Vyspělé trhy vydělají v letošním roce více než Praha nebo Budapešť
- Nakupujete velké společnosti na rozvinutých trzích. V prostředí zpomalující ekonomiky platí heslo, že větší je lepší. Velké společnosti jsou schopné si zachovat ziskovost i v těžších obdobích.
- Technologické firmy jsou v průměru i nadále drahé. Přesto je možné najít společnosti, které jsou podhodnocené.
- Zaměřte se na média. Tituly z tohoto sektoru jsou tím, co bude v příštím roce profitovat. Budoucnost je v internetu a videokomunikaci.
- Zaměřte se na zbrojní průmysl. Investiční trendy jsou závislé i na geopolitickém vývoji. Náklady na zbrojení vzrostly v minulých pěti letech o 25 procent a růst bude pokračovat. Profitovat z toho budou zbrojařské firmy.
- Kupujte korporátní dluhopisy v ratingovém stupni AAA. Zájem o dluhopisy s nejvyšším ratingem opět vzroste. Výhodou je i relativní nedostatek těchto instrumentů.
- Nakupte japonské akcie z oblasti spotřeby. V Japonsku se bude dařit akciím, které profitují z rané fáze ekonomického oživení. Japonci začnou opět utrácet.
- Snižte sázku na energie a komodity. Tyto segmenty ovládne medvědí nálada. Energetické společnosti jsou oceněny 60 procenty nad svoji fundamentální hodnotu.
- 30 % akcie (20 % Evropa, 10 % emerging markets)
- 30 % komodity (10 % energie, 10 % kovy, 10 % soft komodity), a to buď jako fondy, či certifikáty
- 30 % dluhopisy, nejlépe v české koruně, například hypoteční zástavní listy či kombinace dobrého korunového dluhopisového fondu a fondu peněžního trhu v poměru půl na půl
- 10% reality - nejlépe veřejně obchodovaný fond či certifikát na komerční reality v EU, východní Evropě a Asii
Pramen: Merrill Lynch a Fond Shop
Optimisté očekávají, že investice do akcií obchodovaných na pražské burze by letos mohly přinést deseti až patnáctiprocentní zhodnocení. Je to dost, nebo málo?
Oproti loňskému roku dost. Měřeno pražským burzovním indexem PX ani na něj ovšem nemusejí investoři vzpomínat s hořkostí. Index zhodnotil jejich majetky o sedm procent. Pravda, nic moc v porovnání s předchozími tučnými čtyřmi roky; nejslabším byl rok 2002, kdy index vzrostl „jen“ o dvacet procent, a v následujících třech letech pak rostl ještě daleko prudčeji. V roce 2003 o 43 procent, 2004 o 56 procent a v roce 2005 o 44 procent. Na druhou stranu ale mohou být investoři rádi, že loni neodešli s prodělkem, jak se ještě ve třetím čtvrtletí roku zdálo. Index PX nakonec uzavřel rok na úrovni konce února. Je také třeba vnímat, že pražská burza, na kterou zamířil v loňském roce rekordní počet nových retailových investorů (podle počtu otevřených nových účtů u online brokerů, jako jsou Patria, Brokerjet, nebo Fio), loni zaostala v růstu nejen za většinou světových rozvíjejících se trhů, ale i za vyspělými finančními centry Evropy a Ameriky. Ze zemí Evropské unie vykázal horší výkonnost jen index Slovenský, Maltský a Lotyšský. Pro zajímavost, sousední vídeňská burza připsala loni přes dvacet procent, varšavská čtyřicet.
Uvedená čísla neznamenají, že by se na burze v Praze již dalo vydělat pouze třikrát více než na termínovaném vkladu. Dalo se i loni, došlo však na slova analytiků, kteří očekávali, že burza nebude růst plošně a daleko pozorněji než v předchozích letech doporučovali volit konkrétní tituly. Nezklamal ČEZ (+ 30 procent), příjemným překvapením bylo Orco (+ 50 procent). Většina ostatních titulů ale meziročně spíše stagnovala, Philip Morris padal (- 40 procent).
