Menu Zavřít

Strojírenská ČKD Praha DIZ jde do konkurzu, rozhodli věřitelé

26. 6. 2017
Autor: Archiv Euro

Strojírenská firma ČKD Praha DIZ jde do konkurzu, rozhodla o tom dnešní schůze věřitelů. Schválily ho zhruba tři čtvrtiny věřitelů, pro konkurz byli především větší věřitelé. Hlasovat směli pouze ti s uznanými pohledávkami, nejvíce jich měla Komerční banka. ČKD Praha DIZ rozhodnutím o konkurzu směřuje nejspíš k zániku a k vypořádání závazků do té míry, do jaké toho bude schopna schopna.

„Rozhodnutí věřitelů považuji za nešťastné, z konkurzu již není cesty zpět. I nadále jsem přesvědčen, že zvláště v případě nezajištěných věřitelů bude uspokojení menší, než v případě reorganizace,“ řekl majitel firmy Robert Wolf. Zatímco z nezajištěných věřitelů hlasovalo pro reorganizaci téměř 30 procent, u zajištěných nikdo. Zajištěným věřitelem je ten, jehož pohledávka je zajištěna majetkem náležícím do majetkové podstaty firmy.

Wolf na dnešní schůzi věřitelů ještě navrhoval, aby se odložila na další termín. Věřitelský výbor podle něj ČKD ve čtvrtek vyzval k upřesnění reorganizačního plánu, které firma zaslala věřitelům v neděli večer. Věřitelé se s ním podle něj nemohli dostatečně seznámit. Insolvenční správce Jiří Zrůstek ovšem navrhl ve věřitelské schůzi pokračovat. Odůvodnil to tím, že původně se měla konat loni v prosinci a byla už dvakrát odložena.


Insolvenční správce neuznal dvě třetiny pohledávek. Čtěte více

Otevření tunelu Blanka


Insolvenční správce uznal zhruba třetinu pohledávek za firmou. Šlo o 2,47 miliardy korun z celkově přihlášených 7,25 miliardy korun. Dohromady se přihlásilo 542 věřitelů. Největší pohledávku 1,65 miliardy korun přihlásila Komerční banka, správce jí uznal 927 milionů korun.

ČKD Praha DIZ
ČKD Praha DIZ byla jednou z firem holdingu ČKD Group, ovládaného miliardářem Petrem Speychalem. Ten stojí také za Sportovním holdingem Praha, který dříve ovládal hokejovou Spartu či vlastnil basketbalový Nymburk. Minulý týden se jako nový vlastník firmy přihlásil její generální ředitel Robert Wolf, který uvedl, že firma je stabilizovaná, platí mzdy, odvody a veškeré náklady.
V sídle společnosti loni v polovině května zasahovala protikorupční policie, média tehdy psala, že ČKD Praha DIZ dluží na daních 791 milionů korun. Kvůli podezření z daňových podvodů byly následně firmě obstaveny bankovní účty. Policie podle informací tisku Speychala a skupinu asi 70 lidí okolo něho podezírá, že v komplikované síti obcházeli placení daní.
Akciová společnost byla do obchodního rejstříku zapsána v říjnu 1990. Jádrem podnikání byly dodávky technologických investičních celků nebo jejich částí, vedle dopravních staveb a další infrastruktury šlo o dodávky pro energetiku nebo petrochemický průmysl. V minulosti se firma například podílela na stavbě ropovodu IKL.
ČKD Praha DIZ je z posledních let známá především jako dodavatel technologické části tunelového komplexu Blanka. Už před ním se firma podílela na dodávkách technologií pro pražské tunely i další části městského okruhu. Působila i na řadě staveb pro pražskou hromadnou dopravu, byla například subdodavatelem pro trasy A a C podzemní dráhy, dodávala i zařízení měníren a transformátorových stanic pro tramvajové tratě.
O firmě se začalo více hovořit v únoru 2015 v souvislosti s poškozenými kabely v tunelu Blanka, které dodala. Kvůli tomuto poškození, jež vyústilo v další odložení otevření tunelového komplexu, se představitelé města, Metrostavu a ČKD Praha DIZ dostali do ostrých sporů o to, kdo je za něj odpovědný.
Loni v únoru řekl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, že firmy ČKD Praha DIZ a IDS (společnost řídila pro město výstavbu Blanky) podaly k rozhodčímu soudu žaloby na Prahu kvůli neproplaceným fakturám. ČKD Praha DIZ chtěla po městě nejprve 779 milionů korun, částku postupně zvýšila na 1,676 miliardy korun.
Kvůli sporným pohledávkám ČKD Praha DIZ koncem května 2016 vypověděla Praze smlouvu a přestala se o Blanku, která byla zprovozněna v září 2015, starat. Arbitrážní soud loni v srpnu rozhodl, že Praha nemusí ČKD Praha DIZ zaplatit zhruba 1,7 miliardy korun, které firma požadovala za práce na tunelu. Na toto rozhodnutí ale ČKD DIZ podala žalobu.
Městský soud v Praze zahájil začátkem června 2016 s ČKD Praha DIZ insolvenční řízení, v září byl prohlášen úpadek firmy. Sama společnost se koncem srpna k řízení připojila. Insolvenčnímu správci se přihlásilo 542 věřitelů s celkovými pohledávkami 7,25 miliardy korun, z toho bylo uznáno 2,5 miliardy. Podle Wolfa má firma pohledávky ve výši tří miliard korun.

Úpadek firmy loni v září prohlásil pražský městský soud. V sídle společnosti loni v květnu zasahovala protikorupční policie. Některá média tehdy psala, že ČKD Praha DIZ dluží na daních 791 milionů korun. Kvůli podezření z daňových podvodů byly následně firmě obstaveny bankovní účty.

FIN25

V polovině června se po Petru Speychalovi stal majitelem firmy generální ředitel společnosti Robert Wolf. Minulý týden uvedl, že firma je stabilizovaná, platí mzdy, odvody a veškeré náklady. U insolvenčního správce má na kontě téměř 100 milionů korun.

Dále čtěte:

Nový majitel ČKD Praha DIZ Wolf: Naše pohledávky přesahují tři miliardy

Arbitráž s Prahou nepomohla. ČKD DIZ míří do úpadku

Krúpa koupil pohledávky za ČKD Praha DIZ v objemu 175 milionů


  • Našli jste v článku chybu?