Menu Zavřít

Pivovar Kout v insolvenci. Tradičního výrobce tíží dluhy

7. 10. 2019
Autor: Hynek Glos/Euro

Krajský soud v Plzni vyhlásil insolvenci na konci srpna. Důvodem je neplacení nájemného, dluh pivovaru z 18. století přesahuje milion a půl.

“Z titulu nájmu movitých a nemovitých věcí činí dluh vůči mé osobě 1,56 milionu korun, přičemž je zjevné, že ač dlužník movité věci užívá, provozuje s nimi výrobu piva, užívá i věci nemovité, které tvoří areál pivovaru, nehodlá nájemné platit,” stojí v insolvenčním návrhu, na jehož základě plzeňský soud rozhodl.

Jak vyplývá z insolvenčního rejstříku, za návrhem stojí Jana Skalová, bývala manželka Jána Skaly, který v roce 2006 v Koutu obnovil výrobu. Než na začátku roku 2017 zemřel, připadla část jeho majetku Skalové a část jeho poslední partnerce Gabriele Hodečkové. Ta je nyní i členkou představenstva pivovaru a podílí se na jeho řízení.

“Dlužník (Pivovar Kout, pozn. red.) je povinen hradit mi do každého 15. dne v měsíci předem za pronájem věcí celkem 70 tisíc korun,” popisuje Skalová dále ve svém návrhu, jak dluh vznikl. Upozorňuje i na to, že společnost doteď akcionářům nepředložila účetní závěrku za loňský rok a nesvolala ani valnou hromadu, jak nařizuje zákon.


Koutský pivovar: někdo to křísí, jiný to zabije

 Pivo - ilustrační foto


Podle obchodního rejstříku Krajský soud v Plzni vyhlásil insolvenci na třetí největší pivovar v regionu letos 23. srpna. Tento týden mělo proběhnout první jednání, ale bylo zatím odročeno. Jak totiž vyplývá z dokumentů, Gabriela Hodečková chce Skalové odprodat svůj většinový podíl v pivovaru.

Týdeník Euro se pokoušel spojit jak s Hodečkovou, která ale položila telefon, tak s Janem Beranem, předsedou představenstva Pivovaru Kout na Šumavě. Ani on však dlouhodobě na novinářské dotazy nereaguje. Jen Luboš Šiml, který společně s Beranem tvoří dozorčí radu společnosti, sdělil, že o chybějící účetní závěrce ví a věc se řeší.

Podobnou krizí si pivovar už jednou prošel. Přesně před padesáti lety. V roce 1969 komunisté rozhodli, že v Koutu na Šumavě se přestane vařit. Za obnovením tradice stojí Ján Skala, který nejdříve v roce 2002 získal chátrající areál a před třinácti lety tady se sládkem Bohuslavem Hlavsou varnu znovu rozjeli.

Dále čtěte:

Konec pivního romantismu v Česku: nadšenci uvolňují místo tradičním značkám

Češe se to, suší se to. Úrodu chmele zachránily srpnové deště

bitcoin_skoleni

Pěstuj chmel, zachráníš pivo

Minipivovary: Česko má novou turistickou atrakci

  • Našli jste v článku chybu?