Menu Zavřít

Státní Prisko může převzít doly OKD. Soud smetl námitky Citibank i bývalého vlastníka

6. 2. 2018
Autor: Profimedia.cz

Vrchní soud v Olomouci uvolnil cestu k převzetí dolů OKD státním podnikem Prisko. Zamítl totiž žaloby Citibank a holdingu NWR proti prodeji klíčového majetku zkrachovalé důlní společnosti. Restrukturalizace OKD tedy může dále pokračovat v souladu s loňským rozhodnutím věřitelského výboru.

Trojčlenný soudní senát vedený soudkyní Ivany Waltrové nedal za pravdu ani společnosti Alcentra, která se ucházela o doly OKD a údajně nabízela vyšší cenu než Prisko. Postup věřitelského výboru podle vrchního soudu nebyl v rozporu s právem Evropské unie v oblasti nepovolené veřejné podpory. Alcentra nabízela částku okolo 500 milionů korun, ale ze soutěže byla vyřazena kvůli formálním nesrovnalostem i nejasnostem ohledně reálných vlastníků této investiční společnosti.

Soud se tak ztotožnil s názorem vlády, insolvenčního správce i většiny věřitelů, že ideálním vlastníkem dolů na Karvinsku bude stát zastoupený podnikem Prisko. Nejprve však budou doly převedeny z OKD do dceřiné firmy OKD Nástupnická. „Vzhledem k osobně investora je záruka, že veškeré činnosti budou prováděny řádně a útlum dolů a jejich financování zajistí investor, který se k tomu zavázal bez ohledu na ekonomické výsledky společnosti OKD Nástupnická,“ uvádí se v rozhodnutí vrchního soudu.


Pro uhlí až do Kanady. Útlum OKD zvyšuje závislost Česka na dovozu černého uhlí

Pro uhlí až do Kanady


Citibank po OKD vymáhá spornou pohledávku za 9,53 miliardy korun. Jedná se o nárok držitelů dluhopisů mateřského holdingu NWR, za který se OKD zaručila. Citibank vymáhá též půjčku ve výši 621 milionů korun, kterou krachujícím dolům poskytlo NWR ovládané Zdeňkem Bakalou a Peterem Kadasem v roce 2014. Jenže insolvenční správce OKD Lee Louda obě pohledávky odmítl jako neplatné. OKD je prý nikdy neschválila způsobem, který vyžadují české zákony.

Schůže věřitelů v srpnu loňského roku rozhodla o prodeji černouhelných dolů státnímu podniku Prisko za symbolickou sumu 79,6 milionů korun. Prisko tudíž dostalo přednost před investiční skupinou Alcentra ze skupiny americké banky BNY Mellon. Ta za doly nabídla více než Prisko - konkrétně 540 milionů korun, svou nabídku však spojila s nepřijatelnými podmínkami.

Jediný producent černého uhlí v tuzemsku OKD zbankrotoval v květnu 2016. Důvody byly tři – pád ceny uhlí na světovém trhu, nadměrně vysoké zadlužení i předchozí vysávání důlního podniku ze strany mateřské skupiny NWR a jejích majitelů – Zdeňka Bakaly a Petera Kadase. Podle smlouvy uzavřené v dubnu loňského roku má doly a další provozní majetek převzít státní podnik Prisko.

bitcoin_skoleni

Bakalův recept na zbohatnutí: levně koupit, vysát, zmizet

Zdeněk Bakala

Čtěte také:

Bakalův švindl aneb Staré pověsti privatizační

OKD žaluje Bakalu a NWR, požaduje 24,5 miliardy

Komentář: Dlouhé stíny OKD


  • Našli jste v článku chybu?