Počet hostů ubytovaných v Česku prostřednictvím aplikace Airbnb loni meziročně vzrostl o 52 procent na 1,02 milionu. V mimopražských regionech se zvýšil dokonce o 108 procent. Ubytovali se zhruba u 11 tisíc hostitelů. Nejvíce návštěvníků přijelo z Německa a USA, průměrně zde přespali 3,3 noci. Mimo Prahu je největší zájem o jižní Moravu a Slezsko.
„V České republice je více než 11 tisíc hostitelů, kteří sdílejí své domovy s hosty z celého světa. Průměrná doba sdílení je 38 nocí za rok, hostitelé si vydělají průměrně 2100 euro (cca 54 tisíc korun),“ uvedla ředitelka datového výzkumu pro Airbnb Anita Rothová.
Průměrnému hostiteli Airbnb v Česku je podle ní 38 let, muži a ženy mají rovnoměrné zastoupení. „V této komunitě se obvykle hovoří o mladých lidech. Ale asi desetinu tvoří lidé nad 60 let. Už jsou v důchodu a mají volné prostory. To, že je pronajmou, jim umožní bydlet i nadále v centru, zaplatit svoje účty. Vůbec nejvíce rostoucí komunitou v regionu jsou ženy nad 60 let,“ doplnila Rothová.
Nejvíce hostů loni přijelo z Německa, 137 tisíc. Následovaly USA (130 200), Velká Británie (84 700) a Francie (78 500). Na pátém místě je Česko s podílem sedm procent. Ze zemí Visegrádské čtyřky (V4) má největší podíl hostů z vlastní země Polsko (28 procent). Následují Slovensko (14 procent), Česko a Maďarsko (pět procent). Obecně zhruba 75 procent hostů přijíždí do Česka z Evropy. Asi deset procent připadá na Severní Ameriku, po pěti procentech na Jižní Ameriku a Asii.
Hosté, kteří prostřednictvím Airbnb do Česka přijedou, podle studie této společnosti utratí denně až 100 eur (2600 korun). Za loňský rok tak podle studie hosté v Česku utratili 324 milionů euro (8,3 miliardy korun).
Digitální Klondike: Praha řeší, jak zkrotit Airbnb
Podle Rothové chce Airbnb spolupracovat s místními politiky při debatách o možných regulacích sdíleného ubytování. „Chceme zajistit, aby obyvatelé měli i nadále možnost vytvořit si extra příjmy, návštěvníci byli i nadále vítáni všude. A aby města mohla i nadále využívat výhod zdravého a udržitelného cestovního ruchu,“ uvedla dále Rothová.
Pokud jde o stížnosti obyvatel na rušení nočního klidu, podle Rothové Airbnb na svých stránkách nedávno spustil sekci „sousedé“. „V ní si mohou postěžovat nebo vznést dotazy. Naši komunitu se snažíme vzdělávat, vést k zodpovědnému hostitelství. Ale pokud hostitel poruší základní pravidla, může být z platformy smazán,“ dodala Rothová.
Airbnb funguje v Česku od roku 2009. Podle expertních analýz se Airbnb svými službami v Praze už vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení. Kromě Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.
Podle Českého statistického úřadu se loni v českých hotelech, penzionech či kempech celkem ubytovalo rekordních 20 milionů turistů, což bylo o 9,1 procenta více než předloni. Zahraničních návštěvníků bylo o 9,2 procenta více a domácích o devět procent. Nejvíce cizinců přijelo tradičně z Německa, na dalších místech byli turisté ze Slovenska, Polska a Ruska.
Přečtěte si také: