Menu Zavřít

Abramoviče, nebo smrt

8. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Na finanční díry doplatil i fotbalový klub AC Parma

Fotbalový klub býval chloubou Parmy. Italský novinář Roberto Perrone dodává, že Parma také byla po celou dekádu šťastným ostrovem italského fotbalu. V devadesátých letech se tam vynořil tým AC, který konkuroval velkoklubům z Milána, Turína i Říma. Dvakrát dokonce vyhrál prestižní evropský pohár UEFA.
Šťastné období parmských fanoušků asi končí. Majitelem AC Parma je potravinářský gigant Parmalat, jehož bývalé šéfy zatkla policie. Firma je v bankrotovém řízení a tok peněz do fotbalu nemůže pokračovat.
Když fanoušci slavili společně s hráči příchod nového roku, pojídali vařenou čočku máčenou ve víně, všiml si reportér britského listu The Times. Italové tradičně jedí na přelomu roku čočku. Čím víc jí snědí, tím více peněz na ně podle tradice čeká v příštích dvanácti měsících. Tentokrát čočka nepomůže. Ani fotbalový klub se totiž nemůže chlubit hospodařením. Ve fiskálním roce 2002/2003 vykázal ztrátu 77 milionů eur. Kromě toho dluží přes 50 milionů svému sponzorovi a majiteli - Parmalatu.

Fotbal, církev, Brazílie.

Šéfem klubu byl Stefano Tanzi, syn zakladatele Parmalatu Calista Tanziho. Vztahy mezi oběma muži nejsou po propuknutí finančního skandálu idylické. „Můj syn už se mnou nemluví,“ prohlásil Tanzi senior krátce předtím, než ho zatkla policie.
Snaží-li se prezident AC Parmy odvrácením od svého otce zachránit kůži, nemá naději na úspěch. Když americká Komise pro cenné papíry (SEC) obvinila Parmalat z podvodů, vznesla obvinění i přímo proti Stefanovi.
Fotbal pomáhal Tanziho rodině budovat pověst podnikatelů, kteří mají na srdci především rozkvět Parmy a jejího okolí. „Parmalat byl synonymem pro Parmu stejně jako Fiat pro Turín,“ napsal list Financial Times. Kromě fotbalu Tanzi sponzoroval také další projekty ve městě včetně opravy fresek v parmské katedrále. A představitele církve neváhal podpořit tím, že jim zapůjčil své letadlo.
Fotbal hrál významnou roli v dobývání trhů Latinské Ameriky, které se nakonec ukázalo jako prodělečné. Parmalat sponzoroval brazilský klub Palmeiras ze Sao Paula a prezentoval se reklamami, v nichž účinkoval hvězdný hráč Ronaldinho. Mnozí Brazilci údajně Parmalat zbožňovali. Také v Nikaragui Tanzi vystupoval jako mecenáš tamního fotbalu.
Před časem se dokonce mluvilo o tom, že by Parmalat mohl sponzorovat český Slovan Liberec a posléze do něj majetkově vstoupit (EURO 21/2002). Italové však měli mít zájem pouze v případě, že se severočeský klub probojuje do evropské Ligy mistrů.

bitcoin_skoleni

Čekání na popravu.

Leckoho v Parmě asi napadne, že by nynější vedení Parmalatu mělo v podpoře fotbalu pokračovat. Správce Enrico Bondi však pochopitelně dal jasně najevo, že to nepřichází v úvahu. Pokud by slevil fotbalistům, okamžitě by si proti sobě popudil věřitele Parmalatu, kteří se chtějí co nejrychleji dostat ke svým penězům.
Parma bude muset prodávat hráče. Může se stát, že se takto nakonec rozprodá celý klub. Existuje ještě vůbec nějaká naděje na záchranu? Jeden takový nápad se objevil. AC Parmu by údajně mohl koupit ruský ropný magnát Roman Abramovič, který už vlastní londýnskou Chelsea. Abramovič hledá cesty, jak dostat své peníze mimo Rusko, protože se prý obává, aby ho nestihl osud jiných ruských oligarchů, kteří se doma ocitli v nemilosti.
Otázkou je, zda by měl ruský magnát opravdu zájem. S úvahou o Abramovičově nákupu v Parmě přišly britské The Times, které ovšem uvedly, že s takovou nabídkou vyrukovali Italové. Vstup do AC Parma by mohl mít pro Abramoviče a jeho Chelsea určité výhody – v Itálii by vznikl jakýsi farmářský klub, který by do Londýna dodával hráče a naopak by přijímal dočasně odstavené fotbalisty z Anglie. Sny o velkoklubu v Parmě by ale vzaly za své, a to už proto, že dva různé kluby se stejným majitelem nemohou současně hrát v evropské Lize mistrů. I to by nakonec mohlo Abramoviče odrazovat, nemluvě o parmských fanoušcích.

Vyfouknutý Adriano.

Realita AC Parmy je ještě horší, než se na první pohled zdálo. Ani za své současné hráče nemůže utržit žádné mimořádné sumy. Nejcennějším aktivem klubu je brazilský fotbalista Adriano, jehož hodnota údajně dosahuje 54 milionů eur. Chelsea, která si zvykla na Abramovičovy rozhazovačné manýry, by údajně byla ochotna zaplatit ještě více. Jenže se zjistilo, že Adriana z poloviny „vlastní“ jiný italský klub Inter Milán. Vše asi dopadne tak, že Brazilec po letošní sezoně zamíří právě do Milána.
Parmský tým už dnes není přeplněn drahými fotbalisty jako před časem. Calisto Tanzi se v minulé sezoně – zřejmě při vědomí skutečné finanční situace Parmalatu - smířil s tím, že AC Parma v tomto ohledu nemůže dlouhodobě konkurovat velkým italským klubům. V Parmě zvolili jinou strategii – nabídli šanci řadě mladých nadějných fotbalistů. Za čas by na tom možná vydělali. Jenže právě čas nyní nemají.

  • Našli jste v článku chybu?