Menu Zavřít

Nový člen rady ČNB Michl vložil Quant do svěřenského fondu. Chce se vyhnout střetu zájmů

5. 12. 2018
Autor: Aleš Michl

Nový člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Aleš Michl vložil svůj podíl v investičním fondu Quant do nově vytvořeného svěřenského fondu. Chce se tak vyhnout možnému střetu zájmů. Přestal být také podílníkem ve společnosti, která fond kontroluje. Informuje o tom web E15.

Prezident Miloš Zeman jmenoval Michla členem bankovní rady ČNB 21. listopadu. „Poté, co jsem byl jmenován členem bankovní rady, jsem ukončil aktivity a funkce neslučitelné s členstvím v bankovní radě ČNB, tedy funkci jednatele, člena správní rady i výkon samostatně výdělečné činnosti,“ řekl webu E15 Michl. Klienty fondu o tomto kroku informoval otevřeným dopisem ještě před nástupem do ČNB.

Quant vznikl v roce 2016 na algoritmu, který pracuje s americkými akciemi a dluhopisy. Fond založený pod společností Robot Asset Management SICAV spoluvlastní ekonom Pavel Kohout a investiční společnost Amista.

Michl uvedl, že vznikem svěřenského fondu se zbavil možnosti jakéhokoliv vlivu, a to včetně nepřímého. „V rámci svěřenského fondu nejsem jmenován obmyšleným a dokumentace ke svěřenskému fondu obsahuje i vzdání se práva fond jakkoliv ovlivňovat, správce tak bude jednat samostatně,“ dodal.


Ilona Švihlíková: Můžeme si dovolit recesi? Centrální banky jsou bez střeliva

ilustrační foto


Michl by se podle analytiků v bankovní radě České národní banky mohl zařadit k tzv. jestřábům, tedy členům bankovní rady, kteří jsou zastánci zvyšování úrokových sazeb, pokud to ekonomický vývoj dovoluje. V minulosti se často vyjadřoval ve prospěch silnější koruny a kritizoval devizové intervence.

FIN25

Sedmičlenná bankovní rada ČNB dále určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově-politických opatřeních. Členové rady mají šestiletý mandát a nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.

Přečtěte si také:

Rusnok: ČNB by měla mít pravomoc omezit hypotéky, aby zajistila rovný trh

Invaze půjček z Pobaltí. Poskytovatelé úvěrů v Česku mají pestrou vlastnickou strukturu

Konec lichvy? Ještě ne. Některé firmy se naučily zákon o spotřebitelském úvěru obcházet

  • Našli jste v článku chybu?