Menu Zavřít

10 nejdražších ulic světa

1. 8. 2019
Autor: Shutterstock

Kolik byste byli ochotní zaplatit za nájem? Deset, patnáct či dvacet tisíc měsíčně? Obchodníci na světových nákupních třídách i desítky milionů korun za rok. Champs Elysées nebo Fifth Avenue. Víte, které další ulice patří k světové špičce? Tady je přehled deseti nejdražších z nich.

10. Rakousko: Kohlmarkt

 Kohlmarkt

Nákupní ulice v 1. vídeňské čtvrti Stadt se rozkládá od náměstí Michaelerplatz po ulici Graben a díky velkému množství klenotníků a poboček mezinárodních značek je považována za nejluxusnější ulici v celém Rakousku. Její obchodní historie sahá až do 13. století, kdy byla ulice známá jako Witmarkt, o století později jako trh s uhlím.

Dnes je místem mnoha exkluzivních obchodů. Jejich majitelé si za strategické umístění připlatí. Jedna čtvereční stopa, která odpovídá asi jedné desetině čtverečního metru, je totiž vyjde na 479 dolarů za rok, tedy na 10,9 tisíce korun.

9. Německo: Kaufinger

 Kaufinger

Jedna z nejstarších a zároveň nejdůležitějších nákupních ulic v Mnichově se nachází na západě od Marienplatzu, tedy centra německé metropole. Její první zmínka sahá do první poloviny 13. století. Dnes je Kaufinger jednou z nejluxusnějších nákupních ulic v Německu.

Představuje navíc také důležitou dopravní osu. Od roku 1972 je součástí pěší zóny v centru Mnichova. Za hodinu po ulici projde kolem 13 tisíc návštěvníků. Jedná se navíc o nejdražší ulici v celém Německu, cena za jednu čtvereční stopu je 479 dolarů za rok (12,9 tisíce korun).

8. Jižní Korea: Myeong-dong

 Myeong-dong

Ulice Myeong-dong je jednou z hlavních nákupních, průvodních a turistických čtvrtí v Soulu. Kromě velké spousty obchodů je tato oblast známá svými dvěma historicky významnými místy. Konkrétně katedrálou Myeongdong a divadlem Myeongdong Nanta. Kromě toho, že je ulice hlavní finanční a obchodní třídou, je také oblíbeným místem politických demonstrací a protestů.

S výjimkou časných ranních a pozdních večerních hodin jsou hlavní ulice a většina menších uliček blokovány pouze pro chodce. Pokud nebudeme počítat fakt, že je ulice sídlem mnoha luxusních značek, láká turisty například také festival Myeongdong, který se pořádá dvakrát do roka, a to už od roku 1982. Součástí slavností jsou hudební představení i módní přehlídky. Mnoho obchodů nabízí také slevy.

A jak je to s cenami za pronájem? Za jednu čtvereční stopu zaplatí obchodníci 882 dolarů (20,2 tisíce korun).

7. Japonsko: Ginza

 Ginza

Ginza je luxusní oblast v japonské metropoli známá pro velké množství obchodních center, butiků, restaurací a kaváren. Zároveň patří také mezi nejprestižnější nákupní ulice na světě. Sídlí zde mnoho vlajkových lodí světových obchodů. Mezi nimi například Gucci.

Dnešní nákupní promenáda stojí na bývalé bažině od roku 1612. Ale už o dvě staletí později oblast vzkvétala jako symbol osvícení a civilizace. Dominantou Ginzy byla přítomnost printových vydavatelství a moderních marketingových technik.

Momentálně je ulice nejkoncentrovanější oblastí Tokia, co se týče západních obchodů (z velké části s luxusním zbožím). Není tedy divu, že jedna čtvereční stopa vyjde ročně na 882 dolarů, což je v přepočtu zhruba 20,2 tisíce korun.

6. Švýcarsko: Bahnhofstrasse

 Bahnhofstrasse

Bahnhofstrasse je hlavní ulicí v centru švýcarského Curychu a zároveň jednou z nejexkluzivnějších nákupních ulic na světě. V roce 2011 byla dokonce označena za nejdražší ulici v Evropě a třetí nejdražší na světě, alespoň co se cen za pronájem týče. Dnes se cena za jednu čtvereční stopu pohybuje kolem 895 dolarů za rok (20,5 tisíce korun).

Dnes luxusní ulice vznikla v roce 1864 poté, co byla zbořena opevnění kolem města a mezi zdmi vznikl příkop, kterému se dlouho říkalo Fröschengraben, což se dá přeložit jako Příkop žab. Tento název byl následně změněn a jeho podoba mu zůstala až dodnes. Kromě toho, že je Bahnhofstrasse převážně pěší, je však rovněž velmi důležitým tramvajovým spojem.

