Menu Zavřít

Podniky přecházejí na zelenou energii. Odebírá ji ČSOB i mobilní operátoři

17. 6. 2018
Autor: Hynek Glos

Zelenou energii odebírá ČSOB, Komerční banka, IKEA i dva mobilní operátoři. Hlavním dodavatelem je Pražská energetika.

Jedna z největších bank v Česku – ČSOB – nakupuje už jen výhradně elektřinu z obnovitelných zdrojů. Rozšířila tím malou, ale rostoucí skupinu společností, které si budují image firmy přátelské k životnímu prostředí. „V rámci snižování uhlíkové stopy banky jsme se rozhodli pro tento krok. Je v rámci trvale udržitelného rozvoje, společenské odpovědnosti i politiky mateřské skupiny KBC,“ vysvětluje tiskový mluvčí ČSOB Patrik Madle.

Soutěž na dodávku zelené elektřiny do ČSOB v letošním i příštím roce vyhrála Pražská energetika (PRE), která je v tomto oboru na českém trhu lídrem. V roce 2017 jsme firemním zákazníkům dodali 505 tisíc megawatthodin zelené elektřiny. Mezi naše velké odběratele tohoto produktu vedle ČSOB patří firmy Nestlé, IKEA, Komerční banka, Lego a T-Mobile,“ uvádí mluvčí PRE Petr Holubec.

Zajímavostí může být, že PRE nakupuje téměř 70 procent zelené elektřiny od výrobců energie z biomasy a bioplynu. Dalších 28 procent tvoří elektřina z produkce menších vodních elektráren; dlouhodobým partnerem je státní podnik Povodí Vltavy. Naopak jen okrajový význam má odkup elektřiny z fotovoltaických elektráren.

Máme na to certifikát

PRE není jediný dodavatel, který v tuzemsku sází na zelenou energetiku. Velmi aktivní je E.ON Energie, která vykupuje nejvíc elektřiny z obnovitelných zdrojů ze všech dodavatelů. Například v roce 2016 takto vykoupila 2,9 milionu megawatthodin, což představuje 25 procent elektřiny dodané zákazníkům v Česku. Firmám, které o to mají zájem, nabízí stoprocentní zelenou elektřinu. Jako konkrétní příklad takového zákazníka uvedla mluvčí E.ON Energie Martina Slavíková mobilního operátora Vodafone.

Podobnou strategii volí také Amper Market, který se podobně jako E.ON chlubí zhruba čtvrtinovým podílem zelené energie v nakoupené elektřině. Pro náročnější zákazníky má i nabídku výhradně z obnovitelných zdrojů. Tu od Amper Marketu odebírá například stavební společnost Skanska. Specifickým případem pak je dodavatel Nano Energies, který vykupuje výhradně elektřinu z obnovitelných zdrojů. Jedná se o menší podnik s tržbami okolo 100 milionů korun ročně, která se zaměřuje hlavně na dodávky domácnostem a menším firmám.


Přečtěte si komentář: Česká energetika bez šťávy

 Jan Brož


Samozřejmě si lze představit, že se objeví podvody a že nakoupená elektrická energie nebude zcela „zelená“. Jistotu o původu dodávané elektřiny dávají firmám a podnikatelům záruky původu, které vydává správce energetického trhu OTE. Zájem o tato potvrzení prudce roste. Jen v letošním květnu státem vlastněný podnik OTE vydal přes 228 tisíc záruk o původu, což odpovídá objemu 228 tisíc megawatthodin elektrické energie.

Pro srovnání, v květnu roku 2015 se potvrzení týkala jen objemu 31,7 tisíc megawatthodin. Co se týká zelené elektřiny certifikované v letošním květnu, zhruba polovina byla uplatněna v Česku a druhá polovina se vztahovala k elektřině určené na vývoz Certifikáty se vydávají hlavně na elektřinu z malých vodních elektráren a zdrojů na spalování biomasy, naopak produkce solárních a větrných elektráren se prodává i bez „zeleného“ razítka.

Vítejte v klubu RE100

Zájem o zelenou energii tedy v Česku roste, ale zdaleka ještě nedosahuje intenzity jako v zemích západní Evropy. Tamní veřejnost je výrazně citlivější ve věci znečišťování ovzduší a vody či globálního oteplování. Firmy všech velikostí od malých obchodů a restaurací po nadnárodní koncerny se tudíž snaží vybudovat si image společnosti a podpořit tím prodej svých výrobků a služeb.

MM25_AI

K nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů se zavázalo již 135 velkých globálních společností, sdružených v klubu RE100. Patří mezi ně koncerny ABInBev, BMW, Coca-Cola, Facebook, Google, HP, IKEA, ING, Lego, Microsoft, SAP, Starbucks, Tesco i řada dalších známých jmen. Ambicióznější z nich chtějí nakupovat výhradně zelenou energii již v roce 2020.

Přečtěte si také:

Efekt Fukušima vyprchal. Zájem Němců o zelený proud klesá

Domy na baterky. Češi si oblíbili řešení solárních panelů a úložišť

Komentář: Konec energetiků v Čechách (i na Moravě)

Uhni, uhlí. Ve finančních ústavech roste odpor vůči fosilním palivům


  • Našli jste v článku chybu?