Tři čtvrtiny exportérů očekávají, že česká ekonomika spadne nejpozději do dvou let do recese. Více než třetina firem čeká recesi již příští rok, 39 procent vývozců pak v roce 2020. Vyplývá to z pravidelného výzkumu Asociace exportérů a Raiffeisenbank mezi vývozci. V názorech českých vývozců se pravděpodobně zrcadlí obava ze současného růstu protekcionismu ve světě.
Výsledek průzkumu tak kontrastuje s očekáváním trhu. „Růst HDP by se v příštím roce měl udržet nad třemi procenty a v závislosti na čerpání EU fondů pokračovat, pravděpodobně pomalejším tempem, i v roce 2020,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Výhled firem na další tři měsíce dopředu poklesl na úroveň z druhého čtvrtletí minulého roku, tj. na 54,03 bodu. Hodnota pod 50 bodů značí zhoršení a nad 50 zlepšení, 50 bodů signalizuje stabilitu.
Růst českého exportu konsistentně zpomaluje již čtyři čtvrtletí, hospodářství dosáhlo vrcholu na konci roku 2017. Podle Indexu exportu by český vývoz měl ve třetím kvartále roku mírně zrychlit, mimo jiné díky obnově růstu zakázek, to ale nenaruší setrvalý trend zpomalování vývozu.
Přečtěte si:
Byznys s Německem posouvá Česko na žebříčku průmyslových velmocí
Výkonnost exportu brzdí napjatý trh práce. Vysoká srovnávací základna z minulého roku, nasycenost poptávky po automobilech či nejistota ohledně obchodních válek výrazně komplikují podmínky pro české podnikatele. „Rostoucí protekcionismus ve světě a zpomalující růst exportních objednávek vytváří podstatně méně příhodné podmínky pro export. Koruna v posledních měsících oslabila, ale během druhé poloviny tohoto roku dojde k její opětovné apreciaci (posílení),“ uvedla Horská.
V případě, že americká administrativa přikročí k zavedení 20procentních cel na dovoz automobilů z Evropské unie, český průmysl bude podle asociace zasažen nepřímo skrze pokles poptávky z Německa, pro které je americký trh klíčový.
Český vývoz od ledna do května dosáhl 1,77 bilionu korun, meziročně zůstal stejný.
Dále čtěte: