Menu Zavřít

Zloději si už neškrtnou. O chytrý zabezpečovací systém ze Žďáru nad Sázavou je zájem ve Velké Británii i Africe

17. 2. 2022
Autor: Tokoz
  • Česká zámečnická firma Tokoz představila nový mechatronický bezpečnostní systém ePRO 1.4.

  • Je unikátní tím, že funguje i bez zdroje elektřiny a za každého počasí

  • Systém má být odolný proti útokům hackerů i proti snaze o mechanické vloupání, zájem o něj už projevili zákazníci ze tří světadílů

Od jejího založení uplynulo více než sto let a díru do světa udělala již mnohokrát. No a nyní přichází na trh s další pozoruhodnou novinkou. Řeč je o rodinné firmě Tokoz, českém výrobci zabezpečovacích mechanismů, a jejich unikátním mechatronickém systému ePRO 1.4.

Vylepšená verze tohoto klíče umožňuje elektronickou správu přístupů prostřednictvím mobilní aplikace a nabízí extrémní mechanickou odolnost. Tím nejzajímavějším faktorem je každopádně skutečnost, tento zabezpečovací produkt nepotřebuje k vlastnímu fungování přívod elektrické energie ze sítě. Jejím nositelem je totiž samotný klíč. Podobnou technologii nabízí v Česku například firma Assa Abloy pod značkou Abloy.

Boj s lichvou a snaha o narovnání prostředí na trhu s nemovitostmi. Projekt Z bryndy pomáhá zadluženým Čechům udržet si vlastní bydlení
Přečtěte si také:

Boj s lichvou a snaha o narovnání prostředí na trhu s nemovitostmi. Projekt Z bryndy pomáhá zadluženým Čechům udržet si vlastní bydlení

Tokoz si od této novinky slibuje, že s její pomocí vyřeší svým zákazníkům hned několik problémů najednou. Počínaje velkou fluktuací zaměstnanců v logistice či výrobě přes nedostatečné mechanické zabezpečení strategických či polních objektů, nedostupný zdroj elektrické energie až po obranu proti novému typu zlodějů-hackerů, kteří se zaměřují na překonávání elektronických zámků.

Nepochodí obyčejný zloděj ani zkušený hacker

Systém ePRO funguje tak, že každý klíč má nastavený interval aktualizace, po jehož uplynutí si vždy od serveru vyžádá nové informace. Data si server s klíčem vymění přes mobilní aplikaci, která je pouze přenáší a nikam neukládá. Tím se vylučuje riziko jejich úniku a zneužití při napadení systému. Některé ze zabezpečovacích prvků se podobají ochraně účtu v internetovém bankovnictví, uvádí firma.

Velkou výhodou vylepšeného klíče je mimo jiné jeho mechanická odolnost. Díky tomu si na něm vedle zkušených hackerů vylámou zuby i méně vzdělaní zloději, kteří se pokusí dostat dovnitř hrubou silou. Patent, jejž systém zámků využívá, totiž nelze otevřít pomocí planžety ani bumpingu a dalších typických zlodějských metod.

Vylepšená verze tohoto klíče umožňuje elektronickou správu přístupů prostřednictvím mobilní aplikace. Zdroj: Tokoz

„Systém ePRO je ideálním řešením nejen pro úřady, nemocnice či vojenské budovy, ale i pro odlehlé objekty nebo vozové parky logistických firem,“ vysvětluje Martin Dočekal, produktový manažer rodinné společnosti. Dodává, že kvůli zámkům jeho firmy není třeba provádět na budovách žádné stavební úpravy. „Obrovskou devizou systému je i kompatibilita s dalšími typy zámků, které využívají cylindrickou vložku nebo půlvložku řady PRO. Neomezuje se tak jen na cylindrické vložky ve vstupních dveřích, ale nabízí i propojení s visacími zámky, závorami, speciálními zámky Vanlock určenými k zabezpečení dodávek a kamionů a dalšími uzamykacími systémy. Toto řešení je tak výrazně levnější než pořízení chytrých zadlabacích zámků,“ tvrdí.

Milion zkoušek

I tento mechatronický zámek, stejně jako předchozí systémy firmy, vznikl ze spolupráce s brněnskou VUT. Musel projít téměř stovkou různých testů funkčnosti, během nichž se na různých vložkách a klíčích vystřídal více než milion zamykacích cyklů. Tyto zkoušky měly simulovat aktivitu stovek různých uživatelů a dojít k jedinému výsledku – zloději a hackeři mají smůlu.

Prototyp prvního ,pavouka‘ navrhl na rýsovacím prkně v garáži. Dnes jezdí unikátní svahové sekačky Lubomíra Dvořáka po celém světě
Přečtěte si také:

Prototyp prvního ,pavouka‘ navrhl na rýsovacím prkně v garáži. Dnes jezdí unikátní svahové sekačky Lubomíra Dvořáka po celém světě

„Komunikace mezi serverem a uživatelem probíhá pomocí HTTPS protokolu, který zajišťuje vyšší bezpečnost i důvěrnost přenášených dat. Další součástí zabezpečení je automatické odhlášení uživatele při nečinnosti a v neposlední řadě jsme také implementovali ochranu proti některým typům kybernetických útoků,“ přibližuje Vojtěch Myška, tvůrce mobilní aplikace ePRO z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně.

Potenciál v poušti

Na bezpečnostní systém od Tokozu spoléhá například Magistrát města Brna, Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, Koberce Breno či největší český výrobce palet Klaus Timber. Zámek z Vysočiny se neztratí ani v Evropě - největší zájem o ePRO přichází z Velké Británie a pozitivní ohlasy má firma i z Portugalska, Německa či Maďarska.

MMF24

Novinku pak představují objednávky z Afriky a zájem z Arabského poloostrova, i pro ně se však dá najít velmi dobré vysvětlení. „Mechatronika totiž nabízí řešení v podobě kombinace moderní technologie a spolehlivého mechanického systému, kterému při provozu nevadí zvýšené teploty, vlhkost nebo naopak písek a prašnost, které jsou typické pro tyto podnebné oblasti,“ popisuje Ludmila Kršková, jež se v rámci společnosti stará o klíčové zákazníky ze zahraničí. „Zámek také nepotřebuje přívod elektrické energie, a je tak ideálním řešením pro země pouštního regionu, které často bojují s nedokonalou či nespolehlivou infrastrukturou energetických sítí,“ uzavírá.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).