Čistá hodnota majetku amerických domácností v prvním čtvrtletí poprvé překonala 100 bilionů dolarů (2,2 biliardy korun). Ve srovnání s předchozím čtvrtletí hodnota majetku stoupla o jedno procento na 100,8 bilionu dolarů, když růst hodnoty domů překonal pokles hodnoty akciového portfolia domácností.
Údaj zahrnuje hodnotu domů, akcií a dalšího majetku domácností po odečtení hypoték, dluhu na kreditních kartách a dalších závazků. Údaj není upraven o růst populace ani o vývoj inflace. Údaje zveřejnila americká centrální banka (Fed).
Čisté jmění domácností se stabilně zotavuje od konce recese. Přispívá k tomu i zlepšování situace na trhu práce.
Přečtěte si o nejistých makroekonomických předpovědích:
Bude dobře. Letos skoro na beton
Vyšší hodnota majetku amerických domácností může zvýšit utrácení a ekonomický růst. Když se spotřebitelé cítí bohatší, je pravděpodobnější, že budou utrácet nejen příjmy, ale i část majetku. Výdaje spotřebitelů v USA tvoří zhruba 70 procent ekonomické aktivity. Ekonomové odhadují, že při zvýšení objemu majetku o dolar se výdaje spotřebitelů zvýší o tři až pět centů.
Zvyšování bohatství však není všeobecné. Agentura AP upozornila, že zhruba 80 procent všech akcií vlastní pouhých deset procent domácností. Dům nyní vlastní menší podíl obyvatel než před deseti lety. Vlastní dům má nyní 64 procent Američanů, v roce 2005 to bylo 69 procent.
Čtěte dále: