Teď bych se vás zeptal coby předsedy představenstva firmy Rudolf Jelínek. Europoslanci mají na stole evropskou daňovou reformu. Váš holding je vlastněn z Nizozemska. Jak by se vás změny zabraňující výhodám daňových rájů dotkly?
Naše společnost je řádně registrovanou firmou v Česku, kde platí daně, jen vloni to bylo 461 milionů na spotřební dani a DPH. To se nebavíme o dani z příjmu právnických osob a odvodech za sociální a zdravotní pojištění. Jsme velký výběrčí daní pro stát, a odkud je firma vlastněná, s tím nemá souvislost.
Tuzemák dostal výjimku. Dalších pět let může používat rumový éter
Nicméně R. Jelinek Group SE platí daně v Nizozemsku.
Platí jen daň z příjmu právnických osob v místě své registrace. Tato firma je ale obratově nepoměrně menší než česká akciovka. Má příjmy z dividend, které jí vlastněné firmy vyplácejí, a také z vlastnictví ochranných známek a své další činnosti. Její roční tržby se pohybují kolem 700 tisíc eur. To ve vztahu k daňové reformě nemá žádný dopad.
Takže pokud evropská reforma projde, neodejdete z Nizozemska?
To vůbec není věc, kterou bychom řešili.
Proč jste sáhli ke struktuře se sídlem v Nizozemsku?
Čistě z toho důvodu, že podnikání v Česku je jen jedna činnost vedle výrob a firem v Bulharsku, Chile, na Slovensku, v Rusku a USA. Je to standardní mezinárodní struktura. Takže není to kvůli daním, ale kvůli financování a ochraně investic.
Navíc mezinárodní charakter umožňuje další jednání o nákupech jiných firem na Západě. V roce 2009 ztroskotalo naše jednání v Německu právě na původu firmy z Česka.
Od Tykače k Jelínkovi. Dvořáček slaví dvacet let se slivovicí
Dále čtěte: