Menu Zavřít

Nežalujte CEFC, žádá Čínská rozvojová banka věřitele

3. 4. 2018
Autor: Profimedia.cz

Čínská rozvojová banka (CDB) jednala s věřiteli a držiteli dluhopisů o narůstajícím dluhu konglomerátu CEFC China Energy a snažila se je přesvědčit, aby na tento podnik nepodávali žaloby a nestahovali své úvěry. Jedna z divizí CEFC již nicméně čelí žalobám ze strany státem podporované China Everbright Bank, informovala agentura Reuters..

CEFC se potýká s finančními problémy poté, co začátkem března vyšlo najevo, že předseda představenstva Jie Ťien-ming, který je mimo jiné členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality. Konglomerát CEFC si jako hlavní sídlo svých evropských aktivit vybral Českou republiku.

Everbright Bank podle zdrojů podala u šanghajského soudu několik žalob na divizi CEFC (Shanghai) International Group. Banka se tak snaží omezit svou finanční angažovanost v aktivitách CEFC.

CDB se při setkání s věřiteli a držiteli dluhopisů CEFC snažila účastníky přesvědčit, aby se zdrželi podávání jakýchkoli žalob. Požádala je rovněž, aby nestahovali úvěry poskytnuté CEFC, a pomohli tak firmě pokračovat v běžném provozu. „CEFC má dluhopisy splatné 21. května. Všichni čekáme, co se stane,“ uvedl podle agentury Reuters jeden z účastníků setkání.

Čínský státní deník Beijing News dnes informoval, že divize CEFC Shanghai International pozastavila plán vydání nových dluhopisů v hodnotě pěti miliard jüanů (16,4 miliardy korun), který se pro konglomerát mohl stát jedním z posledních zdrojů hotovosti.


Pivo s bezmasým lančmítem: české firmy s čínskými majiteli upadají

Shanghai Maling začala vyrábět masné konzervy na Teplicku v roce 2008. O osm let později vyhlásila úpadek.


Podle úterní zprávy makléřské společnosti China Securities pro šanghajskou burzu navíc soud v provincii Che-nan zmrazil finanční prostředky v objemu 1,3 miliardy jüanů (4,3 miliardy korun) náležící firmě Shanghai CEFC Financial Holdings, tedy další divizi konglomerátu CEFC, píše list South China Morning Post na svých internetových stránkách.

CDB jako dosud hlavní finanční zdroj CEFC má mít významnou roli při financování nákupu podílu 14,6 procenta v ruské ropné společnosti Rosněfť za 9,1 miliardy dolarů (188 miliard korun).

Přestože byl obchod kvůli vyšetřování pozastaven, čínská společnost stále doufá, že se jí podaří odkoupit podíly od švýcarské těžební společnost Glencore a katarského státního investičního fondu Qatar Investment Authority (QIA). Uvedl to dnes server ruského listu Vedomosti. CEFC měla zmíněným subjektům do konce března zaplatit 20 procent celkové sumy, to však nesplnila. Podle zdrojů listu bylo o pokračování dohody rozhodnuto v Číně na nejvyšší úrovni a zájem na dokončení obchodu vyjádřily všechny zúčastněné strany. Glencore a QIA jsou ochotny termín pro úhradu splátky prodloužit o deset dní, nicméně podle jednoho ze zdrojů jsou připraveny čekat i déle.

V České republice konglomerát CEFC spravuje aktiva v hodnotě přes 1,5 miliardy eur (38 miliard korun) a zaměstnává více než 4000 lidí. Vlastní významné podíly v podnicích, mezi nimiž jsou například strojírny ŽĎAS, Pivovary Lobkowicz či fotbalový klub SK Slavia Praha. Minulý měsíc CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k ČNB.

EBF24

Čtěte komentáře k situaci CEFC:

Osobní prohra užitečného ňoumy Zemana

Chromý hradní čínský kůň

 Jan Brož


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).