Menu Zavřít

Adrenalin na Hradčanech

22. 2. 2007
Autor: Euro.cz

Hledá se nový šéf útvaru rozvoje města, Světlana Kubíková odchází na vnitro

Nečekejte žádnou senzaci, říká na úvod rozhovoru Světlana Kubíková, která opouští post šéfky Útvaru rozvoje hlavního města Prahy. Za jejím nečekaným odchodem z prestižní pozice, ve které rozhodovala o největších stavbách v metropoli a ovlivňovala urbanistickou podobu města, prý nestojí tlaky politiků ani developerů. „O odchodu jsem uvažovala už skoro půl roku. Prostě jsem došla na konec jedné pracovní etapy,“ konstatuje. Vystudovaná ekonomka pracovala v útvaru deset let a šest let jej vedla. O tom, že jejímu rozhodnutí podat výpověď nepředcházela navzdory spekulacím roztržka s vedením města, svědčí i to, že svého zaměstnavatele neopouští definitivně. S primátorem Pavlem Bémem se dohodla, že mu bude dělat poradkyni. Z kanceláře v Martinickém paláci na Hradčanech, kde útvar sídlí, se ale přestěhuje do budovy ministerstva vnitra. Od náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka (ODS), se kterým se zná z dob jeho ředitelování na pražském magistrátu, přijala nabídku stát se ředitelkou sekce veřejné správy. „Nabídek jsem dostala několik, hlavně ze soukromé sféry, na to je ale ještě čas. Vnitro bude pokračováním mé dosavadní práce, jen na jiné úrovni,“ míní Kubíková.

MM25_AI

Poradkyně neporadí.

Poradkyně Kubíková však v jedné věci primátorovi neporadí. Typ na člověka, který by ji měl vystřídat, nemá. „Vedení útvaru není místo pro důchodce, je to adrenalinový sport. Měl by jej vést manažer,“ soudí. Příspěvková organizace města totiž zahrnuje velmi široké spektrum činností. Kromě toho, že zpracovává urbanistickou koncepci města, určuje funkční využití území, připravuje Jednotné programové dokumenty stanovující strategii pro čerpání evropských fondů či zastřešuje prezentaci města na veletrzích, tak před koncem integrovala Institut městské informatiky. Ten spravuje technické mapy města se všemi sítěmi a stavbami či ortofotomapy. Dnes má útvar dvě stě zaměstnanců. Kubíková říká, že nefunguje jako úřad, ale spíše jako vědecké pracoviště. „Zadali jsme psychologický audit, který jej zařadil nasazením pracovníků a řízením na úroveň společnosti PPF,“ dodává. Jedna „třecí plocha“ by se však přece jen našla. Bývalá ředitelka totiž nesouhlasila s výsledky jiného auditu, který zadalo město. „Strukturu úřadu, kterou navrhla společnost B. N. V., jsem neakceptovala. Právě proto, že nejsme klasický úřad. Práce například na urbanistické koncepci se přece nedá nacpat do tabulky s hodinovou sazbou,“ vysvětluje.

Kdo do vedení?

Na uvolněný post po Kubíkové vypsalo město minulý týden výběrové řízení. Neoficiálně se ovšem spekuluje, že by útvar mohl vést architekt Václav Králíček, který sem přišel před rokem z „privátu“. Králíčka údajně prosazoval bývalý náměstek Jan Bürgermeister, který měl v minulém volebním období na starosti územní rozvoj. Králíček má pověst šikovného architekta, o jeho manažerských schopnostech ovšem nejsou na magistrátu přesvědčeni. „To víte více než já,“ komentoval spekulace Králíček, současný vedoucí odboru urbanistické koncepce. „Myslím si, že útvar by měly vést v ideálním případě dvě osoby, jeden manažer a jeden odborník, aby byla agenda vůbec zvládnutelná. Já sám se cítím spíše jako odborník,“ dodal Králíček. Kubíková svého podřízeného hodnotit nechce. „Důležité je, aby útvar vedl člověk s elánem, který se dokáže domluvit s 57 starosty městských částí, bude znát fungování města, bude mít přehled o územním plánování a zorientuje se v zákonech, především stavebním,“ říká pouze. Právě nový stavební zákon navalil na útvar další povinnosti, které bude muset nový šéf koordinovat. Do roku 2008 musí být zpracovány územní analytické podklady. Na ty potom naváže zpracování a projednání závazného dokumentu Zásady územního rozvoje. A současně musí útvar během čtyř let vyhotovit podklady k novému územnímu plánu města, který má být schválen do 31. prosince 2011. Ten aktualizuje rozvojové plochy, přehodnotí stavební uzávěry nebo vytyčí rozvoj dopravní infrastruktury.

  • Našli jste v článku chybu?