5. Itálie: Via Monte Napoleone

 Via Monte Napoleone

Luxusní nákupní třída Via Monte Napoleone se nachází přímo v italské módní metropoli a náleží jí titul nejdražší ulice Evropy pro rok 2018. Po konci druhé světové války se stala jednou z nejpopulárnějších mezinárodních módních tříd. Dnes je známá především pro své luxusní obchody s oblečením, botami i šperky. A tito obchodníci si za nájem v jedné z nejprestižnějších ulic světa také rázně připlatí. Jedna stopa čtvereční vyjde za rok zhruba na 1035 dolarů, tedy v přepočtu asi na 23,7 tisíc korun.

4. Londýn: Bond Street

 Bond Street

Tato významná obchodní ulice, která je pojmenovaná po siru Thomasi Bondovi, čelním představiteli stavebníků, se nachází ve čtvrti Mayfair v londýnském Westminsteru a je módním centrem už od 18. století. Zboží, které zde obchodníci prodávají patří k exkluzivnějšímu než to, které se nachází na okolních Oxford Street a Regent Street.

V určitém období byla tato ulice známá také jako sídlo exkluzivních obchodníků s uměním, kteří se soustředili kolem aukční společnosti Sotheby´s. Ta na tomto místě sídlila více než sto let. V současnosti ulici lemují spíše módní butiky a klenotnictví. Součástí ulice jsou také sochy Winstona Churchilla a Franklina D. Roosevelta vedoucích společný rozhovor na lavičce.

A jaká je cena zdejších nemovitostí? Za jednu čtvereční stopu zde zájemci ročně zaplatí 1321 dolarů, což je v přepočtu asi 30,3 tisíce korun.

3. Paříž: Avenue des Champs Elysées

 Avenue des Champs Elysées

Necelé dva kilometry dlouhý a sedmdesát metrů široký pařížský bulvár spojuje náměstí Place de la Concorde a Place Charles-de-Gaulle s Vítězným obloukem. Avenue des Champs Elysées patří už dlouhodobě k nejdražším a nejznámějším nákupním ulicím na světě. Nájem jednotlivých obchodů je již řadu let jedním z nejvyšších vůbec. Momentálně tam obchodníci, mezi které patří převážně luxusní značky, ročně zaplatí v průměru 1372 dolarů za čtvereční stopu (31,5 tisíce korun).

A proč zrovna Chams Elysées? Název odkazuje na Elysium, což je místo, kam podle řecké mytologie po smrti putovaly duše významných hrdinů.

2. Hongkong: Causeway Bay

 Causeway Bay

Oblast Causeway Bay je jednou z hlavních nákupních čtvrtí v Hongkongu. Najdete zde třeba třináctipodlažní obchodní dům Sogo, který je postavený čistě v japonském stylu, Times Square nebo Hysan Place. Ulice zahrnuje velké množství obchodů s místní i světovou módou. Oblast je populární hlavně mezi mladými lidmi a mnoho obchodů je navíc otevřeno až do půlnoci. Toto místo lidé nevyhledávají jen kvůli široké škále obchodů a rušnému nočnímu životu. Scházejí se zde i za účelem protestů.

Co se týče ceny nájemného, obchodníci za strategické umístění obchodů řádně platí. Stopa čtvereční je za rok vyjde na 2399 dolarů. To je v přepočtu přibližně 55 tisíc korun.

1. New York: Fifth Avenue

 FIfth Avenue

Symbol bohatství, výhled na Central Park i dávka historie. Fifth Avenue je hlavní ulicí ve městě New York, která byla postavená s vidinou, že se stane velkolepým manhattanským bulvárem. A dnes je dokonce nejprestižnější nákupní třídou na světě. Měří asi deset kilometrů a táhne se od Harlemu až po Washington Square.

Od roku 1883 se ulice stává sídlem takzvané smetánky. Prvním milionářem, který si na rohu Fifth Avenue postavil svou rezidenci byl William Henry Vanderbilt. Od té doby přibývaly jednotlivé stavby až k Central Parku. Veškeré domy patřily významným rodinám, které daly ulici značku luxusu.

MM25_AI

Dnes je oblast nejen cílem bohatých obyvatel Manhattanu, ale také lákadlem turistů z celého světa, kteří se zde sjíždějí kvůli butikům světových značek, Rockefellerově centru i katedrále svatého Patrika.

A jak je to s nájmem v této oblasti? Za stopu čtvereční zaplatí pronajímatelé obchodů za rok asi 3500 dolarů, tedy 80,3 tisíce korun.

  • Našli jste v článku chybu?