Výdaje Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na příští rok vzrostou meziročně zhruba o čtvrtinu na 2,73 miliardy korun. Počítá s tím rozpočet fondu, který dnes schválila Sněmovna. Příjmy jsou naplánovány na 779 milionů korun a jsou meziročně o 12,8 procenta nižší.
Největší část příjmů tvoří splátky z poskytnutých úvěrů 691 milionů korun, dalších 87 milionů korun přijde z vybraných úroků a poplatků. Rozdíl mezi příjmy a výdaji by měl být pokryt z finančních zůstatků fondu, které mají k počátku roku činit 5,423 miliardy korun. Objem úvěrových pohledávek fondu má ke konci letošního roku činit zhruba 5,5 miliardy korun, ke konci příštího roku asi 6,4 miliardy korun.
Příští rok rozpočet fondu nepočítá s dotací ze státního rozpočtu, která letos činí 108 milionů korun. Sloužila k pokrytí části dotačních výdajů, vyplývajících ze smluvních závazků včetně závazků z předchozích let. V roce 2019 fond tyto výdaje pokryje z vlastních aktiv.
Čím dál nedostupnější bydlení: Praha už je dražší než Mnichov
U výdajů připadne největší část na nízkoúročené úvěry fyzickým a právnickým osobám, a to 1,6 miliardy korun, řekla poslancům ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Druhá největší položka se týká výplaty úrokových dotací k úvěrům na rekonstrukce a modernizace bytových domů z let 2001 až 2010, celkem jde o 717 milionů korun. Na správní výdaje samotného fondu je určeno 98 milionů.
„V roce 2019 bude fond poskytovat podpory formou nízkoúročených úvěrů, a to na výstavbu nájemních bytů, opravy a modernizace objektů bydlení včetně úvěrové pomoci v případě poškození bytového fondu živelní pohromou, dofinancování programu regenerace veřejných prostranství podporovaných z dotací a na modernizaci nebo pořízení obydlí pro mladé prostřednictvím nového nařízení vlády,“ uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj.
Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce
Státní fond rozvoje bydlení shromažďuje peníze určené na podporu bydlení. Hospodaří s vlastními penězi a rozděluje i příspěvky z příslušných fondů Evropské unie. Jeho cílem je podporovat soukromé a obecní investice do výstavby, oprav a modernizace bytů.
V České republice v současnosti chybí dostupné bydlení a nájemné je vysoké. Premiér Andrej Babiš (ANO) začátkem prosince uvedl, že považuje za prioritní, aby nový stavební zákon, který má výrazně zkrátit povolování staveb, byl schválen do konce funkčního období vlády v roce 2021.
Přečtěte si také: