Jak všichni dobře víme, bohatství na světě není rozdělené rovnoměrně. Někde lidé žijí pod hranicí extrémní chudoby, jiné země zase vyvážejí do zahraničí velké množství zboží, nabízí nadstandardní služby a každoročně si přijdou na miliardy dolarů. Máte představu, které země patří mezi ty naprosto nejbohatší? Prohlédněte si náš přehled míst, kde lidé ročně vydělávají ty nejvyšší částky.
10. místo – Hongkong
S více než sedmi miliony obyvatel Hongkong sice nepatří mezi nejlidnatější země, jedná se však o jednu z nejhustěji osídlených oblastí světa. Oficiální název tohoto regionu, kde HDP na obyvatele činí zhruba 64 794 dolarů za rok, je Zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky Hongkong.
Za mezinárodní politiku a také ozbrojené síly této oblasti sice zodpovídá centrální vláda v Pekingu, Hongkong se ale jinak těší poměrně vysokému stupni autonomie. Tato oblast má jednu z nejliberálnějších ekonomik světa a patří mimo jiné mezi oblíbené destinace asijských turistů. Investoři navíc považují Hongkong za velmi důležité středisko financí, bankovnictví a obchodu.
9. místo – Švýcarsko
Švýcarská konfederace (či Švýcarské spříseženství) je kvůli své neutralitě tradičně sídlem řady mezinárodních institucí, jako jsou například Lékaři bez hranic, UEFA nebo třeba Mezinárodní olympijský výbor. Země se skládá z 26 kantonů, žije zde více než 8,5 milionu lidí a HDP na obyvatele činí více než 64 988 dolarů ročně.
Během 19. století se Švýcarsko proměnilo z chudé zemědělsky orientované země bez přírodních zdrojů ve stát s rozvinutým průmyslem a kvalifikovanými službami. Síla švýcarské ekonomiky je založená především na malých a středních firmách. Mezi nejrozvinutější odvětví patří hodinářství, strojírenství, chemický a farmaceutický průmysl nebo také potravinářství. Švýcarsko disponuje také velmi důležitým trhem akcií, cizích měn, obligací, zlata a finančních derivátů.
8. místo – Kuvajt
Oficiální název malé monarchie v jihozápadní Asii, která se v našem přehledu umístila na osmém místě, je Stát Kuvajt. Ačkoli zde žijí pouze 4 miliony obyvatel, tento stát se stal centrem obchodu a distribuce zboží do Perského zálivu. Hrubý domácí produkt na obyvatele zde dosahuje 66 982 dolarů ročně.
Základem kuvajtské ekonomiky je těžba, zpracování a vývoz ropy a zemního plynu. Další důležitou složku průmyslové produkce tvoří také stavebnictví. Tato země má dobrý vzdělávací systém, školství a zdravotnictví je bezplatné a Kuvajt také investuje v zahraničí. Místní měna (kuvajtský dínár) navíc patří mezi nejtvrdší měny na světě.
7. místo – Spojené arabské emiráty
Díky svým obrovským zásobám ropy se na sedmé příčce v žebříčku nejbohatších zemí světa umístily Spojené arabské emiráty. Tento stát, který se skládá se sedmi autonomních částí (emirátů), se rozkládá ve východní části Arabského poloostrova, tedy v jihozápadní Asii. Žije zde více než 9 milionů obyvatel a hrubý národní produkt na obyvatele činí přibližně 70 262 dolarů za rok.
V minulosti byl ve Spojených arabských emirátech hlavním zdrojem obživy lov perel a obchod s rybami či kořením. Poté však místní zahájili vývoz ropy, úroveň života stoupla a SAE se staly jedním z nejbohatších států na světě. V dnešní době závisí více než 85 % státní ekonomiky na příjmech z těžby ropy a zemního plynu. Dále se zde těží mramor a důležitá je i výroba cementu a hliníku. Zdravotnictví a školství jsou na vysoké úrovni a obyvatelé SAE mají tyto služby zcela zadarmo.
6. místo – Norsko
Norská ekonomika se těší dlouhodobému růstu, je totiž poměrně silná a stabilní. Tato hornatá skandinávská země, kde žije více než 5,2 milionu obyvatel, se soustředí především na těžbu ropy a zemního plynu. Hrubý domácí produkt na obyvatele zde činí 74 318 dolarů ročně.
Norsko je rozvinutý průmyslový stát, kde významnou roli hraje kromě těžby ropy a zemního plynu také rybolov, těžba dřeva a těžba různých nerostných surovin. Hlavní exportní zboží představují chemikálie, stroje, lodě a ryby. Země také v současné době těží z příznivého vývoje turistiky, nezaměstnanost je velmi nízká a životní úroveň místních občanů naopak velmi vysoká.
