Menu Zavřít

A penaltička byla?

14. 5. 2004
Autor: Euro.cz

Kopaná není ostrůvkem zločinu

FIN25

Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš! Na korupci jako sociálně patologický jev lze nahlížet i s vlídným humorem žijících klasiků české kinematografie, kteří i z falešného vrchního, okrádajícího zákazníky, umí vytvořit poetickou postavičku. Ovšem za předpokladu, že je jevem spíše marginálním, excesem, který nenabourává chod společnosti, nerozkládá instituce, nepodkopává důvěru lidí v demokratičnost systému, nenarušuje volnou soutěž. To, co se nyní děje kolem fotbalu, všechny meze pro blahosklonnou bagatelizaci překračuje.
Pokud by mělo být pravdou, že do úplatkářské aféry je zapojeno čtrnáct ze šestnácti prvoligových klubů, je to důvod k rozpuštění celé ligy. Pro oddíl, který peníze rozhodčím rozdával, nemůže být přece nižší flastr než vyloučení ze soutěže a pro sudího, jenž úplatky přijal, že si do smrti nezapíská. Bez milosti. Na apokalyptické scénáře je ještě brzy, ale informace, které postupně vyplouvají na povrch o prvních dvou případech, v nichž figuruje sportovní ředitel 1.FC Synot Jaroslav Hastík s pěticí fotbalových rozhodčích, se zdají být přesvědčivé.
Jestliže má policie stejně pádné důkazy o kriminální činnosti dalších klubů a funkcionářů, neměla by váhat se sdělením nových obvinění. Argument, že by bylo dobré vyčkat až do července, aby nebyl narušen průběh evropského šampionátu, je chabý. Mimo jiné je to nespravedlivé vůči již zostuzenému Synotu. Narušeno bude letošní fotbalové EURO tak jako tak a nač prodlužovat nejistotu? Štěstí je snad jen to, že většina našich reprezentantů hraje v cizině a nemusí se tak obávat o svou pověst a existenci. Všichni, kdož jsou spjati s domácím děním, mají smůlu. Logicky bude méně peněz od sponzorů i nižší výtěžek ze vstupného, což se projeví i na výplatních páskách. Právě finanční tlak ale může být nejefektivnější pro spuštění samočisticích procesů.
Na celé aféře nepřekvapuje sama existence korupce v kopané, jako spíše fakt, že peníze se dávají i za to, aby sudí lepší tým „nezaříznul“. Jiný motiv totiž pro Hastíkovy činy těžko hledat. Je to stejné jako ve zdravotnictví, kde pacient dává lékaři peníze jen jako všimné, aby měl jistotu, že mu nevyoperují levou ledvinu místo pravé, či v podnikání, kdy firmy platí mafii výpalné za klid na práci.
Fotbal není ostrůvkem zločinu v moři bezhříšnosti. Jako celospolečenský fenomén je pouze viditelným průsečíkem světů showbyznysu, ekonomiky a politiky. Jestliže se na trávníku nehraje fair play, nemůžeme předpokládat čistou hru v jiných sférách (to se týká i policistů a novinářů). Nebo si snad někdo myslí, že rozhodčí, který je zároveň starostou Protivína, se ve své politické funkci může chovat jinak než s píšťalkou v ústech?
Není asi náhodou, že se začíná hovořit také o obrovském nárůstu korupce v komunální politice. Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová říká, že od ledna letošního roku už převzali od policie 26 případů, které se týkají radnic, přičemž v roce 2002 byly jen čtyři. Benešová hovoří o malých “palermech“ a o starostech jako místních gubernátorech. Má asi pravdu. Nelze si nevšimnout, jak silně jsou často provázáni místní politici s podnikatelskými kruhy, se zástupci justice, policie a závislými médii. Opozice spíše mlčí, protože se bojí, že bude totálně odpojena od peněz z veřejných rozpočtů. „Na toho tady nikdo nemá,“ lze běžně zaslechnout na adresu regionálních bossů.
Sport (hokej, fotbal) v těchto strukturách hraje význačnou roli katalyzátora vztahů a styčné společenské platformy. Jeho prostřednictvím také místní smetánka udržuje „sprostý lid“, prahnoucí po chlebu a hrách, v klidu a nevědomosti. Pokud by to náhodou nestačilo, postaví lidem ještě aquapark, ať se vydovádí na tobogánu…
Je cosi shnilého v tomto státě a lze se domnívat, že to souvisí se systémem, který umožňuje zločincům v kravatách bohorovně setrvávat (či rotovat) ve veřejných funkcích. Bylo by načase začít hovořit o změně volebního systému. V USA si sami voliči, přímou volbou, vybírají i svého starostu, šerifa, státního zástupce, soudce. V systému, kde jsou veřejní činitelé přímo odpovědni občanům, by se nikdy nemohlo stát to, co je dnes vyšetřováno v Karlových Varech, na Kladně, v Příbrami, nyní v Uherském Hradišti (příznačný může být i popis situace v jižních Čechách, na Hluboké, o níž referujeme na str. 56). Pokud se u nás nyní hovoří o nutnosti posílení přímé demokracie na úkor zastupitelské při výběru nejvyšších ústavních činitelů (prezidenta), bylo by nesmírně užitečné do této debaty zahrnout i sféru komunální.
Korupce je mor. Je příznakem ztráty důvěry – důvěry ve své schopnosti, důvěry v poctivost a spravedlnost druhých. Když se jí nepostavíme, skončíme všichni u Chocholouška.

  • Našli jste v článku chybu?