Menu Zavřít

1 + 1 = 2,5

22. 2. 2007
Autor: Euro.cz

Jiří Košťál

Jiří Košťál, šéf české pobočky systémového integrátora S&T, má za sebou hektický rok. V polovině roku 2006 dotáhl akvizici českého technologického holdingu Grall, další půlrok probíhala integrace koupených firem do struktur S&T, která i díky akvizici zvýšila roční tržby o 70 procent na 1,138 miliardy korun. „I bez koupených firem jsme – čistě organickým způsobem - rostli o čtrnáct procent, tedy o čtyři procenta nad předpokládaným růstem celého českého IT sektoru,“ říká v rozhovoru pro týdeník EURO Jiří Košťál.

EURO: Jak dlouho trvalo vyjednávání s majiteli Grallu o vstupu S&T do této firmy? KOŠŤÁL: Akvizici jsme připravovali téměř dva roky, a možná právě proto dopadla nad očekávání dobře. S&T je firma, která roste akvizicemi, a při každoroční přípravě byznysplánu leží na stole úkol podívat se po každém trhu, kde jsme přítomni, a hledat vhodnou akvizici. Česká pobočka dostala před nedávnem úkol strategického charakteru: zdvojnásobit obrat tak, abychom v relativně krátké době překročili obrat miliardu korun. S tím souvisel i jasný pokyn hledat vhodný cíl pro akvizici. Majitelé Grallu si však byli vědomi toho, že se dostali na strop možností české firmy, a hledali strategického investora, který by jim pomohl k dalšímu růstu.

EURO: Akvizici Grallu si vytipoval a připravil sám lokální management S&T, nebo se na obchodu podílelo i rakouské vedení holdingu? KOŠŤÁL: Akvizice Grallu byla čistě lokální záležitostí. Nebyl to ten typ globální fúze, kdy přijde mateřská firma a řekne - převzali jsme aktivity xy v celém teritoriu, nějak to tady v Česku musíte dát dohromady.

EURO: Řada fúzí či akvizic v IT branži přináší po určité době zklamání z propadu celkového objemu byznysu spojovaných firem. Neobáváte se něčeho podobného v případě této akvizice? KOŠŤÁL: Pravdou je, že většina fúzí v IT s sebou nese určitou ztrátu v oblasti zaměstnanců, klientů i v segmentu tržeb. Zdaleka ne vždy platí pravidlo, že 1 + 1 jsou 2, spíše je to 1,5, nebo 1,8. Nám se z akvizice Grallu podařilo vytěžit v součtu 2,5, protože nejen my, ale i původní Grall měl v loňském roce historicky nejvyšší tržby. S&T a Grall si navíc takřka v žádném segmentu nekonkurovaly, překryv zákaznických skupin byl neuvěřitelně malý, jen pět procent celkového obratu. Navíc u zákazníků, kde jsme se vyskytovali společně, jsme každý obchodovali s něčím jiným.

EURO: Jsou ještě na českém IT trhu firmy, které by vás zajímaly z pohledu akvizice či kapitálového vstupu? KOŠŤÁL: Subjektů, které v Česku působí a které by se mohly stát naším potenciálním akvizičním cílem, stále ubývá. Řada věcí se ale mění na panevropském trhu.

EURO: Máte v letošním byznysplánu připravené nějaké další akvizice týkající se České republiky? KOŠŤÁL: Zdroje na akvizice k dispozici máme. Rádi bychom v letošním roce připravili prostor pro další obchod, tentokrát ale z oblasti byznysových aplikací či služeb outsourcingu. O tyto dvě kategorie firem máme zájem, zde bychom případně provedli nějakou akvizici; oblast systémové integrace máme v současnosti pokrytou velmi dobře.

EURO: Pojem systémový integrátor se v poslední době stal oblíbeným „sexy“ výrazem. Stále však existuje spousta lidí, kteří nevědí, co si mají pod tímto označením představit… KOŠŤÁL: Použijme jako příklad středně velkou firmu, která má zhruba 250 zaměstnanců a obrat přes miliardu korun. Aby takový podnik obstál v boji s konkurencí, musí mít IT na vysoké úrovni a musí mít nainstalovánu poměrně širokou množinu komponent, různých programů a aplikací. Každá taková část je sama o sobě složitá a je třeba zajistit integraci jednotlivých komponent, tedy systémů, dohromady a sladit je, aby optimálně fungovaly. Samozřejmě,že by to řada firem zvládla sama, ale z hlediska ekonomiky je to nesmyslné, protože by každá společnost musela mít řadu lidí, kteří by se specializovali v daných suboborech. Ve dvou lidech to zvládnout nejde. Proto se v IT branži pohybují takzvaní systémoví integrátoři, kteří se starají o integraci podnikových aplikací jejich zákazníků, případně pro klienty tyto aplikace následně provozují. To je směr, kterým se bude byznys v IT v nejbližších letech ubírat.

bitcoin_skoleni

EURO: Takový outsourcing správy firemní IT sítě. KOŠŤÁL: Nemusí se jednat jen o správu sítě, či dokonce celého firemního informačního systému, ale třeba také o správu koncových zařízení, tedy počítačů, u klienta. Například v mladoboleslavské Škodě Auto se staráme o všechny osobní počítače firmy, což řádově obnáší několik tisícovek stolních počítačů, notebooků a serverů. Máme klienty, kterým se staráme takřka o všechno, co je spojené s IT, u jiných zákazníků odpovědnost za jednotlivé části informačních systémů přebíráme postupně, jak vznikají jejich potřeby nebo jak jim odchází lidé a nechtějí za ně hledat náhradu.

EURO: Čím si vysvětlujete, že české firmy přesouvají ve stále větší míře provoz svého IT na externí dodavatele? KOŠŤÁL: Podniky, které dnes potřebují tento typ služeb, mají problém s nalezením dostatečného množství kvalitních lidí. Navíc to není hlavní obor jejich podnikání, jen podpůrná činnost, takže správě IT nechtějí věnovat tolik úsilí.

  • Našli jste v článku chybu?