Růst světové ekonomiky by měl v letošním i příštím roce činit 2,9 procenta, což představuje nejslabší tempo od globální finanční krize před deseti lety. Předpověděla to dnes Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Prognózu pro letošní rok tak ponechala beze změny, zatímco odhad pro příští rok zhoršila z dříve předpokládaných tří procent.
Světová ekonomika se podle OECD potýká s negativními důsledky obchodních konfliktů, slabých podnikatelských investic a přetrvávající politické nejistoty, což zvyšuje riziko dlouhodobé hospodářské stagnace.
OECD dnes nicméně mírně zlepšila odhady hospodářského růstu v eurozóně pro letošní i příští rok. Letos by měla ekonomika zemí používajících euro podle nových prognóz vzrůst o 1,2 procenta a napřesrok o 1,1 procenta. To v obou případech představuje zlepšení o 0,1 procentního bodu oproti předchozím odhadům.
Odhad letošního růstu ekonomiky Spojených států OECD naopak snížila na 2,3 procenta z dříve předpokládaných 2,4 procenta. V příštím roce nadále počítá se zpomalením růstu na dvě procenta. USA jsou největší ekonomikou na světě.
Přečtěte si:
Čtěte také:
Zkouška orchestru, než začne stoupat voda. Recese přijde, jsme připraveni?
Německý rozpočet se může propadnout do schodku, varuje vládní dokument
Firmy už pociťují zpomalování ekonomiky. Dopady německé recese je naplno zasáhnou za půl roku
HDP zemí EU ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,3 procenta, uvádí Eurostat
Státy EU a europarlament se shodly na rozpočtu. Důraz bude kladen na klima a digitalizaci