Problémy způsobil třeba výpadek nového bloku elektrárny Ledvice letos 22. ledna. ČEPS musel nepříjemnou situaci řešit havarijní výpomocí z polské a slovenské sítě. Tentýž blok selhal znovu o měsíc později.
„Na podobné provozní události, ke kterým v první polovině roku došlo, je ČEPS jako provozovatel přenosové soustavy plně připraven - má dostatek výkonových rezerv, připravená schémata pro okamžitou obnovu napájení, nápravná opatření a podobně,“ uvádí mluvčí ČEPS Hana Klímová.
Investice na století a půl. Jezera na místě bývalých uhelných lomů se nevyplatí
Na nevyhovující kvalitu nových uhelných bloků si v neformálních rozhovorech stěžují i manažeři společnosti ČEZ. Komplexní program obnovy uhelných elektráren Ledvice, Tušimice a Prunéřov II trval deset let a vyšel zhruba na 100 miliard korun. Oproti původnímu plánu se obnova protáhla a vyskytla se řada potíží s kvalitou; konkrétně v Ledvicích se jednalo o špatné svary kotle od francouzského Alstomu či ulomenou lopatku turbíny z Doosan Škoda Power.
Naopak největší postrach provozovatelů sítí - kolísající výkon slunečních a větrných elektráren - již není takovým rizikem jako v minulých letech. „Po technické stránce tento problém pomohly vyřešit transformátory s posuvem fáze, instalované v roce 2017 v rozvodně Hradec u Kadaně. Tyto transformátory prokázaly schopnost účinně omezit nadměrné přetoky a dovedou je udržet v bezpečných mezích,“ dodává mluvčí Klímová.
Dále čtěte:
Uhelné elektrárny škodí ovzduší více než hutě, největším znečišťovatelem Česka jsou Počerady
Dobrý rok ve Chvaleticích: Tykačova elektrárna loni vydělala přes 700 milionů
Atrakce nejen pro energetiky. Zájem o prohlídku technických památek roste
Další provoz Temelína je možný jen s posudkem o dopadech na životní prostředí, zní z Rakouska