Právě stagnace kurzů největších tuzemských firem společně s jejich rostoucími zisky dávají šanci, že rok 2007 bude lepší než předchozí. „Očekáváme, že by si investoři mohli připsat meziročně deseti až patnáctiprocentní zhodnocení,“ soudí například Roman Liška z J&T Banky. Ve stejném duchu vyznívá i prohlášení Radka Létala, portfolio managera společnosti A&CE Global Finance, pro investorský server iPoint. Podle Létala by index PX mohl prosinec 2007 uzavírat na hodnotě 1700 až 1750 bodů, tedy o osm až deset procent výše, než je nyní. Umírněnější je analytik České spořitelny Jakub Židoň, jenž tvrdí: „Burza jako celek, především kvůli velké závislosti indexu PX na akciích ČEZ, vzroste maximálně o pět až osm procent. Její zhodnocení proto pravděpodobně zůstane za výnosy německého nebo amerického trhu.“
Úspěch burzy ovšem bude stále více záviset na nových emisích. Pokud se plány emitentů a jejich poradců naplní, přijdou si letos pro peníze investorů - po prosincovém úspěšném vstupu developerské společnosti ECM a textilního Pegasu - minimálně čtyři další společnosti. Dvě developerské firmy – AFI Europe, dcera společnosti Africa Israel Investments, která vlastní například nákupní středisko Flora nebo Business centrum Evropská, a dále Lighthouse Group, společný podnik Deutsche Bank a polské developerské firmy GTC. Lighthouse v současnosti nejvíce investuje do projektů v pražských Holešovicích, kde připravuje výstavbu nejen administrativních a obchodních komplexů, ale také luxusní rezidenční čtvrti s jachetním přístavem.
Zcela konkrétní plány má také řetězec autobazarů AAA Auto, který podle zdroje agentury Reuters s primární emisí počítá v září 2007. A také OKD, která IPO plánuje na květen až červen 2007. Kvarteto nových emisí by mohla doplnit ještě Česká pojišťovna. Ta se sice zatím oficiálně stále ještě rozhoduje, její představitelé ale neoficiálně připouštějí, že příprava IPO bude spuštěna, jakmile se podaří koupit některou z větších pojišťoven v Rusku. K tomu by mělo podle informací ruského deníku Vedomosti a Hospodářských novin dojít v nejbližší době. Za kontrolní balík akcií pojišťovny Nasta se šedesáti pobočkami a dvěma sty kancelářemi po celém Rusku hodlá PPF podle zdrojů obou deníků zaplatit až 300 miliónů dolarů, tedy přibližně 6,3 miliardy korun.
„Celkově můžeme hovořit zhruba o pěti nových titulech pro rok 2007. Vše, co by bylo nad tento počet, by bylo zřejmě velkým a pozitivním překvapením a samozřejmě dobrou zprávou pro investory, burzu a brokery,“ odhaduje Milan Vaníček ze společnosti Atlantik FT.
Predikce tuzemských analytiků jsou plně v souladu s očekáváními největších světových brokerských domů a bank. Průměrný patnáctiprocentní růst středo a východoevropských burz očekává například Citibank. K posilování akcií bude podle její analýzy přispívat růst domácích ekonomik i světového hospodářství, který zvedne zisky firem. Ceny nejsou příliš vysoko a „růst zisků by stále měl zařídit dosažení dvouciferných zisků,“ uvádí banka ve své zprávě. Před Českem však dává přednost Turecku, Maďarsku, Egyptu a Rusku. „Nezapomínal bych na Polsko a Maďarsko, jejichž akciové trhy nejsou v porovnání s Českou republikou, ale třeba ani s Čínou, Indií a Tureckem, vůbec drahé,“ doplňuje šéf společnosti Atlantik-Kilcullen Asset Management Vratislav Svoboda.
Z vývoje středoevropských ekonomik v posledních několika letech je zřejmé, že novoroční vstup Rumunska a Bulharska do Evropské unie dále posílí zájem investorů o akcie, měny a dluhopisy těchto zemí. Šéfanalytik PPF Asset Management Radomír Jáč to komentuje: „Těžko předpokládat, že by Bulharsko a Rumunsko měly být výjimkou – konvergenční příběh bude pokračovat i tam, samozřejmě s občasnými korekcemi v obdobích, kdy se investoři budou domnívat, že jsou místní trhy ,předražené´. Tyto korekce by ale měly být jen dočasné a měly by být součástí obecně rostoucího trendu na finančních trzích těchto ekonomik.“ Jáč upozorňuje také na další příležitosti: „Konvergenční příběh, to zdaleka není jen Rumunsko a Bulharsko: ve stále větší míře se vztahuje i na další státy, jež mají určitou perspektivu vstupu do EU – na Turecko, Chorvatsko, ale také na Srbsko a další státy bývalé Jugoslávie. Ve světle nejistot nad dalším rozšiřováním unie mohou být toky portfoliových investic na uvedené trhy v roce 2007 sice volatilní, věřím ale, že tyto země se jednou do EU dostanou, ač v některých případech to může být až za řadu let, a předpokládám, že obdobně budou uvažovat i finanční trhy.“
Zejména o balkánských ekonomikách však platí konstatování o častém nedostatku potřebných informací hlavně na akciových trzích a o absenci likvidity. Proto lze předpokládat, že také příliv investic do těchto ekonomik bude velmi postupný a nevyčerpá se během jednoho či několika málo roků.
Pozitivní faktory pro akciové trhy
+ dynamika růstu ziskovosti korporací
+ příznivé relativní ocenění společností (P/E)
+ synchronní růst HDP ve světě
+ vyšší regionální diverzifikace tvorby HDP
+ možné snižování úrokových sazeb v USA
+ nadprůměrný růst ekonomik rozvíjejících se trhů
Negativní faktory pro akciové trhy
- globální trend růstu úrokových sazeb
- rostoucí inflační očekávání
- růst cen nemovitostí, nemovitostní bublina v USA
- růst cen surovin a energií
- předpoklad oslabujícího dolaru
- zpomalení americké ekonomiky, vysoký deficit
- přehřátí čínské ekonomiky
Pramen: Fond Shop
Kam kráčejí české akcie
CME
Aktuální cena 1450 korun. Společnost ohlásila smělé plány budoucího růstu. Cílová cena se u většiny makléřských firem pohybuje v intervalu 1400 až 1550 korun.
ČEZ
Aktuální cena 950 korun. Z fundamentálního hlediska by měly akcie nadále posilovat. Při ceně blížící se tisíci korunám se ale atraktivita vzhledem k blízkosti cílových cen snižuje. Ty se u většiny makléřských firem pohybují mezi 1000 až 1100 korunami.
ECM
Aktuální cena 1400 korun. Zatím neexistují nezávislé analýzy společnosti. Kurz jejích akcií ale bude kopírovat vývoj cen společnosti Orco.
Erste Bank
Aktuální cena 1600 korun. Rok 2007 bude ve znamení konsolidace rumunské banky BCR, která se má v dalších letech stát nejziskovější částí skupiny. Silný fundament bude znamenat další posun akcie výše. Cílová cena se u většiny makléřských firem pohybuje v intervalu 1550 až 1750 korun.
Komerční banka
Aktuální cena 3100 korun. Po desetiprocentní korekci z konce listopadu lze očekávat, že se akcie vrátí zpět nad hranici 3500 korun za akcii. Cílová cena se u většiny makléřských firem pohybuje v intervalu 3500 až 3900 korun.
Orco
Aktuální cena 2720 korun. Vývoj ceny bude podmíněn dalšími projekty a schopností tyto projekty financovat. Dosažené NAV a výhled společnosti budou determinovat vývoj ceny akcie. Díky stále rostoucí poptávce po realitách v regionu střední a východní Evropy se nedá vyloučit, že akcie budou i nadále růst. Cílová cena se u většiny makléřských firem pohybuje v intervalu 2800 až 3100 korun.
Pegas
Aktuální cena 750 korun. Zatím neexistují nezávislé analýzy společnosti.
Philip Morris ČR
Aktuální cena 10 700 korun. Z hlediska zajímavého výnosu v podobě dividend by Philip Morris měla vystřídat Telefónica O2 CR. Cílová cena se u většiny makléřských firem pohybuje v intervalu 10 500 až 12 000 korun.
Telefónica O2 CR
Aktuální cena 470 korun. Očekává se zveřejnění plánu pro slovenské aktivity a s tím spojené představení dividendového plánu. Silný fundament společnosti ve smyslu tvorby volných peněz povede k tomu, že společnost bude schopna vyplácet hrubou roční dividendu ve výši čtyřicet korun na akcii po dalších pět let. Cílová cena se u většiny makléřských firem pohybuje v intervalu 510-550 korun.
Unipetrol
Aktuální cena 230 korun. Díky pozitivnímu vývoji petrochemických marží a restrukturalizaci sítě čerpacích stanic Bezina se firma stává doporučovanou společností. Cílová cena se u většiny makléřských firem pohybuje v intervalu 230 až 260 korun.
Zentiva
Aktuální cena 1220 korun. Ze začátku roku bude důležitým faktorem splnění výhledu za rok 2006 a zveřejnění výhledu na rok 2007. Nicméně uvolnění situace kolem lékové vyhlášky v ČR a stabilizace trhu s léky v ČR by měly nasvědčovat pokračujícímu trendu rostoucích tržeb a výnosů společnosti. Cílová cena se u většiny makléřských firem pohybuje v intervalu 1300-1450 korun.
*
Klíčem k tomu, jak se světu v roce 2007 bude dařit, jsou Spojené státy americké. Letos je však predikce dalšího vývoje tamní ekonomiky výrazně obtížnější než v uplynulých letech. Zatím totiž není jasné, zda budeme svědky mírného zpomalení tamního hospodářského růstu, kdy postupně odezní inflační tlaky v americké ekonomice a centrální banka FED začne po delším období stability snižovat úrokové sazby. Anebo zda dojde k dalšímu poklesu hospodářského růstu a ke flirtování USA s recesí.
Finanční trhy nyní jednoznačně sázejí na první, pro ně výhodnou variantu. Druhá alternativa by naopak pro akcie, podnikové dluhopisy a měny ekonomik náležejících do kategorie rozvíjejících se trhů byla velmi nepříjemná a znamenala by propad jejich kurzů. „V tomto ohledu bude důležitý vývoj především v první polovině roku,“ odhaduje Radomír Jáč z PPF Asset Management. Vratislav Svoboda ze společnosti Atlantik-Kilcullen Asset Management se domnívá: „O možném zpomalení americké ekonomiky a špatném makroekonomickém obrazu USA se už příliš nediskutuje, to je fakt. Objevují se však seriózní názory na snižující se vliv amerického spotřebitele na vývoj globální ekonomiky a růst spotřebitelského vlivu domácností v Indii a Číně. Americké akcie mohou stagnovat či růst mnohem pomaleji než například akcie evropské.“ domnívá se. (Více o prognózách vývoje amerického trhu v článku Kde vládne optimismus na straně 66.)
A doporučení? „Pro příští rok zatím radíme neměnit strukturu portfolia, investoři by ale měli být připraveni k rychlé změně pozic oběma směry,“ navrhuje šéf asset managementu HVB Bank David Pišťák. Názor Jana Prachaře z privátní banky Sal. Oppenheim zní: „Růst ekonomiky v západní Evropě a stabilizace cen komodit dává impulzy k dalšímu pozitivnímu vývoji cen akcií. Velký potenciál je stále možné najít v utilitách a bankovním sektoru. Domníváme se, že zvyšující se rizika dalšího vývoje v USA nejsou v cenách akcií zohledněna, trhy počítají jen s tou příznivější alternativou, tedy s měkkým přistáním. Více než v předchozích letech proto doporučujeme klientům částečně nebo úplně zajištěné investiční strategie. Jako nástroj se nám velmi osvědčily investiční certifikáty.“
Certifikáty, se kterými se již od loňského podzimu začalo obchodovat i na pražské burze, jsou cennými papíry vydanými emitentem, většinou silnou finanční skupinou, jejichž cena závisí na vývoji indexu, akcie nebo komodit. Každý druh certifikátu disponuje jinými vlastnostmi. Nejjednodušší formou je indexový certifikát, který přesně kopíruje cenu podkladového aktiva. Jiné certifikáty dokážou nabídnout více. Například bonus a diskont certifikáty mohou investora částečně ochránit před ztrátou a zároveň zajistit výnos i na stagnujících trzích.
Zajímavé investiční certifikáty pro období 2007 až 2009
BONUS CERTIFIKÁT DJ EURO STOXX 50
Splatnost: 2009
Ochrana: 24,8 %
Neklesne-li do konce platnosti index DJ Euro Stoxx 50 nikdy o více než 24,8 %, bude dosaženo výnosu nejméně 8,5 % ročně. Pokud index posílí o více procent, produkt participuje na vývoji v plné výši. Při výrazném poklesu produkt ztrácí garanci minimálního výnosu 8,5 % a kopíruje index 1:1.
INDEX CERTIFIKÁT GSCI EXCESS RETURN
Splatnost: neomezena
Měnově zajištěn: ano
Certifikát kopírující vývoj komoditního indexu GSCI ER 1:1. Index zahrnuje 24 komodit jejichž váhy jsou upravovány podle aktuální situace na trhu. Velké zastoupení má v indexu ropa a zemní plyn. Index certifikát GSCI Excess Return by se měl v portfoliu postarat o dostatečnou diverzifikaci a měl by investici dodávat stabilitu. Certifikát je zajištěn proti měnovému riziku EUR/USD
BONUS CERTIFIKÁT ČEZ
Splatnost: 2009
Ochrana: 39 %
Pokud cena akcie ČEZ do konce platnosti certifikátu neklesne nikdy o více než 39 %, investice zhodnotí minimálně o 9,1 % ročně. Potenciál dalšího růstu je neomezený. Pokud dojde k propadu ceny akcie o 39 %, nárok na minimální výnos je ztracen a certifikát kopíruje cenu podkladové akcie 1:1. Ochranný mechanismus je vytvořený pomocí dividend, o které je investice do certifikátu ochuzena.
DISKONT CERTIFIKÁT RAIFFEISEN BANK
Splatnost: 2008
Diskont: 25,5 %
Max. možný výnos: 10,6 %
Díky nižší ceně diskont certifikátu o 25,5 % (ve srovnání s akcií Raiffeisen bank) je investice chráněna proti pádu ceny akcie. Investice by začala být ztrátová až v případě poklesu akcie o více než 25,5 %. Za ochranu je zaplaceno omezením potenciálního výnosu na 10,6 % ročně. Tohoto výnosu bude dosaženo, pokud bude akcie kotovat nad hranicí 100 EUR (nynější cena akcie 108 EUR)
*
Cena ropy, průmyslových kovů a některých dalších komodit, stoupla za poslední tři roky zhruba na dvojnásobek. Analytici ale spoléhají na to, že další růst již zdaleka nebude tak prudký, nevylučují ani pokles cen. „Jako nejpravděpodobnější vidíme stagnaci průměrných cen ropy a její kolísání v širokém pásmu 55 až 75 dolarů za barel. Příčiny jsou v postupném vyrovnávání nabídky a poptávky. Nabídka roste - daří se zvyšovat globální těžbu díky novým kapacitám. Poptávka je navíc nižší, než se čekalo, zejména kvůli zpomalení růstu poptávky v největším spotřebitelském regionu světa: USA. Kromě zpomalování americké ekonomiky je znát i odklon od automobilů s extrémně vysokou spotřebou. Výrazný růst cen vidíme jako reálný pouze v případě nečekané zásadní události, například válečného konfliktu v klíčovém regionu,“ odhaduje Štěpán Pírko ze společnosti Colosseum.
Zatímco mezi tuzemskými i světovými analytiky panuje konsenzus, hovoří-li o akciích, na vývoj cen komodit žádný jednotný pohled neexistuje. Analytici se liší především v názoru, jak poptávku dlouhodobě ovlivní Čína a Indie. Jedni tvrdí, že vliv východní mocnosti je přeceňován a ceny splasknou, druzí očekávají, že kvůli tamní konjunktuře ceny nadále poletí vzhůru. Zatímco hongkongská společnost CFC Seymour předpokládá v roce 2007 pokles cen ropy o devět procent, ekonom Ed Morse z Lehman Brothers naopak předpovídá průměrnou cenu 72 dolarů za barel. Podle jeho názoru bude mít největší vliv solidní růst světové ekonomiky a následný vzestup spotřeby zejména právě v Číně a v Indii. Ještě extrémnější názory má Stephen Roach z banky Morgan Stanley. Ten ve studii s názvem Komoditní bublina dochází k názoru, že ceny komodit jsou v současnosti o padesát procent nadhodnocené, a není vyloučeno, že svět bude překvapen, jak rychle bublina splaskne. Tamara Trinh z Deutsche Bank Research naopak ve své studii argumentuje, že na základě historického srovnání Číny s Jižní Koreou či Japonskem, tedy zeměmi, které v minulosti prošly podobným hospodářským vývojem, lze očekávat, že poptávka po surovinách ze strany Číny poroste v následujících patnácti letech tempem deset až dvacet procent ročně, a svět by se měl připravit na dlouho trvající růst cen.
V historii dlouhodobých růstových trendů komodit vždy docházelo k postupné rotaci vůdčích sektorů. Od roku 2001 to byly energie, pak se přidaly drahé kovy. Nyní největším růstovým potenciálem disponují zřejmě obilniny a olejniny. „Na straně nabídky došlo k prudkému poklesu produkce pšenice a poměr zásob ku spotřebě dosahuje nejnižší úrovně od sedmdesátých let,“ upozorňuje Štěpán Pírko ze společnosti Colosseum. „Zajímavější je však strana poptávky: Čína se po mnoha letech soběstačnosti nebo dokonce exportéra zrnin stává dovozcem, a to výrazně zamíchá světovými cenami. Dalším fenoménem jsou biopaliva - v USA, Jižní Americe, Asii i v Evropě dochází k jejich postupnému nasazování do praxe a nebude trvat dlouho a svět si uvědomí, že pro nahrazení byť jen části paliv biopalivy není dostatek zemědělské půdy a dalších kapacit. To už však budou ceny o mnoho výše než nyní. Fenomén biopaliv žene vzhůru ceny cukru, kukuřice, pšenice, řepky, palmového oleje a dalších zemědělských komodit.“
Do komodit, stejně jako do akcií nebo komerčních nemovitostí, může retailový investor nejsnáze investovat prostřednictvím certifikátů. Co se týká zmíněných realitních investice, v roce 2007 se stanou populární třídou aktiv dlouho připravované nemovitostní fondy. První z nich by měla Česká spořitelna otevřít investorům již v lednu. Nemovitosti rostou mnoho roků po sobě, což vzbuzuje oprávněnou obavu z možného propadu. Na některých trzích, například ve Spojených státech, se kvůli tomu nyní dokonce hovoří o investiční bublině. „Nemovitostní instrumenty ve velkém nakupují v současné době především institucionální investoři, mnohdy s vírou, že tyto investice lze postavit jako protiváhu akciím,“ vysvětluje důvody takového růstu Vratislav Svoboda. Komerční nemovitosti, nejen vlastní dům či byt na hypotéku, budou hrát stále větší roli i v portfoliích nadprůměrně vydělávajících Čechů. Více než u jiných aktiv ale v tomto případě platí, že je potřeba být obezřetným investorem a vyhnout se předraženým regionům ve prospěch regionů ziskově zajímavých. Zdá se, že nechat své peníze dobře vydělávat, bude v nastupujícím roce těžší než v několik posledních letech.
Doporučené balancované portfolio pro rok 2007
Pramen: Průzkum týdeníku EURO