Menu Zavřít

AČCKA: Konec kampů v Čechách?

28. 2. 2012
Autor: profit

Českým kempům pokračují obrovské úbytky hostů, loni v nich přespalo nejméně lidí za posledních deset let. Zatímco cizinců je v nich stejně, Čechy kempování již zřejmě neláká. Informovala o tom Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Foto: Profimedia.cz

Celkem vloni v českých kempech přespalo 763 tisíc hostů, což představuje meziroční pokles o šest procent. Méně hostů tuzemské kempy zaznamenaly pouze v roce 2002, kdy však Českou republiku pustošily ničivé povodně.  Z tohoto počtu bylo 651 tisíc českých turistů (- 7 %) a 112 tisíc zahraničních turistů (+/- 0 %).

Majitelé kempů si tak můžou nechat zdát o rekordním roce 2004, kdy v českých kempech přespalo dokonce 1,3 milionu turistů, z toho jeden milion Čechů. Během několika let tak poklesl počet turistů v tuzemských kempech o neuvěřitelných 40 procent.

Pokles zájmu o české kempy jsme zaznamenali převážně u českých turistů, oblíbenost českých kempů u zahraničních návštěvníků je přibližně stejná jako v roce 2010,“ poznamenala tajemnice AČCKA Kateřina Petříčková.

Nejčastějšími zahraničními návštěvníky v českých kempech byli vloni tradičně Němci (35 tisíc osob), Nizozemci (23 tisíc), Poláci (devět tisíc) a Slováci (sedm tisíc), jejich počty v loňském roce nepatrně vzrostly, u pobytů Nizozemců v českých kempech však došlo k poklesu o 11 procent. Kvůli celkově nízkému zájmu klesá také počet našich kempů. Zatímco v roce 2007 bylo v ČR v provozu celkem 516 kempů, v současnosti je to podle posledních údajů už jen 480 kempů. Jejich počet se neustále snižuje již od roku 2007.

Z celkového počtu 480 kempů je jich nejvíce v Jihočeském kraji (včetně Šumavy), kde je celkem 142 kempů. Následuje okolí Prahy, kde se nachází 58 kempů a Jihomoravský kraj (44 kempů). V Praze je v současnosti 22 kempů.

Češi jsou národ, který vždy rád jezdil do kempů. Z údajů za posledních deset let je však zcela zřejmé, že důvodem byla především naše nízká životní úroveň a tím cenová výhodnost kempů, nikoliv skutečný zájem o tento typ strávení dovolené. Spolu se zvyšující se životní úrovní našich občanů totiž Češi začínají žádat vyšší standart ubytování a klientů klasických kempů tak trvale ubývá,“ podotkla Petříčková. Podle ní je tedy zcela jasné, že je potřeba zásadně změnit současnou strategii stávajících kempů.

bitcoin_skoleni

Kempy dosud platily za nejlevnější typ ubytování, Češi však z důvodu stále stoupající životní úrovně a zvyšujících se průměrných příjmů už mají zájem o kvalitnější služby a kempy jim tak přestávají vyhovovat. Je tedy potřeba, aby majitelé investovali a změnili kempy na atraktivní alternativu ubytování 3* standartu. Kempy by měly především nabídnout zajímavé doprovodné služby, na které jsou Češi zvyklí v zahraničí u moře, např. dětské atrakce (dětský bazének, hřiště apod.), dětské kluby, kulturní program (pravidelné grilování, táborák, hudba atd.), restauraci, lepší sociální a hygienické zázemí apod. Jedině tak budou mít šanci obstát i ve stále bohatší a tím i náročnější české společnosti,“ radí provozovatelům kempů Petříčková.

Vloni se ve všech typech českých ubytovacích zařízeních celkem ubytovalo 6,08 milionu českých turistů, což znamená, že 11 procent ubytování v tuzemsku realizují stále Češi v kempech a kempy jsou tak přes výrazné poklesy zájmu stále relativně významnou součástí českých dovolených, i když jejich význam trvale klesá. “Je tedy nejvyšší čas, aby provozovatelé kempů zkusili co nejrychleji stávající klientelu zachytit kvalitnější nabídkou služeb,“ upozornila Petříčková.

  • Našli jste v článku chybu?