Do svých rychle rostoucích megapolí chce Čína během následujících deseti let přestěhovat 250 milionů lidí z venkova. Projděte si náš výběr gigantických infrastrukturních staveb, které mají pomoci udělat z Číny dominantní velmoc třetího tisíciletí.
Konunisté rádi staví ve velkém stylu. Rudá Čína následuje příkladu svých sovětských ideologických bratří z minulosti a staví s chutí a s ambicemi. Pokochejte se ve fotogalerii patnáctkou projektů, které mají Západu doslova vzít vítr z plachet. Jejich cena stoupá do miliard dolarů.
Projděte si 15 projektů ve fotogalerii:
1. Teleskop v Pingtangu
Teleskop v Pingtangu byl zprovozněn v září 2016 a je v současnosti největším radiovým teleskopem na světě. Stavba stála čínskou vládu 110 milionů dolarů (2,8 miliardy korun).
2. Kantonská opera
Opera v jihočínském Kantonu je jedním ze tří největších divadelních sálů v Číně. Návrh pochází z pera proslulé architekty Zahy Hadidové. Opera vyšla Číňany na 200 milionů dolarů (5 miliard korun).
3. Čchin-lingský tunel
Automobilový tunel protínající pohoří Čchin-ling je nejdelším dálničním tunelem v Číně. Jeho délka přesahuje 17 kilometrů a náklady se vyšplhaly na 473 milionů dolarů (12 miliard korun). Průjezd tunelem řidičům zpříjemňují pestrá světla a rostliny.
4. Centrála čínské státní televize v Pekingu
Rozporuplná budova státní televize se skládá ze šesti vertikálních a horizontálních sekcí a čínská vláda za ni zaplatila 760 milionů dolarů (19 miliard korun). Na výšku má 234 metrů. Budova s 44 podlažími byla dokončena v roce 2004.
5. Světové finanční centrum v Šanghaji
Mrakodrap měřící 492 metrů (na snímku uprostřed) se nachází v šanghajské obchodní čtvrti Pchu-tung. Jedná se o dosud nejvyšší stavbu v lidové republice, dokončena byla roku 2013. Stavba vyšla čínskou vládu na 1,2 miliardy dolarů (30 miliard korun). V budově se nachází především kanceláře, ale také hotel, konferenční místnosti, nákupní střediska a trojice vyhlídkových plošin.
Zdroj fotografií Profimedia.cz
O Číně dále čtěte: