Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 3,6 procenta ze zářijových 3,8 procenta. Uchazečů o práci bylo zhruba 271 tisíc, nejméně za téměř 20 let, vyplývá z údajů Úřadu práce ČR. Zároveň přibylo volných míst proti září o téměř čtyři tisícovky na zhruba 210 tisíc. Ještě výraznější byly meziroční změny. Loni v říjnu činila nezaměstnanost pět procent a volných míst bylo o 71 tisíc méně.
Méně lidí bez práce než letos v říjnu bylo v České republice naposledy v prosinci roku 1997, a to asi 269 tisíc. Podle úřadu nyní pokračují sezonní práce a zároveň doznívá turistická sezona, což přispělo k velkému zájmu zaměstnavatelů o nové pracovní síly.
Z jednotlivých regionů si nadále drží nejnižší nezaměstnanost Plzeňský kraj s 2,3 procenta. Nejvyšší je podíl nezaměstnaných nadále v Moravskoslezském kraji s 5,6 procenta. Z okresů je nejnižší nezaměstnanost opět na Rychnovsku s 1,2 procenta, nejvyšší stále na Karvinsku i navzdory poklesu ze zářijových 8,9 procenta na nynějších 8,4 procenta.
Na jedno volné místo připadalo ke konci října v Česku v průměru 1,3 uchazeče. Nejvyšší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku, kde bylo 8,3 uchazeče na místo. Naopak nejméně lidí na jedno místo bylo shodně v okresech Praha-východ, Pardubice a Plzeň-jih, a to v průměru 0,3.
Dohoda o provedení práce: od listopadu ji už nemůže mít každý
Zaměstnavatelé měli podle Úřadu práce největší zájem o stavební či montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních aut, uklízeče, kuchaře, svářeče, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory, kde podle úřadu firmy hledají kvalifikované zaměstnance velmi obtížně.
V evidenci pracovních úřadů byli ke konci října nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací. Největší část nezaměstnaných tvořili pomocní pracovníci ve výrobě a dělníci, prodavači, všeobecní administrativní pracovníci, uklízeči, pracovníci v ostraze či gastronomii, řidiči osobních aut a dodávek, zedníci, kamnáři a dlaždiči.
Čtěte také: