Menu Zavřít

Životní minimum stagnuje, existenční dávky jsou ještě nižší

19. 7. 2018
Doba čtení: 4 minuty
Autor: Michael Tomeš, Mladá fronta

Životní minimum je rozhodující částka, podle níž se stanovují důležité sociální dávky. Společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb činí v roce 2018 pro jednotlivce 3410 korun čistého měsíčně, pro rodiče se dvěma malými dětmi 8450 korun a pro samoživitelku či samoživitele s malým a větším potomkem pak 7020 korun.

Životní minimum, jehož výše je stále stejná už od roku 2012, plní rozhodující úlohu při posuzování hmotné nouze i jako sociálně-ochranná veličina. Životní a existenční minimum je upraveno zákonem č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu.

Využití životního minima

Hlavní využití životního a existenčního minima je stanoveno v zákoně č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi.

Jedná se o uznanou hranici čistých příjmů k zajištění obživy a základních životních potřeb, které lze uspokojit o něco více než jen v rámci přežití.

Životní a minimum je využíváno také v zákoně č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře při výpočtech nároku na dávky, které zabezpečují adresnou pomoc rodinám s dětmi ve stanovených sociálních situacích.


Čtěte: Máte nárok na pomoc v hmotné nouzi?

 Hmotná nouze

Konkrétně se jedná o přídavky na dítě a porodné. V případě dávek pěstounské péče tvoří základ pro výpočet jejich výše.

Další využití životního minima je například v soudní praxi pro stanovení alimentačních povinností. Ukazatelem je také pro soudy v případě exekucí, kde se na základě jeho hodnoty stanovuje nezabavitelná částka.

Výpočet životního minima v roce 2018 a nárok na dávky

Pro získání nároku na přídavky nebo příspěvků od státu je nutné, aby čisté příjmy domácnosti nebo jedné samostatné osoby nedosahovaly konkrétně stanoveného určitého násobku životního minima.

Nárok na mateřskou nevzniká automaticky. Podmínkou je účast na nemocenské

 Mateřská dovolená
Rozhodující tedy je, zda žadatel žije sám nebo kolik členů má jeho domácnost. Výpočet životního minima pro rodinu je pak součtem všech částek životního minima jednotlivých členů domácnosti.
Životní minimum pro jednotlivce a osoby v domácnosti
Postavení Příjem v čistém v Kč/měs.
Jednotlivec 3410
První osoba v domácnosti 3140
Druhá a další dospělá osobu v domácnosti 2830
Dítě do 6 let 1740
Dítě 6 až 15 let 2140
Dítě od 15 až 26 let (nezaopatřené) 2450
Pramen: MPSV

NÁŠ TIP: Spočítejte si životní minimum vícečlenné domácnosti na kalkulačce

 ilustrační foto

Exekuce a nezabavitelné minimum

V případě exekuce dlužník pobírá zmíněné nezabavitelné minimum, což je částka, která závisí jednak na životním minimu jednotlivce a jednak na jeho normativních nákladech na bydlení. Přesně jde o dvě třetiny součtu těchto dvou složek.

Insolvence a nezabavitelné minimum

V případě, že se dlužník rozhodne svou situaci řešit formou oddlužení u soudu, tedy insolvencí nebo osobním bankrotem, pak bude mít po dobu pěti let srážky z příjmů.

Po dobu pěti let nebo než uhradí tímto způsobem 100 procent dluhů, mu bude zůstávat pouze nezabavitelná částka.

Základní nezabavitelné minimum při insolvenci je pro jednotlivce je stanoveno na 6225,33 Kč. Pokud má dlužník děti nebo manžela či manželku, pak se základní nezabavitelné minimum zvyšuje o 1556,33 Kč za každé dítě či manžela nebo manželku.


NAŠE RADA: Jak vyhlásit osobní bankrot

 Světlo na konci tunelu

Existenční minimum

Žadatelé o sociální dávky mnohdy nepřesně rozlišují životní a existenční minimum. Jedná se přitom o rozdílné pojmy a veličiny.

Existenční minimum je pro uchazeče o státní pomoc přísnější kategorií. Je stanoveno jako minimální hranice čistých příjmů, která pokryje základní životní potřeby tak, aby člověk přežil.

Částka existenčního minima pro jednotlivce je určena na 2200 korun. Míří a využívá se především u osob, které se dožadují pomoci v hmotné nouzi, ale zároveň nevedou „spořádaný“ život.

Lidé s těmito prohřešky se například vůbec nesnaží navýšit vlastní příjmy, když si dlouhodobě nehledají práci nebo trvale odmítají pracovní nabídky.

Patří sem i osoby, které byly vyhozeny z práce za hrubý přestupek nebo dlužníci výživného na nezaopatřené dítě.

Institut existenčního minima byl proto od roku 2017 zaveden z důvodu větší motivace pro dospělé osoby v hmotné nouzi.

Veřejná služba

Existenční minimum „hříšník“ dostane, když příspěvek na živobytí pobírá déle než půl roku, a nepracuje. Pro zachování původní částky životního minima, musí žadatelé odpracovat za měsíc dvacet hodin dobrovolné veřejné služby.

Kromě veřejných prací si lidé vyšší dávku mohou zajistit také účastí na projektech úřadu práce nebo pokud si oficiálně přivydělávají.

Existenční minimum má však i své „ochranné“ prvky. Nelze použít u nezaopatřeného dítěte, u poživatele starobního důchodu, u osoby invalidní ve třetím stupni a u osoby starší 68 let.
Zapamatujte si
Životní minimum ani existenční minimum nezahrnují nezbytné náklady na bydlení. 
Ochrana v oblasti bydlení je řešena v rámci systému státní sociální podpory poskytováním příspěvku na bydlení a v systému pomoci v hmotné nouzi doplatkem na bydlení.
Žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi a dávky státní sociální podpory se podávají na kontaktních pracovištích krajských poboček Úřadu práce ČR podle místa trvalého pobytu občana.

Životní minimum v Německu a na Slovensku

Pro srovnání v sousedních zemích je hranice životního minima ve srovnání s Českem vyšší.

Například v Německu je životní minimum pro samostatného dospělého jedince pro rok 2018 stanoveno na 416 eur měsíčně.

bitcoin_skoleni

Na Slovensku je hranice životního minima od 1. července 2018 pro jednu dospělou osobu 205,07 eura měsíčně.

Čtěte také:

Přišli jste o práci? Čtěte, co potřebujete pro získání podpory v nezaměstnanosti

Čtěte: Kolik činí porodné na první a druhé dítě, jak se počítá a kdo na něj má nárok?

Jaká jsou rizika nebankovní půjčky

 Půjčka - ilustrační foto

Invalidní důchod v roce 2018

Kolik stojí daňový poradce?

Co obnáší půjčka na směnku? Čtěte, jak ji vystavit a vymáhat a jaké jsou druhy směnek a jejich náležitosti

  • Našli jste v článku chybu?