PRAHA (vlp) - Až ve vládě se rozhodne ostrý spor několika ministrů o podobě novely Obchodního zákoníku, která upraví pravidlo o možnosti vytěsnění minoritních akcionářů, takzvaném squeeze outu. Vzhledem k tomu, že se jedná o Obchodní zákoník, má úpravu oficiálně na starosti ministerstvo spravedlnosti, fakticky však novelu připravilo ministerstvo financí.
Proti návrhu na zavedení 95procentní hranice pro možnost vyvlastnění akcií a dalším změnám bojuje vicepremiér Martin Jahn. Tvrdí, že současná hranice na úrovni 90 procent je dostatečná a není třeba ji posouvat. Ministerstvo financí společně s Komisí pro cenné papíry však hodlá novelou změnit i další věci. Oproti současnému stavu například budou moci o vytěsnění požádat sami minoritní akcionáři. Návrh rovněž obsahuje povinnost zavést zvláštní formu bankovního ručení, která zajistí, že hlavní akcionář má dostatek prostředků na vyplacení minoritářů a že peníze jim opravdu přijdou. V současné době, pravděpodobně kvůli nepozornosti předkladatelů z ODS, by teoreticky peníze za prodané akcie nemusely minoritnímu akcionáři přijít.
Návrh rovněž umožňuje zjednodušenou proceduru vytěsnění v případě, že následuje po nabídce převzetí, která měla vyšší než 90procentní úspěšnost. Pokud nastane tento případ, firma nebude muset svolávat valnou hromadu.
Cenu nabízenou za akcie bude podle novely KCP přezkoumávat v případě, že se jedná o kotovanou firmu. Kotovaných emisí akcií, u kterých má vlastník více než 90procentní podíl na základním kapitálu, je v současné době pouze 17, nově navrhovaná 95procentní hranice se týká jedenácti společností. O možnost vytěsnit své minoritní akcionáře by v případě úspěchu novely přišly například Sokolovská uhelná, Stavby silnic a železnic, Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava či Stavostroj. Počet společností, jejichž akcie kotovány nejsou a které by squeeze outu mohly rovněž využít, se dá pouze odhadovat. Mohou jich být řádově stovky, například Třinecké železárny či Česká spořitelna, respektive Erste Bank.
nyní Mohou vytěsňovat
Společnost - podíl majoritního akcionáře (v procentech)
- Česká pojišťovna 96,54
- Českomoravská hypoteční banka 99,84
- Gumotex 97,17
- Jihočeská energetika 98,32
- Jihomoravská energetika 99,28
- OKD, člen koncernu Karbon Invest 95,69
- ON SEMICONDUCTOR 90,24
- ON SEMICONDUCTOR 90,05
- Severomoravská energetika 98,83
- Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava 91,32
- Sokolovská uhelná 92,76
- Stavby silnic a železnic 92,06
- Stavostroj 91,10
- Středočeská energetická 98,25
- Škoda Praha 97,60
- Východočeská energetika 98,63
- Západočeská energetika 98,77
Pramen: SCP