Menu Zavřít

OPEC dohodl snížení těžby o 1,5 milionu barelů denně. Čeká se na souhlas Ruska

5. 3. 2020
Autor: čtk

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dnes dohodla na snížení těžby o 1,5 milionu barelů denně. Uvedly to zdroje agentury Reuters. Snížení v tak velkém rozsahu je ale podle nich podmíněno souhlasem Ruska. Dohodnutá redukce se týká skupiny OPEC+, která zahrnuje nejen členské země kartelu, ale i jejich spojence, právě i včetně Ruska. Rozhodující jednání se čeká v pátek.

Skupina OPEC+ v současné době omezuje těžbu zhruba o 2,1 milionu barelů denně, jejich dohoda platí do konce března. Saúdská Arábie ale prosazuje, aby toto snížení zůstalo v platnosti až do konce roku a aby nově dohodnutých 1,5 milionu barelů platilo nad rámec současných škrtů, a to ve druhém letošním čtvrtletí.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak dnes novinářům v Moskvě řekl, že předpokládá, že se k dvoudennímu jednání ve Vídni připojí v pátek. O postoji Ruska k dalšímu omezování produkce ropy nechtěl mluvit. Saúdská Arábie a další členové OPEC se už ve středu snažili zajistit si pro další omezení těžby ropy předběžný souhlas Ruska, žádného příslibu se jim ale z Moskvy nedostalo.

Další ze zdrojů upozorňuje, že obzvláště tvrdá budou jednání o přesných kvótách a jejich rozdělení mezi jednotlivé země. Tedy v jakém rozsahu bude muset každá členská země prohloubit snížení těžby.


Američtí těžaři spoléhají na OPEC. Potřebují zvýšit cenu ropy, která klesá kvůli koronaviru


OPEC se omezováním těžby ropy snaží podpořit cenu suroviny. K dalšímu snížení těžby členské státy vede zejména epidemie nového typu koronaviru, která v mnoha zemích omezila ekonomickou aktivitu, a tím i poptávku po ropě. Ceny od začátku roku klesly asi o 20 procent. Severomořský Brent, který je považován za referenční typ ropy pro celý svět, se nyní prodává zhruba za 51 dolarů za barel. Koncem prosince stál asi 68 dolarů a loni na jaře skoro 75 dolarů.

V reakci na zprávu, že se členové OPEC dohodli na snížení těžby o 1,5 milionu barelů denně, se cena Brentu zvýšila asi o půl procenta na 51,50 dolaru za barel. Původně se totiž předpokládalo, že rozsah snížení se bude pohybovat kolem jednoho milionu barelů denně.

V celém světě se aktuálně těží zhruba 100 milionů barelů ropy denně, z toho na OPEC připadá méně než třetina. Pokles cen má nepříznivé dopady na rozpočet mnoha těžebních zemí, což se týká zejména Saúdské Arábie. Ta se v poslední době snaží svou ekonomiku transformovat, aby byla na těžbě ropy méně závislá.

MM25_AI

OPEC se předloni dohodl na snížení těžby o 1,2 milionu barelů denně a loni v prosinci dobrovolné omezení prohloubil na 1,7 milionu barelů, což platí do konce letošního března. Saúdská Arábie těžbu nad rámec dohody omezuje o dalších 400 tisíc barelů, takže celkem omezení těžby činí zhruba 2,1 milionu barelů denně. Rusko už dalo najevo, že je ochotno bavit se o prodloužení tohoto objemu, dalším škrtům nakloněno není.

  • Našli jste v článku chybu?