Menu Zavřít

Kdy dojde k promlčení dluhu? Základní lhůty jsou tři a deset let

5. 5. 2021
Doba čtení: 4 minuty
Autor: Profimedia.cz

Dluhy se mají platit. To je jedno ze základních pravidel, na kterém je založen každý právní stát. Přesto existují případy, kde je možné dluh legálně, tedy bez sankcí, nesplatit. Dochází k nim, pokud vyprší takzvaná promlčecí lhůta, která vymezuje časový prostor k uplatnění práva věřitele. Zákonem stanovené jsou dvě základní promlčecí lhůty – tříletá a desetiletá. Existují však výjimky, které stanovují odlišnou promlčecí lhůtu. Věřitel a dlužník se navíc mohou sami na promlčecí lhůtě dohodnout.

Promlčení dluhu

Problematiku promlčení dluhu řeší zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a to konkrétně v Oddílu 1 Promlčení v paragrafech 609 až 653.Promlčují se všechna majetková práva s výjimkou případů stanovených zákonem. Například v případě práva na život a důstojnost, jméno, zdraví, vážnost, čest, soukromí nebo v případě obdobného osobního práva se promlčují pouze práva na odčinění újmy způsobené na těchto právech. Přehled dalších případů, kdy se právo promlčuje a nepromlčuje, řeší občanský zákoník v § 611 až 618.
Zapamatujte si: Obecně platí, že nebylo-li právo vykonáno v promlčecí lhůtě, promlčí se a dlužník není povinen plnit. Plnil-li ovšem dlužník po uplynutí promlčecí lhůty, nemůže požadovat vrácení toho, co plnil.

Promlčecí lhůta

Kdy je dluh promlčen? Promlčecí lhůta se určuje podle konkrétní situace ve vztahu dlužník – věřitel. Podle paragrafu 629 občanského zákoníku promlčecí lhůta trvá tři roky. Jiná lhůta je podle stejného paragrafu 629 u majetkového práva, které se promlčí nejpozději uplynutím deseti let ode dne, kdy dospělo. Výjimkou mohou být případy, kdy zákon zvlášť stanoví jinou promlčecí lhůtu. Výčet je uveden v občanském zákoníku v Oddílu 1 Promlčení, v kapitole Zvláštní ustanovení, konkrétně pak v paragrafech od 631 výše.

Zákon však dává věřitelům a dlužníkům i prostor pro sjednání kratší nebo delší promlčecí lhůty počítané ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé, než jakou stanoví paragraf 629 občanského zákoníku.


NAŠE RADA: Jak se řeší insolvence? Podmínky už nejsou tak přísné, ale na oddlužení nedosáhne každý


Dohodou stanovená promlčecí lhůta se však musí pohybovat nejméně v trvání jednoho roku a nejdéle v trvání patnácti let. Je-li kratší nebo delší lhůta ujednána v neprospěch slabší strany, nepřihlíží se k ujednání. Nepřihlíží se ani k ujednání kratší promlčecí lhůty, jde-li o právo na plnění vyplývající z újmy na svobodě, životě nebo zdraví či o právo vzniklé z úmyslného porušení povinnosti

MM25_AI

Promlčení pohledávky

Co je pohledávka
Pohledávka vyjadřuje právo věřitele požadovat po dlužníkovi plnění závazku. Věřitel má právo plnění vymáhat, dlužník má povinnost pohledávku splatit.
Promlčení definuje občanský zákoník jako období, po které lze u soudu uplatňovat nárok a docílit jeho vykonatelnosti. Pro většinu pohledávek platí podle občanského zákoníku tříletá promlčecí lhůta.

Pokud jde o promlčení závazku, věřitel může dlužníka žalovat u soudu i po uplynutí promlčecí lhůty, pokud však dlužník vznese námitku o promlčení dluhu, soud mu musí vyhovět. Důležité přitom je, že dlužník musí promlčení namítnout, jinak soud i po uplynutí promlčecí lhůty může žalobě věřitele vyhovět.

Může nastat i situace, kdy dlužník závazek sám vyrovná bez soudního řízení až po uplynutí promlčecí lhůty. Pak už zpětně nemůže argumentovat s promlčecí lhůtou a nemá nárok na vrácení zaplacených peněz.

Promlčení exekuce

Co je exekuce
Exekuce je výkon rozhodnutí, řízení, v němž je zjištěné a vykonatelné právo určitou mocí provedeno. Cílem exekuce je vymožení peněžité částky pro věřitele, případně donucení ke splnění jiné povinnosti. 
Kdy je exekuce promlčená? Promlčecí lhůta, pokud bylo právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu, je stanovena na 10 let ode dne, kdy mělo být rozhodnutí soudu plněno. Po tuto dobu je možné žádat i úroky z prodlení. To platí i pro případ nařízené exekuce.
Jak funguje promlčení dluhu?
Promlčení dluhu a vše s touto problematikou spojené řeší zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Podle něj se promlčují všechna majetková práva s výjimkou případů stanovených zákonem. Obecně přitom platí, že nebylo-li právo vykonáno v promlčecí lhůtě, promlčí se a dlužník pak již není povinen plnit. Jestliže však dlužník po uplynutí promlčecí lhůty plnil, nemůže požadovat vrácení toho, co plnil. Přehled dalších případů, kdy se právo promlčuje a kdy nikoliv, najdete v § 611 až § 618 občanského zákoníku.
Jaká je promlčecí doba dluhu?
Doba promlčení dluhu se určuje dle konkrétní situace ve vztahu mezi dlužníkem a věřitelem. Na základě § 629 občanského zákoníku je standardem promlčení dluhu po 3 letech. Jiná promlčecí lhůta je ovšem stanovena u majetkového práva, které se promlčí nejpozději uplynutím 10 let ode dne, kdy dospělo, ledaže zákon stanovuje jinou promlčecí lhůtu. Jednotlivé strany si pak mohou mezi sebou ujednat kratší nebo delší promlčecí dobu počítanou ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé.
Jak probíhá promlčení pohledávky?
Pohledávka vyjadřuje právo věřitele vyžadovat po dlužníkovi plnění závazku, což znamená, že věřitel má právo takové plnění vymáhat a dlužník má povinnost danou pohledávku splatit. Promlčecí lhůta pohledávky je podle občanského zákoníku obvykle stanovena na 3 roky. Věřitel může dlužníka u soudu žalovat i po uplynutí promlčecí lhůty, pokud ovšem dlužník vznese námitku o promlčení dluhu, tedy že se řeší již promlčená pohledávka, musí mu soud vyhovět.
Kdy dojde k promlčení exekuce?
Cílem exekuce je vymožení peněžité částky pro věřitele, nebo případně donucení ke splnění jiné povinnosti. Jestliže bylo právo přiznáno pravomocným soudním rozhodnutím, promlčecí lhůta je stanovena na 10 let ode dne, kdy mělo být rozhodnutí soudu splněno. Promlčená je tedy exekuce stará 10 let. Po tuto dobu je možné žádat také úroky z prodlení.
  • Našli jste v článku chybu?