Rostoucí inflace výrobních vstupů je největší výzvou pro ekonomiky zotavující se z recese. Vyplývá to z posledního průzkumu globálních ekonomických podmínek z dílny světové Asociace profesních účetních ACCA.
Foto: Profimedia.cz
Průzkumu se v březnu 2011 zúčastnilo 2.367 finančních profesionálů po celém světě. 51% respondentů uvedlo zvýšení provozních nákladů díky dražším vstupům jako největší problém firem v prvním čtvrtletí 2011. Jen pro srovnání, v závěru roku 2010 vidělo v provozních nákladech firem problém pouze 31% dotázaných.
Firmy rovněž vidí řadu obchodních přiležitostí. Nicméně zvýšené provozní náklady jsou v očích účetních hlavní překážkou toho, aby se obchodní příležitosti proměnily v reálný růst. I když největší problémy s rostoucími náklady hlásí některé trhy jihovýchodní Asie, ostatní regiony světa včetně rozvinutých ekonomik se od asijských čísel liší jen velmi málo.
Počet respondentů, kteří za největší problém firem považují provozní náklady (členové vs. nečlenové OECD)
„Rostoucím počtem firem stěžujících si na inflaci vstupů se definitivně budou muset začít zabývat i vlády. Právě ony totiž mají v rukou řadu nástrojů pro její snížení,“ uvedla Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko.
Celková nálada v ekonomice se však kromě inflačních tlaků zlepšuje. Poptávka roste na straně zboží i služeb a firmy hlásí silnější hotovostní tok. Tato zlepšení vedou v rozvinutých ekonomikách ke stabilnímu výhledu růstu investic a také zaměstnanosti. Slabší ekonomiky se naopak obávají poklesu investic a nových pracovních míst, protože jejich očekávání daleko předčily současný pomalý vývoj zotavení.
Situace ve střední Evropě
Výhledy pro střední Evropu zůstávají spíše pozitivní. Celých 27% dotázaných zde hlásí nárůst důvěry v ekonomiku proti poslednímu čtvrtletí 2010. A 48% respondentů neuvedlo žádnou změnu v ekonomickém výhledu.
Střední Evropa je tedy regionem, kde se podmínky za posledních 12 měsíců kontinuálně zlepšovaly. Poptávka se slibně zvyšuje a s ní také výhledy pro zaměstnanost a kapitálové investice. Exportní boom se rovněž vrací, protože více respondentů uvádí zvýšenou poptávku právě na cizích trzích. Nicméně i ve střední Evropě se dramaticky zvýšily provozní náklady. A počet finančních profesionálů, kteří v nákladech vidí hrozbu, se během uplynulých devíti měsíců ztrojnásobil.
Akceschopnost vlád a hrozba inflace
ACCA se rovněž ptala na očekávané kroky vlád, protože zejména v Evropě trvá riziko růstu rozpočtových deficitů. Respondenti předpovídají, že vlády budou tendenčně chtít utrácet víc než během krize, protože nechtějí úsporami tlumit nastávající ekonomické zotavení. To je ovšem riziko jak pro deficity veřejných financí, tak pro inflaci. Proto celá šestina respondentů v průzkumu uvedla obavu, že útraty vlád mohou během příštích pěti let opět dosáhnout úrovně, která je nebezpečná pro celou ekonomiku.