Menu Zavřít

33 stupňů do hlavy

13. 3. 2006
Autor: Euro.cz

Minipivovar U Medvídků usiluje o světový rekord

MM25_AI

X-BEER 33 není, i když se to může zdát, tajným heslem nějaké tajemné akce ve světě sci-fi. Jde zřejmě o nejsilnější sladové pivo na světě, které se zrodilo právě v Česku. Pokus o světový rekord se uskutečnil paradoxně v našem nejmenším restauračním pivovaru, v pražském minipivovaru U Medvídků.
Po loňském představení piva s třicetiprocentním objemem extraktu v původní mladině se Jan Šuráň a Ladislav Veselý dali do díla o světovém prvenství. Hned na druhý pokus „vystřihli“ pivo, jaké nemá obdoby. Tedy co do síly třeba ano, existují možná silnější piva, ovšem ta jsou fortifikována dodatečným přidáním cukru, o pivech posilovaných rovnou alkoholem nemluvě. X-BEER 33 je produktem, který si svoji voltáž - výše objemového procenta alkoholu činí zhruba 12,5 - obstaral bez jakékoliv další forsáže. Nejstupňovitějším doposud známým pivem - ovšem fortifikovaným cukrem - je rakouský 32o Samichlaus Bier.
Když se loni objevila v minipivovaře „třicítka“, řádně to zahýbalo zájmem konzumentů i sběratelů. Celá zásoba zmizela za dva dny - jedna várka představuje 250 litrů - a to vlastně dalo popud k práci na X-BEER 33. Je jím hladivé pivo s výrazným zbytkem cukru, pod kterým se ovšem v chuti prosazuje příjemná chmelová hořkost. Ač mimořádně silné, není pivo poznamenáno lihovitou dochutí, u podobných speciálů častou. Druhou, nebezpečnější vlastností je rychlý přechod alkoholu do krve. Proto je namístě uvést doporučení, aby pivo bylo konzumováno především jako digestiv nebo průvodce dezertů, a hlavně v menším množství.
Dodejme, že předchozího doporučení nebude třeba. V prostorách pivovaru - čítajících pouhých čtyřicet „židlí“ - totiž byla ihned po otevření hlava na hlavě a tisícovka číslovaných lahví, určená k distribuci, zmizela během jediného dne. Další várku připravují na počátek dubna a třetí až na podzim, X-33 totiž leží celý půlrok. V minipivovaru se pracuje podle historických tradic, typicky se používá štokové chlazení, otevřené kvasné kádě, zrání v dřevěných ležáckých sudech a ruční stáčení.

  • Našli jste v článku chybu?