Téma k zamyšlení při plánování letní dovolené přináší nová studie vědců z univerzity v Sydney. Podle jejich závěrů se cestovní ruch podílí z 8 procent na celkových globálních emisích skleníkových plynů. Je to třikrát více, než se dosud předpokládalo.
K překvapivě vysokému číslu došli vědci kvůli jiné metodice, než se dosud obvykle používala. Dosavadní studie odhadovaly podíl turismu na celkových emisích na 2,5-3 procenta. Do výpočtů ale zahrnovaly výhradně emise z dopravy, především letecké.
Aktuální studie bere v úvahu i emise vzniklé spotřebou turistů (jídlo, nápoje, suvenýry) a také údržbou a výstavbou turistické infrastruktury. Vědci k tomu použili data ze 160 zemí a došli k drakonickému číslu – ekvivalentu 4,5 gigatun oxidu uhličitého. Největší ekologickou stopu v rámci turismu nadále zanechává doprava, následovaná nakupováním a jídlem.
Nepřekvapí, že největšími původci stop jsou lidé ze zemí s vyššími reálnými příjmy obyvatel. Mezi těmi, kteří škodí stejně doma jako v zahraničí, jsou na čele pomyslného žebříčku Spojené státy, Čína, Německo a Itálie. Mezi národy, které zanechají největší stopu mimo svou domovinu, dominují Kanaďané, Švýcaři, Dánové a Norové.
Jakou ekologickou stopu zanechává lodní přeprava?
Lodní doprava produkuje víc emisí než Německo. Je čas jednat
V cestovním ruchu se protočí bilion dolarů a částka se zvyšuje tempem 4 procenta ročně. Jak upozorňuje web Quartz, je to více než v jiných ekonomických odvětvích.
„Ani technologický pokrok, ani zodpovědné cestování nedokážou zvrátit trend růstu emisí skleníkových plynů souvisejících s cestovním ruchem,“ uvádí studie. V roce 2025 očekává karbonovou stopu turismu v objemu 6,5 gigatun.
Turistický boom zažívá i Česko. V 1. čtvrtletí se v tuzemských zařízeních ubytovaly téměř 4 miliony turistů, což bylo o 11,4 procenta více než o rok dříve. Nejvíce jich bylo z Německa, nejvíce jich přibylo z Číny.
Dále čtěte: