Menu Zavřít

A teplo stejně bude

9. 5. 2002
Autor: Euro.cz

Kauza firmy Dalkia Morava v Ostravě se vrací na začátek

Teplo pro Ostravu se po měsících diskusí ocitne 15. května v klíčové fázi (EURO 6, 12/2002). Tamní zastupitelé rozhodnou, zda do podniku Zásobování teplem Ostrava (ZTO) vstoupí strategický partner. „Jako jeden z posledních českých velkých komunálních podniků vlastněných městem je ZTO vystaveno trvalému podnikatelskému riziku,“ upozorňuje ostravský zastupitel Lukáš Ženatý (ODS) a vysvětluje: „Nevlastní jedinou trubku primárních rozvodů a skoro ze sta procent je závislé na jediném dodavateli. Hrozí, že větší odběratelé začnou využívat přímé dodávky tepla a budou se od sekundární sítě odpojovat. Hodnota podniku začne klesat.“ A tak i Ženatý připouští možnost prodeje ZTO, přestože si váží ekonomicky zdravého podniku, trvale zabydleného v červených číslech, jemuž se daří, aniž by odíral zákazníky. Ženatý dále tvrdí, že ZTO volí cestu rozumného zisku, který navíc investuje zpět do městské infrastruktury.

Čí prst na spoušti?

Proti snaze ředitele Jana Paprskáře uchovat ZTO však od konce dubna nestojí jen kohout z téhož smetiště, monopolní majitel primárních sítí a výrobce tepla Dalkia Morava, ale i pět zájemců o koupi. Zastupitel Aleš Zedník (ČSSD) je přesvědčen, že někteří byli cíleně osloveni. Ze všech nejdříve se o podmínky zajímal Transgas, jehož vstup by na severní Moravě, založené na uhelném hornictví, nepochybně vyvolal revoltu. Topit plynem a poslat domů poslední horníky? To je pro Ostravu nemyslitelná představa. Aleš Zedník soudí, že dokonce ekonomicky nebezpečná: „Transgas by měl prst na dvou spouštích najednou. Topit elektřinou je už ve dnešní době nemyslitelné a rozvod plynu a tepla by byl v jedněch rukou. Ztratil by se konkurenční tlak, který ceny v obou přirozených monopolech drží jakž takž při zemi.“ Nespokojenci s cenou za rozvod tepla si vždycky mohou doma pořídit kotel ohřívaný plynem. „Stačilo by odhlasovat změnu územního plánu a monopol příliš drahého tepla by se zřítil,“ soudí Zedník. V režii jediného Transgasu by takový korektiv postrádal smysl a ceny energií by mohly nekontrolovaně vzrůst.
Transgas zajímající se o ostravské teplo podle Zedníka vybudil nejen Dalkii, ale přinejmenším i OKD. Pracovní skupina rady města nakonec otvírala pět obálek s návrhy, ale Transgas mezi odesilateli nebyl. Zájem o vstup do ZTO projevily firmy Harpen ČR, ACTHERM, VAE THERM a už zmíněné OKD Ostrava a Dalkia Morava.

Nikdo se nepředá

Ačkoli si předseda správní rady a ředitel Jan Paprskář podle zadané bankovní expertizy ZTO cení na tři miliardy, nejodvážnější návrh se jednou ze svých variant sotva dotkl třetiny této částky. Harpen nabízí za stoprocentní odkup akcií 520 milionů, ACTHERM o 80 milionů méně, zato VAE THERM o 40 milionů víc. Dalkia Morava svými 600 miliony všechny přetrumfla. Společnost OKD fikaně odpověděla v několika rovinách. Na dřevo je za ZTO připravena okamžitě vysázet minimum 380 milionů, po domluvách s patřičným zdůvodněním je ochotna vystoupat na maximum 780 milionů. Po zpřesnění aktuální částky a na základě následné due dilligence až do částky jedné miliardy.
Jak mazaná nabídka, tak rozlišné její hodnocení. Zedník ji jednoznačně považuje za nejvyšší mezi všemi, místostarosta Ivan Knižátko, který má přípravu návrhu na starosti, považuje za jistou jen částku 38O milionů, takže nejnižší ze všech.
Není bez zajímavosti porovnat nabídky s odbornou expertizou, kterou si nechala zpracovat městská rada. Znalec Radim Dědic odhadl výslednou tržní hodnotu ZTO na 558 milionů. Nejblíže se trefila Dalkia.

MM25_AI

Brzy vynesený trumf.

OKD nabízí zachování libovolného podílu městu a bez obalu to zdůvodňuje možností čerpání prostředků ze zdrojů EU, které jsou podmíněny patřičným majetkovým podílem města. Většina zájemců si klade podmínky majority 51 procent a jakýkoli vyšší podíl je pro ně přijatelný.
Harpen ČR slibuje financovat postupnou rekonstrukci tepelného hospodářství, OKD a Dalkia nabízejí dlouhodobé garance za cenu tepla. Většina zájemců slibuje účast i na jiných investicích ve prospěch města. Všichni horcí kandidáti do svých projektů zařadili spalovnu. Je to přímá reakce na příliš brzy zahájený protitah managementu ZTO, jenž si je vědom obrovských potíží, jaké mají spalovny s odběrem vyrobeného tepla. Všichni se dušují, jak budou využívat teplo ze spalovny, a Dalkia by byla ochotna kvůli ní odstavit jeden ze svých zdrojů.

Návrat v kruhu.

Tak jako na samém začátku by se o vstupu do ZTO mělo jednat jen s Dalkií. Navrhuje to zastupitelstvu pracovní skupina. „Nabídla nejvyšší částku za akcie, nejlepší záruky cen za teplo na 15 let dopředu a kooptování spalovny do systému, ať ji postaví kdokoli kdekoli,“ zdůvodňuje místostarosta Ivan Knižátko. Teprve kdyby nedošlo k dohodě, mělo by město začít jednat se společnostmi OKD a Harpen ČR. O konečném verdiktu má rozhodnout zastupitelstvo 26. června.
Jen se ZTO a Janem Paprskářem už nikdo nejedná. A tak sám od sebe zásobuje zastupitele úžasnými náměty. Například na založení společného podniku, který by otevřel trh s teplem. Bylo by to vyústění projektu Phare, který stál velké prostředky z mezinárodních zdrojů a měl pomoci naší ekonomice. Ostravané ho však zastrčili do hlubokých šuplíků. A když ne společný podnik a liberalizovaný trh, tak fúzi ZTO s Dalkií, která by zachovala městu kontrolu a podíl na ziscích, navrhuje Paprskář. „To by tu fúzi ovšem musel někdo chtít,“ odhání nápad Knižátko. Společnosti, které se navzájem soudí, mohou - jak vidno - jedna druhou koupit. Spolupráce mezi nimi je nemožná.

  • Našli jste v článku chybu?