Menu Zavřít

Unijní exportéři mohou od února využívat benefity obchodní dohody EU s Japonskem

25. 1. 2019
Autor: Martin Pinkas/Euro

Evropská unie je atraktivní obchodní partner, což se projevuje v četnosti úspěšně sjednaných obchodních dohod s různými zeměmi po celém světě. Posledním velkým počinem je Dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a Japonskem, kterou v prosinci 2018 schválil Evropský parlament. Tím byl završen parlamentní ratifikační proces a nic již nestojí v cestě ke vstupu Dohody v platnost. Od 1. února tak mohou evropské firmy čerpat výhody, které Dohoda přináší.

Dohoda odstraní drtivou většinu cel (více jak 90 procent ihned po vstupu Dohody v platnost, 97 procent při její plné implementaci), stejně jako řadu netarifních překážek, a to např. u automobilů či zdravotnických zařízení. Díky Dohodě ušetří čeští vývozci na clech ročně více než miliardu korun a díky odstranění netarifních překážek dalších 1,5 miliardy korun. Největší výhody zaznamenají čeští vývozci v textilním, sklářském a chemickém průmyslu. Další příležitosti budou mít vývozci tradičních zemědělských produktů, ať už jde o pražený slad, výrobky z kakaa, mléčné produkty či alkoholické nápoje.

Dohoda dále zajistí ochranu více než 200 zeměpisných označení tradičních evropských potravin včetně Českobudějovického piva a umožní unijním firmám přístup na trh s veřejnými zakázkami ve 48 velkých japonských městech. Lepší podmínky budou mít evropské firmy i pro vstup na trh službami. EU a Japonsko přijaly závazky také v oblasti udržitelného rozvoje s cílem zajistit dodržování vysokých standardů ochrany životního prostředí, pracovních podmínek či spotřebitelů.

Posilování vztahů s asijským regionem patří mezi priority Evropské unie. Kromě dohody s Japonskem se blíží provádění dohody o volném obchodu mezi EU a Singapurem, kterou v Česku nejvíce ocení exportéři v potravinářském sektoru. Na podpis čeká také obchodní dohoda s Vietnamem.

MM25_AI

Bližší informace k Dohodě s Japonskem jsou k dispozici na webové stránce DG Trade. Studie dopadů Dohody na ekonomiku České republiky je k dispozici na webu MPO.

Autorka pracuje v odboru obchodní politiky a mezinárodních ekonomických organizací MPO

  • Našli jste v článku chybu?