Menu Zavřít

OECD: Svět směřuje k nejnižší nezaměstnanosti za 40 let

30. 5. 2018
Autor: Profimedia.cz

Růst světové ekonomiky, která směřuje k nejnižší nezaměstnanosti za posledních 40 let, nyní ohrožuje riziko obchodní války. Uvedla to dnes Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta se domnívá, že globální ekonomika letos vykáže růst o 3,8 procenta, příští rok tempo zrychlí na 3,9 procenta. OECD ve své březnové prognóze počítala s růstem o 3,9 procenta i letos, odhad ale zmírnila kvůli horšímu výkonu ze začátku roku, na kterém se podepsalo špatné počasí.

Hlavním motorem růstu světové ekonomiky je podle OECD uvolněnější rozpočtová politika, patrná zhruba ve třech čtvrtinách členských zemí. Zřejmé je hlavně nedávné snížení daní ve Spojených státech. V tomto kontextu organizace předpovídá, že do konce roku 2019 míra nezaměstnanosti klesne na pět procent, což bude nejníže od roku 1980.

„Navzdory těmto příznivým zprávám se nad výhledem světové ekonomiky vznášejí rizika. Hlavně je třeba vyvarovat se eskalace obchodního napětí,“ uvedl hlavní ekonom OECD Álvaro Pereira, kterého cituje agentura Reuters. Ačkoli počet obchodních restrikcí v posledním desetiletí klesl, další opatření by mohla hospodářský růst zásadně zbrzdit, protože globální ekonomika je nyní propojena víc než kdykoli předtím.

OECD předpokládá, že růst ekonomiky Spojených států v letošním roce dosáhne 2,9 procenta a příští rok zpomalí na 2,8 procenta. V eurozóně se letos podle OECD hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o 2,2 procenta a příští rok o 2,1 procenta. Mimo eurozónu OECD předpovídá, že britská ekonomika vykáže letos růst o 1,4 procenta a 1,3 procenta v příštím roce, v případně japonské ekonomiky čeká v obou letech růst o 1,2 procenta. Zpomalit tempo by měla Čína, a to z letošních 6,7 procenta na 6,4 procenta v roce 2019.

Přečtěte si o nejistých makroekonomických předpovědích:

Bude dobře. Letos skoro na beton

Bude dobře. Letos skoro na beton

MM25_AI

Čtěte dále:

Velká ropná jízda. Nejdůležitější byznys planety má před sebou mimořádně divokou sezonu

Nezaměstnanost a karenční lhůta: jak se to rýmuje?

Esej: Keynesiánská cesta do pekel

 Esej: Keynesiánská cesta do pekel


  • Našli jste v článku chybu?