5. místo – Irsko
Díky své rychle rostoucí ekonomice bývá Irsko, kde v současné době žije necelých 5 milionů obyvatel, nazýváno také Keltský tygr. Samostatné Irsko vzniklo až roku 1937, kdy po mnohaletých bojích získalo nezávislost na Spojeném království. Index kvality života je zde v současné době velmi vysoký a HDP na obyvatele činí 77 670 dolarů za rok.
V minulosti Irsko představovalo jednu z nejchudších zemí západní Evropy a míra emigrace zde byla velmi vysoká. Během 90. let 20. století však započalo období ekonomické prosperity. Dříve se země zaměřovala hlavně na zemědělství a export potravin, momentálně se však nejvíce vyváží počítačová technika, chemické a farmaceutické produkty ale i různé zdravotnické vybavení. Co se týče zemědělství, v Irsku je nejdůležitější tradiční chov ovcí.
4. místo – Brunej
Jedním z nejbohatších ropných států je také Brunej Darussalam, který se rozkládá na ostrově Borneo v jihovýchodní Asii. Život v zemi řídí sultán, který patří k nejbohatším lidem světa, zastává roli premiéra, ministra financí, zahraničí i obrany. Počet obyvatel zde dosahuje pouze necelých 500 tisíc a hrubý domácí produkt na obyvatele činí 81 612 dolarů za rok.
Hlavním zdrojem brunejského bohatství jsou příjmy z obchodu s ropou a zemním plynem. Obyvatelé zde nemusí platit daně, mají také zdarma školství i zdravotnictví. V roce 2006 měla tato země jako jedna ze tří (společně s Lichtenštejnskem a Palau) nulový státní dluh, v současné době však mírně roste.
3. místo – Singapur
Městský stát s názvem Singapur leží v jihovýchodní Asii, rozkládá se na stejnojmenném ostrově a dalších 54 přilehlých ostrůvcích. Žije zde více než 5,6 milionu obyvatel, místní ekonomika rychle roste, kvalita života je vysoká a míra nezaměstnanosti naopak nízká. Singapuru se někdy říká také Monako Asie, protože zde žije velké množství milionářů a miliardářů. Hrubý domácí produkt na obyvatele dosahuje 98 255 dolarů ročně.
Singapur byl vždy důležitou obchodní křižovatkou, kde se setkávala různá etnika. Momentálně tento stát patří mezi nejvyspělejší ekonomiky světa, jedná se o obchodní, dopravní a finanční centrum světového významu. Společně s Hongkongem, Jižní Koreou a Taiwanem patří do čtveřice zemí nazývaných Asijští Tygři. Jelikož zde nenajdete velké množství přírodních surovin a země je poměrně malá, její bohatství pochází především ze zahraničního obchodu. Důležité průmyslové sektory tvoří stavba lodí, elektronika a bankovnictví.
2. místo – Lucembursko
Druhé místo v žebříčku nejbohatších zemí světa patří Lucemburskému vévodství. Tento stát je sice poměrně malý a žije zde pouze necelých 600 tisíc obyvatel, jeho ekonomika je však velmi rozvinutá. V zemi sídlí Evropský soudní dvůr i Evropský statistický úřad Eurostat. HDP na obyvatele činí 109 199 dolarů za rok.
Místní ekonomka je závislá především na odvětvích, jako je bankovnictví, finanční služby a ocelářství. Najdete zde více než 200 bank včetně Evropské investiční banky. V zemi jsou poměrně vysoké platy a daně jsou zde velmi nízké. Asi třetinu pracovních sil v Lucembursku navíc tvoří cizinci z okolních států, kteří sem pouze dojíždějí a nezapočítávají se tak do obyvatelstva, což vylepšuje místní ekonomiku.
1. místo – Katar
Na první příčce se právoplatně umístil emirát s oficiálním názvem Stát Katar, který se nachází v jihozápadní části Perského zálivu a kde žije více než 2,6 milionu obyvatel. Tato země je považována za jedno z nejbezpečnějších míst na světě, protože přírodní katastrofy se mu zdaleka vyhýbají. Hrubý domácí produkt na obyvatele činí 128 487 dolarů za rok.
Příjmy v Kataru, na kterých je tato země zcela závislá, pochází především z těžby a následného zpracování ropy a zemního plynu. Tyto suroviny se vyvážejí hlavně do Japonska či Jižní Koreje. Co se týče exportu, Katar vyváží ocel a čpavková hnojiva. Známé jsou také místní aerolinky s názvem Qatar Airways.