které potřebuji od viníka nehody
jméno, příjmení a bydliště nebo název obchodní firmy a sídlo vlastníka vozidla, kterým byla škoda způsobena
státní poznávací (registrační) značku a mezinárodní rozeznávací značku země registrace vozidla, kterým byla škoda způsobena
název a sídlo pojistitele, u něhož bylo uzavřeno pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, číslo pojistné smlouvy
číslo pojistné smlouvy, číslo zelené karty a její časovou platnost – kompletní údaje z její rubriky č. 3, 4.

Zdroj: Česká kancelář pojistitelů

Pro uplatnění nároku na pojistné plnění za škodu způsobenou řidičem cizozemského vozidla máte několik možností. Pozor, pro všechny varianty platí, že pojistné plnění můžete legálně získat jen jednou.

V České republice a podobně v řadě dalších zemí je duplicitní získání úhrady protiprávní a může být považováno i za trestný čin pojistného podvodu.

U koho žádat odškodnění
přímo u příslušného zahraničního pojistitele vozidla škůdce
u národní Kanceláře státu, ve kterém k dopravní nehodě došlo - adresu, telefonní a faxové číslo najdete na webu Rady kanceláří
pokud vám byla v zahraničí způsobena škoda cizozemským vozidlem registrovaným ve státech Evropského hospodářského prostoru (státy EU + Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko), u škodního zástupce zahraničního pojistitele v České republice – k jehož zjištění lze využít služeb Informačního střediska České kanceláře pojistitelů - vstup k dispozici zde.
pokud nedojde k identifikaci zahraničního pojistitele nebo jeho škodního zástupce v ČR ve lhůtě 2 měsíců od vzniku dopravní nehody nebo k uspokojení vašeho nároku nebo jeho odůvodněnému odmítnutí zahraničním pojistitelem (nebo jeho škodním zástupcem v ČR) ve lhůtě 3 měsíců od řádného uplatnění a prokázání nároku nebo k identifikaci vozidla, jehož provozem vám byla způsobena škoda – zde však pouze v případě, že se jedná o škodu na zdraví nebo usmrcením, můžete se obrátit na Českou kancelář pojistitelů

Zdroj: Česká kancelář pojistitelů

Když zaviním nehodu

Pokud jste viníkem nehody v zahraničí, postupujte podle výše uvedeného návodu pro případ, že jste poškozený.

Odlišnosti jsou pouze v tom, jaké údaje od vás bude potřebovat poškozený řidič a jak se bude vyřizovat pojistné plnění.

Jaké údaje potřebuje poškozený
vaše jméno, příjmení a bydliště nebo obchodní jméno a sídlo vlastníka vozidla
obchodní jméno a sídlo pojistitele, u něhož bylo uzavřeno pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, a číslo pojistné smlouvy
státní poznávací (registrační) značku svého vozidla, kterým byla škoda způsobena
číslo zelené karty – kompletní údaje z její rubriky č. 4

Zavinění nehody pak bez zbytečného odkladu, tedy co nejdříve, ohlaste pojistiteli, u kterého máte sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla - povinné ručení.

Co mám sdělit a předložit své pojišťovně
oznámit, že došlo ke škodné události, s uvedením skutkového stavu týkajícího se nehody
předložit ke škodné události příslušné doklady a v průběhu šetření postupovat v souladu s pokyny pojistitele

Zdroj: Česká kancelář pojistitelů

bitcoin_skoleni


Čtěte také:

Nehoda se zraněním? Platit můžete, i když máte povinné ručení

 dopravní nehoda (ilustrační foto)

Nový cestovní pas do 24 hodin. Česko vylézá z byrokratického pravěku

Osoba blízká: dá se výmluva při přestupku použít?

Kdo zaplatí dialýzu ledvin v zahraničí


  • Našli jste v článku chybu?