Podle boudy je zřejmé, že předvánoční půjčky jsou stejně jako ty na dovolenou nebo na novou elektroniku ve většině případů nadbytečné. Kromě nabádání k obezřetnosti je ve zprávě zabudováno sdělení, že když už si půjčit, tak bezpečně u firem majících licenci ČNB, jak nově ustanovil zákon o spotřebitelském úvěru.
Ten odstranil (nebo časem odstraní) z trhu predátorské firmy, které z chudoby a dluhů udělaly v Česku velký nechutný byznys za hranou zákona nebo těsně na ní.
Že z radosti pod stromečkem může být kupa starostí, upozornili i exekutoři. Na výdaje spojené s Vánocemi si letos hodlá podle šetření Exekutorské komory ČR půjčit 13 procent Čechů v produktivním věku. Oproti loňským 19 procentům se jedná o výrazný pokles. Většina těchto lidí si ale na Vánoce půjčuje opakovaně. Pětina z nich dokonce v minulosti čelila exekuci. Ne, exekutoři se nebojí čerta, ale toho, že jim po svátcích zase naroste počet těch, kteří mají vícečetné, a tedy nedobytné exekuce (v Česku jich je už zhruba půl milionu), takže ty povánoční budou dělat zadarmo.
Národ v exekuci: v dluhové pasti jsou dva miliony Čechů
Průzkum, který se může hodit kdykoli, nejen v předvánoční nákupní mánii, provedl Člověk v tísni, jenž dlouhodobě sleduje dluhovou problematiku a snaží se trh zkultivovat. Poskytovatelé půjček podle zjištění neziskové organizace v zásadě naplňují rok platný zákon o spotřebitelském úvěru. Přesto však stále existují některá porušení zákona, jako jsou chybějící sazba RPSN či nadlimitní sankce. V mnoha ohledech se stírá rozdíl mezi bankami a nebankovními poskytovateli. Některé společnosti (včetně renomovaných bank) mají problém zveřejnit vzory smluvní dokumentace. Řada z nich nutí zákazníky podepisovat desítky stran dokumentů a někteří poskytovatelé stále používají klientsky nevstřícné postupy. To jsou hlavní závěry rozsáhlé analýzy trhu spotřebitelských úvěrů. Výsledkem je Index odpovědného chování, který může být vodítkem pro ty, kdo se půjčce nevyhnou.
O problému exekucí čtěte: