Menu Zavřít

Tlak na technologické giganty: v USA vyšetřují Google kvůli přílišné tržní síle

10. 9. 2019
Autor: Shawn Collins, Flickr.com (CC BY 2.0)

Generální prokurátoři z téměř všech států USA v čele s Texasem začali vyšetřovat firmu Google, kterou podezírají z porušování antimonopolních pravidel. Oznámení přichází po páteční zprávě skupiny států, která kvůli dominantnímu postavení na trhu začala vyšetřovat firmu Facebook. Vyšetřování mají zvýšit tlak na technologické giganty, jejichž chování už je pečlivě zkoumáno na federální úrovni i v Kongresu.

Mateřskou společností Googlu je Alphabet, jehož tržní hodnota je více než 820 miliard dolarů (19,2 bilionu korun). Podnik má na internetu pod kontrolou tolik stránek, že je téměř nemožné pohybovat se po internetu dlouho bez toho, aby člověk alespoň jednou nenarazil na jeho službu. Google má dominantní postavení v internetovém vyhledávání a reklamě, upozornila agentura AP.

Myslíte si, že Google a Facebook zneužívají svého dominantního postavení?

Vyšetřování se zaměří na tržní sílu Googlu a na to, zda firma neomezuje konkurenci a nepoškozuje zákazníky. Jednou z hlavních oblastí, na kterou se prokurátoři soustředí, je dominantní postavení při vyhledávání. Vyhledávač Google je často výchozím bodem na internetu pro miliony lidí. Google už v minulosti čelil tvrdé kritice za to, že při vyhledávání upřednostňuje v horní části výsledků vlastní produkty před konkurenčními.

Google má také silné postavení na trhu internetové reklamy. Podle odhadů eMarketer kontroluje zhruba 31,1 procenta příjmů z digitální reklamy. Jeho operační systém Android je pak nejpoužívanějším operačním systémem v chytrých telefonech.

Do vyšetřování se zapojilo 48 států, federální distrikt (District of Columbia) a Portoriko. K vyšetřování se nepřipojily Kalifornie a Alabama, uvedla agentura Reuters.


Technologické firmy se bojí úřadů: na lobbing vydaly rekordní sumy

 Facebook, ilustrační foto


Technologické giganty byly kdysi velebeny jako motory hospodářského růstu, nyní se však stále častěji dostávají do centra zájmu kvůli údajnému zneužívání svého vlivu na trhu. Vliv mají i různá pochybení, jako je porušování soukromí. Americký prezident Donald Trump vyzval k podrobnějšímu zkoumání sociálních sítí a Googlu a obvinil je, že potlačují na internetu konzervativní hlasy. Důkazy ale nepředložil.

Americké ministerstvo spravedlnosti a Federální obchodní komise (FTC) na federální úrovni vyšetřují kvůli možnému porušování antimonopolního zákona společnosti Facebook, Google, Apple a Amazon.

Čtěte také:

11 věcí, které si budete chtít vymazat z Facebooku

Google porušuje GDPR, tvrdí studie. Dtest a další spotřebitelské organizace si na něj stěžují

FIN25

Unie se shodla na směrnici o digitálním copyrightu. Má posílit práva tvůrců

Cenzura v Rusku: Google maže nepohodlné výsledky vyhledávání

  • Našli jste v článku chybu?