Menu Zavřít

Plzeň schválila fúzi městské teplárny s holdingem EPH. Zaručí tak současné ceny až do roku 2021

14. 12. 2017
Autor: Plzeňská teplárenská

Zastupitelé Plzně dnes schválili fúzi městské teplárny (Plzeňské teplárenské) s Plzeňskou energetikou, která patří do holdingu EPH miliardáře Daniela Křetínského. EPH získá v nově vytvořeném společném podniku 35procentní podíl a zbytek bude mít město. Zfúzovaná firma s názvem Plzeňská teplárenská a.s., která vznikne k 1. lednu 2019, zaručí místním současné nízké ceny tepla až do roku 2021. Třicet zastupitelů bylo pro, 14 proti a nikdo se nezdržel.

Do května 2018 bude zpracován projekt fúze a akcionářská dohoda, které budou v červnu znovu schvalovat zastupitelé. EPH vloží do nové firmy Plzeňskou energetiku, jejíž hodnota má váhu zhruba 27procentního podílu. Zbylých asi osm procent akcií uhradí EPH hotově, zhruba 500 miliony korun, které využije městská teplárna na snížení současného zadlužení na méně než polovinu. Město vloží do podniku současnou firmu Plzeňská teplárenská včetně nové spalovny odpadu.

Zastupitelé měli na stole ještě druhou variantu, aby teplárna šla plně samostatnou cestou. Musela by ale kvůli novým emisním limitům EU uhradit do poloviny roku 2021 modernizaci dvou kotlů za 1,5 miliardy korun. Spojením s modernizovanou Plzeňskou energetikou mají náklady na obnovu městské teplárny klesnout na méně než třetinu.

Podle náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS), který návrh na fúzi předkládal, znamená spojení úspory v provozu, jednorázově v investicích i zvýšení dividendy. „V žádném případě se nebude propouštět,“ řekl.


Evropská expanze EPH:

Křetínský znovu vyrazil na nákup. EPH usiluje o maďarskou elektrárnu

 Maďarská elektrárna Mátra


U klíčových rozhodnutí bude nutná dohoda obou akcionářů, dodal. Například o zvýšení ceny tepla o více než pět procent musí rozhodnout valná hromada, stejně tak jako o větších majetkových transakcích a investicích. Zvýšení ceny do pěti procent může schválit představenstvo, ale musí ji zdůvodnit vývojem vnějších ekonomických faktorů. Fúzi už schválilo ráno všech sedm radních města (z ODS, ČSSD, KDU-ČSL a OPAT).

„Je to jednoznačně dobrá zpráva pro všechny spotřebitele tepla v Plzni, protože spojené podniky budou schopny dodávat teplo vždy za nižší cenu, než by uměl dodávat každý z obou podniků samostatně,“ řekl dnes Křetínský. Společné provozování obou zdrojů bude efektivnější a přinese městu vyšší dividendu, s níž už pro rok 2018 kvůli snižujícím se ziskům teplárny nepočítá; důvodem poklesu zisku jsou klesající ceny silové elektřiny a vyšší výdaje na emisní povolenky.

Obě firmy se podle Křetínského musejí připravit na dobu „po uhlí“, která přijde po dalších regulacích EU, a dále proto, že v roce 2035 v Česku hnědé uhlí dojde. „Spojení obou podniků nám umožní nalézt mnohem efektivnější budoucí řešení a ušetříme obrovské prostředky, které se opět projeví v ceně tepla. Stavět dvě nové neuhelné teplárny by bylo neekonomické,“ řekl.

Cílem je efektivní fungování společnosti

K otázce, zda nebude chtít výhledově EPH ve společném podniku vyšší podíl, Křetínský řekl, že o tom nechce spekulovat, protože nyní vstupuje do partnerství ve vyjednaném poměru. „Důležité je, aby nám uspořádání vztahů umožňovalo efektivní fungování ve společnosti,“ uvedl. EPH přistoupila na kompromisní variantu. Práva města jsou mimořádně silná, ale podařilo se je nasměrovat do oblasti veřejného zájmu, dodal.

V představenstvu firmy bude mít město tři členy, z nichž jeden bude předsedou. Zbylé čtyři navrhne EPH, což se nelíbilo některým zastupitelům. Křetínský ale chce mít možnost rychle manažersky rozhodovat o provozu bez nutnosti politických dohod. „Převezmeme odpovědnost za operativní řízení podniku, abychom mohli jednat obchodně tvrdě,“ řekl. Podobně jak je tomu v dalších firmách holdingu, který má s sedmi zemích 35 tisíc zaměstnanců. Ve 12členné dozorčí radě bude mít město polovinu členů včetně předsedy a místopředsedy, dvě místa obsadí EPH a zbytek bude pro zaměstnance firmy.

bitcoin_skoleni

TOP 09 vytýkala městu špatnou komunikaci fúze směrem k veřejnosti. „Nemáme dostatek podkladů pro objektivní rozhodnutí,“ uvedl zastupitel Ludvík Rösch (OPAT). Jeho kolega za ČSSD Pavel Duchek řekl, že je pro ponechání teplárny v rukou města. „Z mého pohledu nebylo jednáno s občany města,“ uvedl na zastupitelstvu občan Plzně Zdeněk Novák, jeden z iniciátorů petice proti fúzi a návrhu na uspořádání místního referenda. Zatím pod návrhem není dostatek podpisů.

Dále čtěte:

EPH získá většinu ve druhé největší elektrárně v Maďarsku

Obří úvěr. Křetínský si na pokrytí expanze půjčil 51 miliard

Miliardy místo milionů. Křetínský a PPF zaúčtovali německé uhlí

Odpadky za teplo. Akciová rošáda mezi Prahou a miliardářem Křetínským je na spadnutí


  • Našli jste v článku chybu?