Menu Zavřít

Adéla Čabanová: Všichni spokojeni, spravedlnost počká

18. 12. 2014
Autor: ČTK

Není žádná nadsázka, že je každoroční úhradová vyhláška klíčovým dokumentem pro zdravotnictví. Dá se z něj vyčíst lépe než z jakýchkoli volebních slibů a programových prohlášení, jaké má jeho autor priority a vize. I o ministrovi Svatopluku Němečkovi jeho úhradová vyhláška něco prozrazuje.

Snad nebude příliš nespravedlivé ze všech priorit vybrat tu hlavní – nenaštvat nemocnice. Němeček k tomu má hned několik důvodů, a to vcelku pochopitelných. Jako každý jiný ministr zdravotnictví je ve střetu zájmů zvláštního druhu, když má všem poskytovatelům péče spravedlivě určit úhrady za péči, a přitom zřizuje fakultní nemocnice, jejichž hospodaření vyhláška předurčuje. Navíc sám profesně pochází z tohoto prostředí, dlouhou dobu řídil ostravskou fakultní nemocnici, a tak má pro lůžková zařízení přirozeně pochopení. I bez těchto vztahů je jasné, že nemocnice a tamní lékaři tvoří velmi silnou zájmovou skupinu ve zdravotnictví, a když chce mít ministr klid, musí s nimi vyjít.

Ministrovi se skutečně podařilo, že se proti poslední verzi vyhlášky asociace nemocnic nevymezují. Tíha rozhodnutí přitom nespočívá jen v otázce, kolik jim přidat, ale i v tom, jak se nemocnicím peníze rozdělí.

Poslušen svojí politické orientaci přidá Němeček všem nemocnicím stejně. Vyhláška vezme částku, kterou si nemocnice vydělaly od pojišťoven letos, a jako paušál ji zvýší o tři procenta. Kdo si neplete rovnost se spravedlností, pochopí, že to není fér. Mohlo by být, ale není. Zakonzervuje tím systém, podle kterého se počítaly úhrady letos. V tom je ten problém. Jsou nemocnice, které jsou historicky podfinancované, berou za stejné výkony mnohem méně než jiné srovnatelné nemocnice. A jiné, které jsou přeplácené, jsou zvyklé na mnohem vyšší úhrady. Zatímco v posledních několika letech se sazby pro nemocnice postupně sbližovaly, Němeček tento proces utnul. Podfinancované nemocnici přidá stejné procento jako té, která je přeplácená. Možná je to v některých ohledech jednodušší cesta. Možná by se nemocnice, kterým by příjmy rostly málo nebo vůbec, hlasitě ozývaly. A možná by každý pokus o spravedlnost byl v současném systému nedokonalý a kritizovaný. Ale aspoň by to nevypadalo jako rezignace na politiku.

Němeček se snaží kritiku odvrátit tím, že poukazuje na velký projekt opravy klasifikačního systému diagnóz, podle kterého se dosud za provedenou péči platí. Spravedlivé a transparentní úhrady prý zavede, až bude systém opraven. Sám to odhaduje na dva roky, někteří experti spíš na čtyři nebo pět let. A tak se podobá učiteli, který si je sice vědom toho, že při psaní známek na vysvědčení protežuje holky s copánky a škodí pihatým klukům. Jenže místo aby se snažil s tím bojovat, bude to s klidným svědomím dělat dál, prý než vypracuje dokonalý automatický systém výpočtu závěrečného hodnocení z bodů z písemných prací. Hlavně ať si holky nestěžují.


Čtěte také:

FIN25

Senát odmítl povinnost zdravotních pojišťoven zveřejňovat smlouvy

Do zdravotnictví přitečou miliardy, zvednou platy a nahradí poplatky

  • Našli jste v článku chybu?