Sama svou lásku našla v manželu Valentinovi, který strávil 15 let v jáchymovských uranových dolech. Miloval ji prý bezvýhradně a uměl v ní probudit její ženskost. Dokázal tolerovat i její občasné výbuchy, které řešil pevným objetím v praxi.
Kvůli ozáření a riziku poškození plodu se manželé rozhodli nemít děti. Přesto se Prekopová soustředila ve své psychologické praxi právě na ně. V Československu se svému oboru věnovat nemohla. Pracovala
nejen jako učitelka, ale i jako dělnice a uklízečka.
Společně s manželem odešli v roce 1970 do Německa, kde se Prekopová naplno začala věnovat psychologii. Tu vystudovala spolu s pedagogikou a filozofií už v Olomouci, ale ve Stuttgartu si vzdělání doplnila a otevřela si vlastní praxi.
Určující pro ni bylo seznámení se s prací americké psycholožky Marthy Welchové, autorky terapie objetím neboli „Holding therapy“. Její myšlenky Prekopová rozpracovala a našla v nich svoji cestu známou jako „teorie pevného objetí“. Teorii spočívající i v hodinu dlouhém znehybnění objímaného do doby, než z něj vyjdou negativní emoce a mezi ním a objímajícím se opět rozvine láska, aplikovala zejména na rodiče a jejich děti, ale i na partnerské vztahy. Těžko říct, zda má její metoda více příznivců, či odpůrců. Pravda je, že s ní pracují v Německu, Rakousku i Mexiku.
Energická a vždy dobře upravená dáma pracovala do pozdního věku a v rozhovorech ráda glosovala problémy moderní společnosti. Těmi byly podle ní ženy natolik samostatné, že zastanou i roli muže a své partnery opouštějí po narození dětí. Zároveň muži, kteří vlastně muži nejsou a nedokážou zastat ve společnosti svou roli. Držela se základního pravidla dodržovaného i v primitivních společenstvích. Konflikt mezi mužem a ženou je třeba zažehnat ještě před západem slunce, aby uléhali na lože v harmonii a lásce.
Lidé podle ní kvůli moderním technologiím velmi zpohodlněli, nemusejí téměř o nic bojovat, ztratili své instinkty a zapomněli na to, že nejdůležitější na světě je láska. Teorii pevného objetí možná lidstvo v budoucnu využívat nebude. Síla lásky ale bude věčná.
O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz