Menu Zavřít

A platit bude kdo?

22. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Spor o cenu surového železa trvá přes rok

Bo Ostrava je region rázovitý, zpívá písničkář a ostravský patriot Jaromír Nohavica. A poslední vývoj událostí kolem společností Vítkovice Steel a Vysoké pece Ostrava mu dává za pravdu. Obě firmy se již déle než rok nemohou shodnout na cenách za dodávky surového železa. To je přitom pro vítkovickou firmu klíčovou surovinou. Hledání jiného dodavatele z časových a finančních důvodů nepřipadá v úvahu. V loňském roce oznámily Vysoké pece Ostrava, že zvyšují cenu surového železa pro Vítkovice Steel. Firma se však proti zdražení ohradila. Na zvýšenou cenu odmítla přistoupit a platí podle ceníku z roku 2002. „Nedošlo k žádné shodě, nepodařilo se uzavřít smlouvu o dodávkách pro rok 2003. Letos je situace zatím stejná,“ sdělil týdeníku EURO dobře informovaný zdroj.

Šalamounské rozhodnutí.

Společnosti se loni obrátily na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nejprve Osinek, který ovládá Vítkovice Steel, podal na antimonopolní úřad podnět s tím, že Vysoké pece zneužívají svého dominantního postavení. Téměř ve stejnou dobu Vysoké pece podaly žádost o určení. V ní po ÚOHS žádaly, aby potvrdil, že svého dominantního postavení naopak nezneužívají. Koncem loňského roku úřad vydal první rozhodnutí, a to k žádosti o určení, ve kterém dal de facto za pravdu společnosti Osinek. „Proti rozhodnutí antimonopolního úřadu jsme se odvolali, podali jsme rozklad,“ sdělil týdeníku EURO mluvčí Vysokých pecí Ostrava Vladimír Gurecký. Z verdiktu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jejž má týdeník EURO k dispozici, vyplývá, že Vysoké pece rozhodnutím navýšit cenu zneužily svého dominantního postavení v regionu. Úřad v něm poukazuje na to, že stanovení kupní ceny surového železa není zneužitím dominantního postavení za předpokladu, že ke zdražení došlo k závislosti na růstu výrobních nákladů a v konečné ceně surového železa je započítán přiměřený zisk. Zároveň však podotýká, že Vysoké pece Ostrava zneužily dominantního postavení tím, že požadují vyšší cenu za surové železo po Osinku, respektive Vítkovice Steel, než po další společnosti – Ispat Nová huť. „Navýšení je bez existence jiných objektivně ospravedlnitelných důvodů zneužitím dominantního postavení,“ napsal ve verdiktu úřad.

Já na bráchu, brácha na mě.

Antimonopolní úřad upozorňuje, že obchodní vztahy mezi společnostmi Ispat Nová huť a Vysoké pece Ostrava není možné považovat za klasické obchodní vztahy s externím odběratelem. Důvod je jediný: Ispat Nová huť je kromě toho, že odebírá surové železo od Vysokých pecí, také jejím dodavatelem vstupních surovin. Ispat ve firmě přitom ovládá majoritní podíl. „Jediným skutečně nezávislým odběratelem tekutého surového ocelářského železa od společnosti Vysoké pece Ostrava je tedy Osinek,“ tvrdí ÚOHS. Navíc existuje plán, který ještě v letošním roce počítá se sloučením spřízněných firem do jediného subjektu.

bitcoin školení listopad 24

Hledáme dohodu.

Znesvářené strany nechtějí pouze čekat, jak dopadnou další rozhodnutí antimonopolního úřadu, a snaží se najít společnou řeč. „Jednání firem jsou častá a velmi intenzivní. Stále se projednávají smlouvy a doklady o tom, na základě čeho se kalkulují ceny surového železa. Osinek chce vědět, proč došlo k tak razantnímu zvýšení ceny.“ potvrdila mluvčí Osinku Eva Kijonková. Osinek chápe, že ceny za dodávky mohou růst, ale chce prokázat, že do zdražení byly promítnuty relevantní náklady, tedy smysluplnost navýšení.
Dobře informovaný zdroj k tomu poznamenává: “V porovnání s cenami platnými za rok 2002 požadují Vysoké pece Ostrava pro letošek o tisíc korun za tunu více.“ Navíc tvrdí, že současnou situaci lze přirovnat k tomu, když vodárenská firma zvedne vodné a stočné z padesáti na sto korun. „Dotazy, proč se tak stalo, pak odbývá slovy, protože to považujeme za rozumné,“ uvedl nejmenovaný zdroj. „Za loňský rok nám dluží Vítkovice Steel kolem čtvrt miliardy korun. Za letošek zatím nic, protože splatnost faktur stále běží. Další jednání budou pokračovat počátkem týdne,“ tvrdí mluvčí Vysokých pecí Gurecký. Vysoké pece prosazují pro letošní rok další, zhruba desetiprocentní zvýšení ceny oproti té, kterou v současné době platí za dodávky surového železa Ispat Nová huť. „Zdražují výrobní náklady, například koks a železné rudy,“ vysvětluje Gurecký. Cena za dodávky nemá být určena za pro celý rok, ale kvartálně. Další úpravy se budou odvíjet například od vývoje kursu měn.

Vše mohlo být jinak.

Ještě v roce 1996 nikoho nenapadlo, že by podobné spory mohly nastat. Předchůdce Vítkovic Steel - společnost Vítkovice - totiž založila s Novou hutí společný podnik Vysoké pece Ostrava. Cílem společného projektu bylo koordinovat nákup nerostných surovin a obchodní činnost. Nová huť posléze ve firmě získala majoritní podíl, Vítkovice blokační minoritu 34 procent.
Vítkovice se ovšem v následujících letech dostaly do ekonomických problémů. Firma 33,3 procenta akcií zablokovala jako zástavu pro společnost Shiran, která je posléze ovládla a prodala společnosti LNM Holdings. Zbylých 0,7 procenta akcií, které Vítkovice vlastnily, byly zablokovány při privatizaci Nové huti, a získal je LNM Holdings.

  • Našli jste v článku chybu?