Menu Zavřít

392 ze 452 křesel. Prodemokratický tábor jednoznačně vyhrál volby v Hongkongu

25. 11. 2019
Autor: čtk

Kandidáti prodemokratických stran jasně zvítězili v nedělních místních volbách v Hongkongu. Podle předběžných výsledků získali společně s nezávislými kandidáty 392 ze 452 přímo volených křesel. Ovládli tak 17 z 18 místních rad, které byly dosud pod kontrolou propekingských politiků.

Hongkongská správkyně Carrie Lamová řekla, že názoru veřejnosti bude pokorně naslouchat. Čínská centrální vláda nicméně dnes zdůraznila, že navzdory vítězství opozice v místních volbách bude Lamovou nadále pevně podporovat. Šéf čínské diplomacie Wang I přitom zdůraznil, že Hongkong je součástí Číny, bez ohledu na to, co se na tomto autonomním území v současnosti děje.

„Zvítězili jsme díky protestům, které udělaly z místních voleb referendum,“ uvedl prodemokratický aktivista Jimmy Sham, který získal jeden z mandátů. Volby také měly ukázat, jak silnou podporu mají aktivisté mezi většinovým obyvatelstvem. Již v noci na dnešek začali lidé před volebními místnostmi oslavovat vítězství prodemokratického tábora. Dnes v poledne se slavilo i v obchodním centru města. Lidé otvírali šampaňské a nabízeli přípitek kolemjdoucím.

Podle BBC by měli prodemokratičtí kandidáti obsadit 347 ze 452 křesel v místních radách, nezávislí uchazeči 45 a propekingští kandidáti 60 křesel. BBC zároveň podotýká, že řada nezávislých kandidátů prodemokratické strany podporuje. „Je to v každém ohledu historická událost. V době, kdy se město mění z poloautonomního v poloautoritářské, jsme zareagovali a ukázali demokracii v akci,“ napsal na twitteru jeden z nejvýznamnějších vůdců prodemokratického hnutí Joshua Wong, který byl volební komisí jako kandidát z hlasování vyřazen. Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Čína tyto svobody postupně omezuje, což Peking popírá.


Přečtěte si komentář: Hongkong - když vrchnost neví, kdy couvnout


Nejsilnější z propekingských stran ztratila 155 ze svých dosavadních 182 křesel. O mandát přišel mimo jiné i Junius Ho, kterého počátkem tohoto měsíce pobodal na ulici útočník s nožem. Aktivisté Hoa obviňují, že pomáhal zorganizovat útoky na demonstranty. Správkyně Lamová uvedla, že vláda výsledky voleb respektuje a vnímá je jako odraz nespokojenosti se současnou situací. „Vláda bude samozřejmě pokorně naslouchat názorům občanů a vážně o nich přemýšlet,“ píše se v jejím prohlášení.

O obrovské důležitosti, kterou obyvatelé Hongkongu volbám přikládali, svědčila i volební účast. Ta podle oficiálních údajů dosáhla rekordní výše 71,2 procenta. K urnám dorazily skoro tři miliony hlasujících, což je téměř dvakrát tolik než při posledních volbách v roce 2015. Prodemokratičtí kandidáti tehdy obsadili jen stovku křesel, propekingští politici jich získali třikrát tolik.

Místní rady nemají v Hongkongu příliš reálné moci, rozhodují například o takových věcech, jako je místní doprava či rozdělování financí na místní úrovni; 117 radních má ale právo zasednout v 1200členné komisi, která volí správce Hongkongu. V té převažují přívrženci centrální čínské vlády. Jedním z požadavků prodemokratických demonstrantů jsou svobodné volby správce Hongkongu.

Dále čtěte:

Obchodní válka: Čína oznámila odvetná cla, Trump vyzval americké podniky k přesunu výroby

Pivovarský moloch AB InBev jde na burzu v Hongkongu. Potřebuje peníze na splácení dluhů

Apple představil nový iPhone. Cena začíná na 16 400 korun

ebf - tip - debata

Důsledek obchodní války: čínský HDP rostl nejpomaleji za 27 let

Blíží se konec obchodní války? Čína a USA se dohodly na postupném rušení cel

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).