Ukrajina by podle Světové banky mohla letos přijít o polovinu své ekonomiky. Na vině samozřejmě není nikdo jiný než ruský prezident Vladimir Putin a jeho agrese. Podle dat, jež instituce zveřejnila v neděli, by se HDP někdejší obilnice Evropy mohlo snížit o 45,1 procenta - ačkoli konečný výsledek samozřejmě bude záviset na délce a intenzitě války. Finanční experti odhadují, že Rusko na škodách dluží Ukrajině už 9,6 bilionu korun. Pokud bychom ale na seznam škod, které Kreml Ukrajině způsobil, započítali i invazi na Krym z roku 2014, vyšplhá se dluh podstatně výš.
Vojáci, kteří vpadli na Ukrajinu, stihli od konce února zdevastovat místní infrastrukturu. Tanky, rakety a těžké zbraně rozbořily celé městské části a strhaly mosty, zatímco přístavy zasáhla blokáda. Nejméně sedm tisíc budov bylo srovnáno se zemí, jak v rozhovoru pro Financial Times vyčísluje ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko. Podle jeho slov dosavadní ztráty na poničené infrastruktuře odpovídají 270 miliardám dolarů, tedy zhruba 6,1 bilionu korun. To je skoro celý roční hrubý domácí produkt České republiky.
Zemědělská půda se změnila v pusté bojiště. O vysazení obilí a slunečnic určených k exportu se v některých nejvíce postižených oblastech nedá mluvit, protože kromě toho, že pole jsou udupaná, nemohou zemědělci ani sehnat stroje. Ty by jim normálně byly dovezeny do přístavů na břehu Černého moře. Celková letošní ztráta pramenící z toho, že ekonomika nemůže jet na plné obrátky, pak podle výpočtu kvantitativního ekonoma a ředitele Financial Group Viktora Tsyrennikova dosáhne částky 155 miliard dolarů (3,5 bilionu korun).
Potřebují pomoc
„Ukrajina potřebuje okamžitě masivní finanční podporu, protože má potíže udržet své hospodářství v chodu, zatímco její vláda se snaží podpořit občany, kteří trpí a musí se vyrovnávat s extrémní situací,“ uvedla viceprezidentka Světové banky pro oblast Evropy a Střední Asie Anna Bjerde. Marčenko v nedávném rozhovoru pro CNN přiznal, že třetina ekonomiky země je kvůli ruské činnosti, kterou se nezdráhal označit za zvěrstvo a před níž z Ukrajiny utekly už miliony lidí, v troskách.
Tři miliony z těch, kdo zůstali, pak v březnu přišli o práci, což se v součtu s materiálními škodami podepsalo na očekávaném HDP ztrátou dalších 565 milionů dolarů (12,7 miliardy korun). Aby vláda udržela ekonomiku nad vodou, spoléhá se na dluhopisy i méně tradiční způsoby získávání financí. Ukrajinští politici začali například těžit kryptoměny a prodávat NFT. „Myslím, že skutečná čísla (celkové ekonomické ztráty) budou jasná až po válce,“ sdělil ministr.
Dluh třicet bilionů
Ztráty, které válka Ukrajině způsobí, lze odhadovat různými způsoby. Tsyrennikov se pro web Vox EU pokusil sestavit model, jenž znázorňuje potenciální ekonomický růst Ukrajiny, jehož by dosáhla, kdyby ji Rusko nenapadlo už před osmi lety, a porovnává jej s reálnou situací. Možné výsledky ekonom počítá na základě HDP Polska a Estonska, jejichž hospodářství před lety bylo na podobné úrovni jako to ukrajinské.
Dle ekonoma způsobí Rusko dohromady Ukrajině škody ve výši 1,36 bilionu dolarů (30,6 bilionů korun). Z tohoto počtu představuje 680 miliard dolarů (15,3 bilionu korun) ztráty vzniklé v letech 2014 až 2021, zmíněných 155 miliard dolarů (3,5 bilionu korun) se očekává v roce 2022 a zbývajících 525 miliard (11,8 bilionu) v letech 2023-2026. Jak ovšem Tsyrennikov připomíná, stále se jedná o zjednodušený pohled počítající spíše na spodní hranici škod, jež každým dnem stoupají.
Chtějí válku, tak ať platí
Kdyby v rámci následných reparací mělo Rusko po válce každý rok Ukrajině odvádět čtvrtinu svých ročních zisků z ropy, splatí tento dluh při ceně sto dolarů za barel během patnácti let. Podle Marčenka by k vyrovnání dluhu měla být dále použita zmrazená zahraniční aktiva ruské centrální banky, zabavený majetek oligarchů a dodatečné daně. Ministr dále uvedl, že doufá, že mezinárodní společenství dokáže na základě soudních procesů reparace vymáhat, aby mohla být vybrána alespoň částka nezbytná na obnovu Ukrajiny.
„Jen naše kritická infrastruktura, kterou zničila válka, nás stála 120 miliard dolarů (2,7 bilionu korun). Když k tomu přidáte sociální a vojenskou infrastrukturu, mohlo by to být více než 500 miliard dolarů (11,3 bilionu korun),“ řekl serveru Ukrinform. Premiér země Denys Shmyhal na to konto dodal, že vedení války stojí státní pokladu dvě miliardy hřiven denně a další čtyři miliardy denně pak země ztratí kvůli destrukci hmotných statků.
Válka pravděpodobně tvrdě zasáhne také sousední země obou bojujících stran, tedy rozvíjející se východoevropské a středoasijské státy, jako je Bělorusko, Moldavsko nebo Tádžikistán. Samo Rusko na tom ale není o moc lépe. Tamní hospodářství už upadlo do recese a Světová banka odhaduje, že jeho HDP se propadne o 11,2 procenta. „Vést válku na Ukrajině bylo rozhodnutí Rusů – tak ať za něj platí,“ prohlásil Marčenko.
Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:
POMOC PRO UPRCHLÍKY
- Podnikatel: Upravený postup při příjezdu do České republiky
- Finance: Na jaké sociální dávky mají nárok Ukrajinci?
- Podnikatel: Kde mohou dospělí navštěvovat kurzy češtiny
- Vitalia: Pro obyvatele Ukrajiny je v ČR dostupná bezplatná lékařská i psychologická pomoc
- Měšec: Peníze za otevření účtu. K pomoci se přidaly i banky, Ukrajinci mohou získat až 7500 Kč
- Finance: Jak zapsat dítě z Ukrajiny do základní školy?
- Podnikatel: Vyhledání zaměstnání a uzavření pracovní smlouvy
FINANCE A BYZNYS
- Podnikatel: Podnikání Ukrajinců v Česku. Přinášíme konkrétní návod
- Finance: Kde mohou lidé z Ukrajiny hledat zaměstnání?
- Podnikatel: Ukrajinci, kteří se nechají zaměstnat, budou mít nižší výdělek než Češi. Proč?
- Měšec: Česká kancelář pojistitelů prodloužila pomoc ukrajinským motoristům na 6 měsíců
IT A KYBERBEZPEČNOST
- Root: Podvodníci zneužívají války na Ukrajině, lákají údaje a podstrkávají malware
- Lupa: Česko vydává bezpečnostní varování před možnou nedostupností technologií dodavatelů z Ruska
- CNews: Rusové chystají alternativu Google Play. NashStore bude kompatibilní s jejich platebními kartami Mir
- Computerworld: Kaspersky skončil na blacklistu jako Huawei či ZTE
UŽITEČNÉ RADY