České podniky všech velikostních kategorií objevují kouzlo ukládání energie do baterií. V aktuálním seznamu podpořených projektů z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost lze napočítat již více než 50 takových projektů. Výše investice se u nich pohybuje v řádu jednotek i desítek milionů korun, přičemž dotace z evropských fondů může pokrýt až 80 procent uznatelných nákladů.
Mezi úspěšné žadatele o dotaci patří hlavně malé a střední podniky, ale nechybí v něm ani ten největší - Škoda Auto. Ti odvážnější, například výrobce kogeneračních jednotek Tedom z Třebíče, si chtějí s pomocí baterií vyzkoušet ostrovní provoz. Tedy možnost vyrábět si vlastní elektřinu bez závislosti na odběru z rozvodné sítě.
Menší firmy a podnikatelé si naopak často pořizují „trojkombinaci“ střešních solárních panelů, bateriového úložiště a dobíječi stanice pro elektromobily. Spojení s elektomobilitou však není jedinou výhodou. „Bateriová úložiště mohou firmám výrazně pomoci v případě nerovnoměrných požadavků na odběr elektrické energie. Podniky platí nejen za spotřebovanou energii, ale také za rezervovanou kapacitu,“ říká výkonný ředitel oborového sdružení Aku-Bat CZ Jan Fousek.
Přečtěte si komentář: Česká energetika bez šťávy
Pavel Hrzina z ČVUT a Solární asociace dodává, že bateriová úložiště jsou vhodná pro podniky s nevyrovnanou spotřebou elektřiny v čase a jednosměnným provozem. „Ekonomický přínos je ve snížení rezervovaného příkonu a případné úspoře silové elektřiny díky fotovoltaickým panelům,“ vysvětluje Hrzina a dodává, že takové řešení využívá i Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu u Prahy.
Baterie ve firmách se velikostně nacházejí mezi malými domácími úložišti, jejich instalaci spolu se solárními panely nabízí ČEZ, S-Power a další firmy, a velkokapacitními bateriemi s úložnou kapacitou od jedné megawatthodiny výše. První dvě si loni pořídily společnosti E.ON a Solar Global, třetí z nich v těchto dnech uvádí do provozu Energon Holding v Dobříši.
Dále čtěte: