Stavební firmy v Česku zahájily v prvním čtvrtletí stavbu 3373 bytů v bytových domech, meziročně o 83 procent více. Nejvíce jich bylo v Praze, kde počet zahájených staveb stoupl téměř čtyřnásobně. Počet zahájených staveb rodinných domů v Česku meziročně vzrostl o desetinu.
Největší podíl zahájených staveb bytových domů připadal na Prahu s 27,3 procenta. Následovaly Jihomoravský (21 procent), Liberecký (11,6 procenta), Středočeský (9,5 procenta) a Olomoucký kraj (8,4 procenta). Ani jeden byt se nezačal stavět v Ústeckém kraji. V Karlovarském a Pardubickém kraji po pěti, což znamená podíl asi 0,1 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
„Bytová výstavba dlouhodobě zaostávala za poptávkou na trhu. Přes březnové zvýšení je ovšem velmi předčasné hovořit o tom, zda jde o nový trend. Může jít jen o rozjezd několika málo větších projektů, který dokáže měsíční statistiky velmi snadno rozhodit,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
V Praze vzrostl počet zahájených staveb bytů meziročně o 270 procent na 922. V porovnání s rekordním rokem 2008 je to zhruba polovina. Za první tři měsíce letošního roku developeři v Praze prodali asi 1200 nových bytů.
Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce
Podle studie Sdružení pro architekturu a rozvoj může v Praze v roce 2030 chybět až 50 tisíc bytů. Důvodem je pomalé tempo povolování bytové výstavby. V hlavním městě je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba 6000 nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povoleno zhruba tři tisíce bytů za rok.
Pomalé tempo při povolování staveb je podle analytiků jednou z příčin výrazného růstu cen bytů. Za poslední tři a půl roku stouply ceny nových bytů v hlavním městě téměř o 90 procent a průměrná prodejní cena se dostala přes 100 tisíc korun za metr čtvereční.
Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce března meziročně vzrostl o 10,6 procenta na 4455. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (28 procent), Jihomoravský (13 procent), Moravskoslezský (8,9 procenta) a Jihočeský kraj (6,6 procenta). Podíl Prahy mírně vzrostl na dvě procenta.
Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy v prvním čtvrtletí stavět 9566 bytů, meziročně o 25,6 procenta více. Bylo jich téměř stejně jako v rekordním roce 2008.
Stavební výroba v Česku letos v březnu meziročně posílila o 11,6 procenta. Vzrostla i za celé první čtvrtletí roku, a to meziročně o 2,3 procenta. Produkce v pozemním stavitelství v březnu meziročně vzrostla o 9,9 procenta a v inženýrském stavitelství o 18,5 procenta. Výrazně stoupl počet zahájených staveb bytů. Celkově se oproti loňsku zvýšil skoro o dvě třetiny na 4224 bytů. U bytů v bytových domech činil nárůst zahájených staveb dokonce téměř 150 procent. „Počet zahájených bytů dosáhl úrovně konjunkturního roku 2008, a byl tak nejvyšší za posledních 11 let,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ Petra Cuřínová. Dokončených bytů přibylo o 0,2 procenta na 2393.
Stavební úřady v březnu vydaly 7224 stavebních povolení, což bylo meziročně o 11,2 procenta více. Orientační hodnota staveb, na které úřady vydaly povolení, stoupla ve srovnání s loňskem o dvě pětiny na 35,1 miliardy korun.
Přečtěte si také: