Menu Zavřít

2012: Rok draka nebude na draka

25. 1. 2012
Autor: profit

Jak začíná rok 2012? Moc optimisticky ne. Světová banka odhaduje snížení globálního růstu, především růstu ekonomik EU, USA a Japonska.

 

Foto: Profimedia.cz

Agentura Standard & Poor's snížila rating 9 evropských zemí a německé dluhopisy aktuálně vykazují záporný výnos – investoři preferují bezpečí se ztrátou, což není příznivá zpráva. Existuje riziko, že evropský chaos přeroste v globální finanční krizi, která bude opakováním roku 2008.

Přesto mají akciové index skvělý lednový start – konkrétně americký index S&P 500, který zahrnuje 24 sektorů ekonomiky Spojených států, zažívá nejlepší začátek roku od roku 1997. Čím to? Objevuje se méně špatných zpráv, investoři začínají oceňovat tříleté půjčky, které ECB poskytla evropským bankám (tzv. LTRO), lepší se finanční podmínky v Evropě (klesá 3-měsíční Euribor) a snižuje se systémové riziko.To se projevuje v náznaku oživení akcií cyklických odvětví (např. automobilový sektor vzrostl od začátku roku o 16 %, polovodiče o 13 %) nebo výrazném růstu tzv. padlých andělů jako je Bank of America (BAC) nebo sektor solární energetiky (shodně růst o 27%).

Co bude ovlivňovat dění v roce 2012?

a) Nekonečně mnoho euro summitů.

b) Zasedání amerického FEDu.

c) 29. únor: 2.kolo LTRO.

d) 20. březen: termín pro krachující Řecko - druhý balíček pomoci (130 mld. EUR). Předpokladem poskytnutí balíčku je dohoda s privátními věřiteli na výši restrukturalizace řeckého dluhu (od červencového plánu není konečné řešení na stole), reálně hrozí default Řecka a nákaza do Portugalska i dalších zemí.

e) 1. čtvrtletí: splatnost největšího objemu dluhopisů v tomto roce.

f) duben: volby ve Francii (tyto volby jistě budou ovlivněny ztrátou ratingu AAA, politikou úspor, růstem populismu a vlivu euroskeptiků).

g) červen: pravděpodobně začnou platit zpřísněné kapitálové požadavky pro banky. Tzv. jádrový kapitál „Tier 1 capital“ by měl dle EBA (European Banking Authority) dosahovat 9%.

Stav globálního trhu se státními dluhopisy: nafouklá bublina

Jen v rámci států G7 mají v roce 2012 splatnost státní dluhopisy v objemu 7,3 bln. USD (+ 566 mld. USD úroky). V čele pelotonu je Japonsko s 3,05 bln. USD a USA s 2,76 bln. USD. Splatné dluhopisy vydané globálními korporacemi představují další 1 bln. USD. Podle Standard & Poor's činí v případě zpomalování ekonomik splatný dluh (korporátní + státy G7) do roku 2016 18,5 bln. USD!

Důležité bude sledovat vývoj evropských dluhopisů zemí PIIGS, zdali se podařilo zvrátit trend vývoje rostoucích výnosů. Další země PIIGS budou po vzoru Řecka zkoušet provést restrukturalizaci svého dluhu, což bude jistě zdrojem dalších tenzí.

Udržitelnost růstu v USA při problémech a recesi v Evropě či zpomalení v Číně

Podzimním trendem byla akcelerace růstu v USA při zpomalení EU a Číny. Jaký bude trend v roce 2012? CITI index ekonomického překvapení je vysoko. V příštích měsících existuje možnost zklamání ve smyslu zpomalení americké ekonomiky.

Jak dlouho udrží firmy ziskové marže na maximech

Schopnost firem navzdory krizi zvedat zisky byla a je obdivuhodná (firmy mohly těžit z velké nezaměstnanosti, IT technologií nebo využití nových trhů - Emerging markets). Nyní již není prostor pro další expanzi ziskových marží – jsou 50 % nad historickými normami, dlouhodobě existuje tendence oscilovat kolem průměru, existuje zde tedy prostor pro kompresi marží.

Negativní aspekty pro zisky firem představuje recese v Evropě, růst cen ropy nebo silný dolar (zejména pro velké korporace). V bankovním sektoru je patrná limitovaná schopnost dosahovat zisku.

I přes možný pokles marží je ale ocenění trhu levné: aktuální průměrná hodnota P/E u akcií z indexu S&P 500 je 13,9, odhadované průměrné P/E pro rok 2012 je 12,5. Čistý zisk na akcii (Earnings Per Share - EPS) činil v roce 2011 97 USD (meziroční změna +16%), což je historický rekord; předchozí rekord činil 88 USD (rok 2006).

Bude čínské zpomalení ve znamení soft landing, či hard landing?

Argumentem pro pozitivní vývoj jsou příznivé zprávy z konce roku 2011 (HDP za 4Q +8,9% vs. 8,7% odhad), snížení povinných rezerv o 0,5% (poprvé od r.2008) a existence polštáře pro snižování sazeb (na rozdíl od západu). Naopak nejistotou je stav realitního trhu. Investoři čínským akciím nevěří (možný zdroj pozitivního překvapení). Bude rok 2012 ve znamení draka?

Kam se podívají indexy v roce 2012

Od svého dna v říjnu 2011 vzrostl index S&P 500 o 20 %, nyní se pohybuje -3,5 % od maxima z dubna 2011. Očekáváme, že se indexy budou obchodovat v širokých mantinelech a volatilita zůstane i nadále vysoká: odhad pro S&P 500 1130 – 1470 bodů. Rovněž očekáváme dosažení nových maxim od vypuknutí finanční krize v roce 2008, ale vzhledem k evropskému chaosu (krize EU jen tak nezmizí) a potenciálním rizikům ve světě (Irán, Čína, Indie) přijde i tradiční výrazná korekce.

Na základě technických indikátorů, studiích historické volatility, snížené aktivitě retailových investorů a „podváženým“ akciovým pozicím institucionálních investorů se můžeme dočkat překvapivě velké rally. Krátkodobě však akcie nástup do nového roku přepálily a v brzké době očekáváme korekci předchozího růstu.

Zajímavé sektory pro rok 2012: IT, energetika, oproti loňskému roku doporučujeme v portfoliu zvýšit váhu cyklických sektorů.

Zajímavé regiony pro rok 2012: Japonsko, Jižní Amerika, vybrané sektory v Číně

A co na to čeští investoři?

bitcoin_skoleni

Podle výsledků lednové ankety (1764 hlasujících) na serveru www.akcie.cz k 24.1.2012 si 43 procent respondentů myslí, že letos zhodnotí akcie oproti uplynulému roku více. Oproti tomu si 29 procent lidí myslí, že akcie se zhodnotí méně a zhruba stejný počet (28%) predikuje zhruba stejné zhodnocení jako loni

 Autor je makléřem společnosti Fio Banka.

  • Našli jste v článku chybu?